logo
Sony BRAVIA

Kino wkracza do domu: Sony wprowadza nowe telewizory BRAVIA


26-04-2024| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Sony prezentuje 3 nowe modele telewizorów, które dzięki dużej jasności, bogatszej skali barw i dobrze widocznym szczegółom w ciemnych fragmentach odznaczają się znacznie lepszą jakością obrazu, a ponadto emitują dźwięk prosto z ekranu, wiernie oddając zamierzenia twórców filmu.


Firma Sony wzmacnia BRAVIA jako markę symbolizującą najlepsze wrażenia w kinie domowym. Wraz z rozwojem usług streamingowych popularność zyskało oglądanie filmów w domu. A ponieważ wiele produktów Sony — między innymi cyfrowe kamery kinowe, monitory referencyjne i słuchawki studyjne — jest powszechnie stosowanych przez profesjonalistów zajmujących się produkcją filmową, firma dokładnie rozumie przemysł filmowy oraz zamierzenia twórców treści. Nowe produkty BRAVIA jeszcze bardziej wzmacniają realizm filmów i zapewniają wyjątkowy obraz i dźwięk, dzięki czemu seanse w domu w zachowują magię dużego ekranu kinowego. Łącząc telewizory, soundbary i inne produkty do kina domowego pod jedną marką, Sony tworzy kompleksową ofertę dla osób poszukujących najpełniejszego wrażenia kina, z odzwierciedlającym zamysł twórców olśniewającym obrazem i sugestywnym dźwiękiem. Dopasowanie funkcji i wzornictwa telewizorów BRAVIA i domowych produktów audio BRAVIA Theatre pomoże nabywcom w tworzeniu pełnych zestawów rozrywkowych, będących źródłem wyjątkowych kinowych wrażeń we własnych czterech ścianach.

W nowej linii BRAVIA znajdą się 3 nowe modele telewizorów BRAVIA 7 (Mini LED), BRAVIA 8 (OLED) oraz flagowa seria BRAVIA 9 (Mini LED), która wyróżnia się wysoką luminancją szczytową, głęboką czernią, najwyższym kontrastem i pięknymi, naturalnymi kolorami. Po dodaniu jednego z nowych domowych produktów audio BRAVIA Theatre użytkownicy będą mogli w pełni doświadczać bogactwa audiowizualnego każdego filmu we własnym domu.

Firma Sony od dziesięcioleci odgrywa kluczową rolę w projektowaniu i rozwoju profesjonalnego sprzętu do produkcji filmowej, a także produkcji i dystrybucji filmów — mówi Yoshihiro Ono, dyrektor jednostki Home Entertainment w Sony Corporation — Zdobyła w tym czasie niezrównane doświadczenie, które obecnie może wykorzystywać w pionierskich telewizorach BRAVIA i domowych urządzeniach audio BRAVIA Theatre. Z radością wprowadzamy na rynek nowe telewizory BRAVIA i domowe produkty audio BRAVIA Theatre, których nowe, fascynujące funkcje nadają nową jakość domowym seansom filmowym.

Oglądanie w domu zgodnie z zamierzeniami twórców filmowych

Telewizory BRAVIA inteligentnie optymalizują kolor, kontrast i jasność, aby wytworzyć w warunkach domowych obraz jaśniejszy niż w kinie. Oglądanie w domu staje się dzięki temu źródłem wrażeń wizualnych zamierzonych przez twórców filmów. Jednym z czynników umożliwiających osiągnięcie tego efektu jest wysoka szczytowa jasność modeli Mini LED BRAVIA 9 połączona z precyzyjnym sterowaniem podświetleniem. Obraz wygląda realistycznie dzięki prawidłowemu naświetleniu odpowiednich części ekranu, a widz może wtedy dostrzec najmniejsze detale sceny. Dotyczy to zwłaszcza trybów Studio Calibrated, opracowanych we współpracy z czołowymi serwisami streamingowymi.

Optymalna jakość obrazu na domowych seansach filmowych

  • Procesor XR Processor – opracowany przez firmę Sony procesor XR Processor jest wyposażony w system rozpoznawania sceny. Precyzyjnie wykrywa dane, analizuje je, a następnie optymalizuje obraz w celu nadania mu maksymalnego realizmu i odtworzenia zamysłu twórców filmu.
  • Podświetlenie XR Backlight Master Drive – technologia XR Backlight Master Drive działa podobnie do technologii sterowania podświetleniem w profesjonalnych monitorach Sony używanych przez filmowców. Specjalny algorytm przyciemniania lokalnego precyzyjnie steruje tysiącami diod LED, aby nadać obrazowi realistyczny kontrast i zapewnić widoczność szczegółów w ciemnych fragmentach.
  • Wysoka luminancja szczytowa – wyobraźmy sobie skąpany w słońcu, śnieżny krajobraz górski. Te telewizory wyróżniają się niespotykaną wcześniej jasnością obrazu, dlatego wiernie, szczegółowo odtwarzają naturalną scenerię nawet w najbardziej jaskrawym świetle dziennym.
  • Technologia X-Anti Reflection™ i panel X-Wide Angle™ – technologia X-Anti Reflection osłabia odblaski powodowane przez słońce lub lampę. W rezultacie obraz staje się wyraźniejszy i widać w nim czystą czerń. Dzięki panelowi X-Wide Angle obraz widziany z ukosa wygląda równie pięknie jak od przodu.

Optymalna jakość dźwięku na domowych seansach filmowych

  • Acoustic Multi-Audio+™ – nowe telewizory BRAVIA 9 z technologią Acoustic Multi-Audio+™ zapewniają kinowy dźwięk przestrzenny dzięki bocznym głośnikom wysokotonowym w ramce i, po raz pierwszy na świecie, liniowej jednostce wysokotonowej u góry ramki. W rezultacie każdy dźwięk dobiega z właściwego miejsca.
  • Voice Zoom 3™ – nowa funkcja uwydatniania głosu Voice Zoom 3 wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do rozpoznawania dialogów i zwiększa albo zmniejsza ich głośność, aby nawet ciche rozmowy były dobrze słyszalne i wyraźne. Znakomicie współpracuje z domowymi produktami audio BRAVIA Theatre.
  • Acoustic Center Sync – technologia Acoustic Center Sync integruje źródło dźwięku, na przykład soundbar, z telewizorem. W rezultacie powstaje kinowa konfiguracja, w której dźwięk dokładnie pasuje do akcji na ekranie. Nagłośnienie sali kinowej obejmuje głośniki umieszczone bezpośrednio za ekranem. Emitowany z nich dźwięk przenika przez liczne otworki w ekranie, dzięki czemu dialogi i dźwięki pokrywają się z obrazem na ekranie i dobiegają z właściwego miejsca. Kiedy telewizor BRAVIA zostanie połączony z produktem BRAVIA Theatre, technologia Acoustic Center Sync scala dźwięk z głośników telewizora i soundbara, przez co dźwięk zdaje się dobiegać bezpośrednio z ekranu, tak jak w kinie.

Ustawienia funkcji Voice Zoom 3 i Acoustic Center Sync, produktów audio BRAVIA Theatre połączonych z telewizorem BRAVIA oraz innych funkcji telewizora można zmieniać przy użyciu nowej aplikacji BRAVIA Connect (dawniej Home Entertainment Connect), bez nakładania menu telewizora na obraz na ekranie.

Tryby umożliwiające wyświetlanie obrazu wiernie oddającego zamierzenia twórców

Telewizory BRAVIA są wyposażone w tryby Studio Calibrated, które pozwalają na wyświetlanie w domowych warunkach obrazu wiernie oddającego zamierzenia twórców. Do wprowadzonych wcześniej ustawień Netflix Adaptive Calibrated Mode i SONY PICTURES CORE (dawniej BRAVIA CORE) Calibrated Mode dodano nowy tryb Prime Video Calibrated Mode. Dzięki temu klienci mają więcej możliwości oglądania najlepszych filmów tak, jak wyobrażali je sobie twórcy.

Tryby Studio Calibrated

  • Netflix Adaptive Calibrated Mode
  • SONY PICTURES CORE Calibrated Mode (dawniej BRAVIA CORE Calibrated Mode)
  • Nowy tryb Prime Video Calibrated Mode

Telewizory BRAVIA i domowe produkty audio BRAVIA Theatre są zgodne z materiałami IMAX Enhanced. Oficjalnie spełniają rygorystyczne wymogi firm IMAX i DTS® i gwarantują najlepsze wrażenia widzom filmów IMAX z platformy SONY PICTURES CORE (dawniej BRAVIA CORE) oraz wybranych tytułów z oferty Disney+. Posiadacze telewizorów BRAVIA i domowych produktów audio BRAVIA Theatre mogą oglądać filmy z zoptymalizowanym obrazem i dźwiękiem IMAX w trybie IMAX Enhanced, obejmującym dźwięk IMAX Enhanced w formacie DTS:X. Dodatkowo na platformie SONY PICTURES CORE pojawią się wybrane produkcje z serwisu streamingowego Crunchyroll, oferującego przede wszystkim filmy anime. Dzięki temu w ramach udostępnianego w standardzie pakietu streamingowego klienci będą mieli dostęp do szeregu seriali anime.

Telewizory BRAVIA obsługują formaty Dolby Vision i Dolby Atmos, które zapewniają wciągający, kinowy dźwięk do filmów i seriali z popularnych serwisów streamingowych, takich jak Disney+, Prime Video czy Netflix.

IMAX:

Cieszymy się, że nowe telewizory Sony BRAVIA z certyfikatem IMAX Enhanced i domowe produkty audio BRAVIA Theatre zapewnią widzom niezrównane wrażenia kinowe w domu — mówi Vikram Arumilli, SVP i GM, Streaming and Consumer Technology w IMAX. — IMAX Enhanced ma za zadanie zachować i podkreślić wizję i zamierzenia twórców filmowych, a powiększona oferta urządzeń Sony daje fanom dodatkowe możliwości doświadczenia mocy IMAX podczas oglądania najsłynniejszych filmów z zasobów platformy.

Dolby:

Cała działalność firmy Dolby koncentruje się wokół opowiadania historii — mówi Mahesh Balakrishnan, wiceprezes działu Consumer Entertainment w Dolby Laboratories. — Technologie Dolby Vision i Dolby Atmos to dla twórców dodatkowe narzędzia do opowiadania historii w sposób całkowicie odzwierciedlający ich wizję. Dzięki połączeniu najlepszych w swojej klasie rozwiązań technicznych firmy Sony z wiodącymi na rynku innowacjami Dolby nabywcy produktów Sony BRAVIA i BRAVIA Theatre będą doświadczać prawdziwie kinowych wrażeń Dolby.

Inicjatywy służące środowisku naturalnemu

Firma Sony realizuje plan zrównoważonego rozwoju Road to Zero, który zakłada osiągnięcie zerowego śladu ekologicznego w całym cyklu życia produktów i działalności biznesowej do roku 2050. Aby pomóc w urzeczywistnieniu tej wizji, w telewizorach BRAVIA będą wprowadzane różne innowacje. Zapewnią one widzom najlepsze wrażenia dzięki wysokiej jakości obrazu i dźwięku oraz luksusowemu wzornictwu, a zarazem zminimalizują wpływ na środowisko dzięki wprowadzeniu poniższych rozwiązań.

Mniejsze zużycie energii

Aby maksymalnie wykorzystać własności panelu Mini LED, w telewizorach BRAVIA 9 i BRAVIA 7 zastosowano firmowy system przetwarzania sygnału. Automatycznie optymalizuje on każdą scenę, nadając obrazowi wysoką jasność przy małym zużyciu energii. Oprócz tego rozwinięto funkcję Pulpit Eko, służącą do całościowego zmieniania różnych ustawień oszczędzania energii w telewizorze BRAVIA. Pulpit pozwala również sprawdzać ilość zużytej energii i podpowiada, jak ją oszczędzać.

Ograniczenie użycia plastiku z surowców pierwotnych w produktach

Aby zmniejszyć wpływ swoich produktów na środowisko naturalne, firma Sony wprowadza różne rozwiązania obejmujące cały cykl życia: od eliminowania tworzyw sztucznych z surowców pierwotnych poprzez zwiększenie efektywności transportu aż po analizę zużycia energii podczas pracy.

Projektantom telewizorów BRAVIA udało się znacznie rozszerzyć wykorzystanie tworzyw z recyklingu przy zachowaniu wysokiej jakości wykończenia. Tylna osłona, będąca największym pod względem powierzchni elementem telewizora, powstaje z opracowanego przez Sony tworzywa sztucznego z recyklingu o nazwie SORPLAS™. Ogólnie, około 65% tworzyw sztucznych w telewizorze stanowią tworzywa z recyklingu. Wskaźnik wykorzystania plastiku z recyklingu w kompaktowym, zasilanym z akumulatora pilocie Eko wynosi 79,7%.

Zaangażowanie w ułatwianie dostępu

Firma Sony pragnie, by jej działalność przyczyniała się do rozwoju inkluzywnego społeczeństwa. Wprowadza w tym celu różne ułatwienia dostępu, dzięki którym z jej urządzeń mogą korzystać osoby z różnymi potrzebami. Produkty BRAVIA powstają z myślą o dostępności dla wszystkich klientów, tak aby mogli oni oglądać filmy bez względu na osobiste ograniczenia i wiek.

Wspomaganie widzenia i działania

Funkcja czytnika ekranu TalkBack pozwala sprawdzać program telewizyjny i zmieniać ustawienia telewizora bez patrzenia na ekran. Umożliwia także powiększanie tekstu na ekranie. Na złączach HDMI i S-Center telewizora BRAVIA umieszczono wypukłości — takie same jak na produktach BRAVIA Theatre. Ułatwiają one wyszukiwanie i łączenie portów podczas przygotowywania sprzętu do pracy.

Funkcja odwrócenia kolorów sprawia, że jasne obszary stają się ciemne i na odwrót. Funkcję tę można włączać i wyłączać odpowiednio do potrzeb. Jeśli tekst jest lepiej widoczny na ciemnym albo jasnym tle, funkcja odwrócenia kolorów umożliwia zmianę koloru tła.

Do obsługi telewizora BRAVIA, na przykład włączania/wyłączania i regulacji głośności, można używać poleceń głosowych. Dostępne są również polecenia-skróty, które służą do szybkiego, prostego włączania i wyłączania funkcji ułatwień dostępu. Dzięki temu z jednego telewizora mogą bezproblemowo korzystać zarówno osoby, które potrzebują takich ułatwień, jak i obsługujące telewizor w tradycyjny sposób.

Z kolei funkcja Time Shift pozwala wstrzymać telewizję na żywo, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wystarczy nacisnąć przysisk pauzy na pilocie, aby na przykład otworzyć drzwi kurierowi lub odebrać telefon. Po ponownym naciśnięciu pauzy transmisja zostanie natychmiast wznowiona.

Więcej informacji na temat nowych serii telewizorów BRAVIA można znaleźć na stronie producenta.