logo
Canon - obiektyw - EOS VR System

Canon wprowadza na rynek nowy obiektyw z serii EOS VR System


08-07-2024| 08:00| Źródło: Canon| Fot: Canon

Canon zapowiedział premierę nowego modelu RF-S 3,9mm F3,5 STM DUAL FISHEYE. Ten obiektyw typu APS-C do zastosowań związanych z wirtualną rzeczywistością (VR) dołącza do modelu RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE. Dzięki temu najnowszemu obiektywowi nawet początkujący użytkownik bez trudu stworzy wysokiej jakości materiały 3D z wykorzystaniem możliwości VR.


Podwójny obiektyw typu „rybie oko” składa się z dwóch oddzielnych, umieszczonych obok siebie soczewek, które symulują stereoskopowe widzenie. Każda soczewka rejestruje obraz z nieco innej perspektywy, tworząc dwa obrazy odpowiadające temu, co widzi lewe i prawe oko. Ten stereoskopowy efekt umożliwia postrzeganie głębi w VR, co sprawia, że doświadczenie odbiorcy staje się niesamowite.

Obiektyw RF-S 3,9 mm F3,5 STM DUAL FISHEYE rejestruje lewą i prawą perspektywę, zgrabnie łącząc je w jeden kompaktowy układ optyczny typu „podwójne rybie oko”. Model ten rozszerza ofertę urządzeń z serii EOS VR System. Nowy obiektyw dostępny będzie w bardziej przystępnej cenie niż jego poprzednicy, dzięki czemu tworzenie świetnej jakości immersyjnych treści będzie znacznie bardziej dostępne. W efekcie liczni twórcy będą mogli skorzystać z wysokiej wydajności optycznej typowej dla serii EOS R System.

Nowy 144-stopniowy kąt rejestracji zapewnia węższe pole widzenia w porównaniu do technologii VR180. Taki kąt, w połączeniu z dużą głębią ostrości, ułatwia użytkownikom utrzymanie uwagi na filmowanym obiekcie. Nie ma już powodów do obaw, że sprzęt pomocniczy (taki jak na przykład oświetlenie lub statywy) znajdzie się w kadrze. Pokrętło ostrości, do którego można przypisać inne praktyczne funkcje (np. ustawienie przysłony lub ISO), pomaga operatorom w pełni skupić się na rejestrowanym materiale. RF-S 3,9 mm F3,5 STM DUAL FISHEYE to pierwszy obiektyw 3D wyprodukowany przez Canon, który wyposażono w autofokus (AF) z funkcją One Shot Autofocus (AF). To rozwiązanie w jeszcze większym stopniu upraszcza rejestrację obrazu.

Jest to też pierwszy obiektyw spoza serii L z najwyższej jakości powłoką typu Air Sphere, która zapobiega zakłóceniom, takim jak flary i efekt zjawy (ang. ghosting). Każda z soczewek korzysta z dwóch elementów UD, co pomaga uzyskać ostrzejszy obraz. Przysłona f/3,5 gwarantuje wysoką jakość materiału filmowego przy jego rejestracji w różnych warunkach – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Podczas opowiadania twórczych historii w 3D żadne tło nie będzie już przeszkodą, dzięki czemu będzie można uzyskać wysokiej jakości nagrania, nawet w takich miejscach jak: słabo oświetlony las, czy pełen światła stadion. Kreatywności sprzyja także uchwyt na filtry (nakręcane i żelatynowe) zamontowany z tyłu obiektywu RF-S 3,9mm F3,5 STM DUAL FISHEYE.

Ten stereoskopowy obiektyw 3D zapewnia wysoki poziom realizmu. Doceni go każdy, kto za pomocą zestawu VR zobaczy zarejestrowany przez niego materiał. Kąt widzenia wynoszący 144 stopnie przekłada się na naturalny, skierowany do przodu widok, który dzięki wykorzystaniu widzenia peryferyjnego całkowicie „pochłania” widza. Symulacje oglądane przez kompatybilny zestaw VR również bazują na rozstawie soczewek obiektywu wynoszącym 60 mm, który przypomina ludzkie widzenie – dzięki temu efekt 3D staje się bardzo przekonujący.

Zapotrzebowanie na treści VR rośnie w bardzo szybkim tempie (prognozuje się, że wartość tego rynku wzrośnie o ponad 22 mld dolarów do 2025 roku). Najnowszy obiektyw Canon sprawia, że tworzenie materiałów 3D – od gier i edukacji po turystykę, filmy dokumentalne, rozrywkę – staje się bardziej dostępne dla wszystkich. Model ten zaprojektowano z myślą o współpracy z urządzaniami z serii EOS R System firmy Canon[1]. W rezultacie twórcy treści VR mogą z łatwością wprowadzić go do swojego roboczego ekosystemu.