logo
kamera

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla kamer Sony FX6 i VENICE 2


27-06-2023| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Sony zapowiada wydanie nowych aktualizacji oprogramowania pełnoklatkowej kamery FX6 oraz swojej flagowej, cyfrowej kamery filmowej, VENICE 2. Oprogramowanie sprzętowe kamery FX6 w wersji 4.0 oraz kamery VENICE 2 w wersji 2.1 zostanie udostępnione latem tego roku, zaś kolejna istotna modernizacja firmware kamery VENICE 2 do wersji 3.0 będzie dostępna na początku 2024 r.


Kamera FX6 w wersji 4.0

Od momentu prezentacji w listopadzie 2020 roku FX6 stała się jedną z najpopularniejszych kompaktowych, pełnoklatkowych kamer dzięki niewielkim rozmiarom, wymiennym filtrom ND i możliwości filmowania z wysokim klatkażem. Kamera FX6 z firmware w wersji 4.0 zwiększa możliwości filmowania dzięki dodaniu funkcji, takich jak desqueeze dla nagrywania z wykorzystaniem obiektywów anamorficznych oraz autofocus w trybie S&Q. Dzięki głosom społeczności filmowców kamera FX6 z firmware w wersji 4.0 zyskała więc teraz funkcję desqueeze dla obiektywów anamorficznych z opcją 1,3 krotnego i 2 krotnego przybliżenia. W tym trybie filmowcy mogą wybrać proporcje rozciągania obrazu na wyjściu HDMI oraz wyświetlanego tego w wizjerze.

Kamera FX6 z firmware w wersji 4.0 dodatkowo obsługuje autofocus w trybie S&Q. Automatyczna regulacja ostrości jest dostępna przy 7 kl./s w trybie S&Q (Slow & Quick).

Kamera FX6 z firmware w wersji 4.0 obsługuje także tryb Cine EI Quick umożliwiający taką samą organizację produkcji, co pozostałe kamery z serii Cinema Line, w tym FX30 i FX3. Nazewnictwo plików jest teraz takie samo jak w przypadku wysokiej klasy kamer z serii CineAlta, np. FX9, VENICE i VENICE 2, co ma ułatwić organizację pracy, szczególnie w wielokamerowych setupach.

Kamera VENICE 2 z firmware w wersji 2.1

Oprócz kamery FX6 z firmware w wersji 4.0 Sony zaprezentowało aktualizację oprogramowania sprzętowego kamery VENICE 2 do wersji 2.1. W kamerze VENICE 2 z oprogramowaniem sprzętowym w wersji 2.1 usprawniono działanie funkcji Zoom to Fit, gdy przetwornik jest ustawiony na proporcje 3:2. Obecnie funkcja ta obcina obraz po bokach przy ustawieniu proporcji obrazu 17:9, przez co obraz jest węższy od oczekiwanego. W wersji 2.1 obraz 16:9 jest przycinany z obszaru pełnej klatki 3:2. Ponadto w ramach funkcji Zoom to Fit zostanie także dodane ustawienie 2:39:1 dla trybów 3:2 przetwornika.

Kamera VENICE 2 z firmware w wersji 3.0

Oprócz aktualizacji oprogramowania sprzętowego kamery VENICE 2 do wersji 2.1 Sony zaprezentowało aktualizację firmware kamery VENICE 2 do wersji 3.0, której wprowadzenie zaplanowano na początek 2024 r. Jak zawsze w przypadku Sony wersję 3.0 opracowano uwzględniając opinie zgłoszone przez filmowców. Nowa wersja oferuje generator linii kadru, ulepszone tryby anamorficzne przy wysokim klatkażu oraz ulepszone funkcje przydatne przy rejestrowaniu wydarzeń na żywo.

Spełniając liczne postulaty użytkowników wersja 3.0 będzie miała zaimplementowane nowe narzędzie do generowania linii kadru zewnętrznego, które umożliwi importowanie/eksportowanie. Ponadto w wersji 3.0 ulepszono tryby wysokiego klatkażu, umożliwiając filmowanie przy 90 kl./s z użyciem obiektywów anamorficznych 2x. Dodano też funkcje filmowania z szybkością 33,333 przy zmiennej liczbie klatek na sekundę, aby zapobiec migotaniu obrazu przy 50Hz. W wersji 3.0 dostępne będą także funkcje poprawiające odwzorowanie kolorów przez kamerę podczas łączenia standardowego oświetlenia produkcyjnego ze ścianami LED.

Ponadto w wersji 3.0 zostaną dodane nowe funkcje zwiększające funkcjonalność kamery VENICE 2 podczas wielokamerowej produkcji materiałów na żywo, która zyskuje coraz większą popularność na świecie. W wersji 3.0 ulepszone zostanie menu barw oraz regulacja RM/RCP podczas produkcji materiałów na żywo: dodana będzie możliwość regulacji saturacji, szczegółów koloru skóry, balansu bieli i migawki – nawet po wyłączeniu regulacji barw RCP/RM. W wersji 3.0 dostępna będzie także możliwość wyboru tabel 3D-LUT przy włączonej regulacji barw RCP/RM.

Kamera FX6 z aktualizacją oprogramowania sprzętowego do wersji 4.0 i VENICE 2 z aktualizacją oprogramowania sprzętowego do wersji 2.1 zostały już zaprezentowane na stoisku Sony w dniach 1–4 czerwca, podczas tegorocznych targów Cine Gear Expo w hali The Studios należącej do wytwórni Paramount w Hollywood.

Aktualizacje oprogramowania sprzętowego dla kamer FX6 do wersji 4.0 oraz VENICE 2 do wersji 2.1 będą dostępne latem 2023 r., natomiast oprogramowanie sprzętowe kamery VENICE 2 w wersji 3.0 będzie dostępne na początku 2024 roku. Właściciele kamer – filmowcy oraz rentale – mogą łatwo pobrać aktualizacje bezpośrednio na kamery za pomocą komputerów PC lub Mac.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie producenta.