logo
Obiektywy Nikon - do macro - Nowosciproduktowe.pl-top

Nikon z dwoma nowymi obiektywami makro z serii Z


08-06-2021| 11:45| Źródło: Nikon| Fot: Nikon

Dwa pierwsze obiektywy Nikon makro z rodziny Nikon Z pojawiły się w ofercie marki. Imponująco lekki NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S to profesjonalny obiektyw makro z serii S, który zapewnia niezwykle realistyczną głębię i szczegółowość. NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 to kompaktowy, lekki i uniwersalny obiektyw, idealny dla początkujących fotografów mikroświata, chcących uchwycić wyraziste zbliżenia.


Dzięki skali odwzorowania 1:1, perfekcyjnemu ustawianiu ostrości i znakomitej jakości odwzorowania, profesjonalny obiektyw NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S jest mistrzem zdjęć w rozmiarze rzeczywistym. Kąt widzenia średniego teleobiektywu Nikon, zoptymalizowany do fotografowania i filmowania w trybie makro, sprawia, że obiektyw doskonale sprawdza się przy wykonywaniu szczegółowych portretów, zapewniając niesamowitą ostrość, kontrast i piękny efekt bokeh. Sterowanie jest precyzyjne i uniwersalne, a fotografowie mogą odwrócić kierunek ustawiania ostrości obrotem pierścienia obiektywu, co jest zaletą podczas pracy w mieszanym środowisku produkcyjnym.

Nowy NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 to wspaniały obiektyw uniwersalny, który potrafi wydobyć piękno nawet najzwyczajniejszych obiektów. Od apetycznych zdjęć żywności po najlepsze zdjęcia kwiatów, fotografowie mogą z łatwością wykonywać bardzo ostre zdjęcia makro w rozmiarze rzeczywistym (1: 1) oraz imponujące zbliżenia małych obiektów i szczegółów. Ustawianie ostrości jest szybkie i precyzyjne, nawet gdy przód tego obiektywu makro znajduje się zaledwie 5,6 cm od obiektu! Ponadto, klasyczna ogniskowa 50 mm i naturalna perspektywa pozwalają na fotografowanie wszystkiego, od portretów po sceny uliczne.

Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe, powiedział: „Długo oczekiwany obiektyw makro o ogniskowej 105 mm pozwala na wykonywanie zdumiewająco pięknych zdjęć makro przy użyciu systemu Z. Stanowi idealny wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i entuzjastów makrofotografii. Jego mniejszy i tańszy brat również ma wiele zalet: nowy obiektyw makro o ogniskowej 50 mm jest idealny dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z prawdziwą makrofotografią. Spełni on też oczekiwania tych, którzy po prostu potrzebują wszechstronnego obiektywu 50 mm, pozwalającego na wykonywanie także niesamowitych zbliżeń”.

Obiektywy Nikon: praktyczne doświadczenia

Donna Crous, europejska ambasador marki Nikon specjalizująca się w fotografii kulinarnej powiedziała: „miałam szczęście, że mogłam pracować z nowym obiektywem makro NIKKOR Z 105 mm podczas wykonywania zdjęć na potrzeby kampanii „Create Your Light” firmy Nikon. Byłam absolutnie zachwycona jakością wykonywanych zdjęć, szczególnie w słabym świetle. Zdecydowanie jest to obiektyw niezbędny dla każdego fotografa kulinarnego, ceniącego małą głębię ostrości, szybkość ustawiania ostrości i piękny efekt bokeh – ponieważ wszyscy uwielbiamy kuliste rozmycie punktowych źródeł światła!”

Podsumowanie: NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S

 • Profesjonalny średni teleobiektyw makro f/2.8: seria S to nowy wymiar jakości układu optycznego. Płynnie pracujący, bezgłośny wielosilnikowy AF.
 • Realistyczne zdjęcia o niezwykłej głębi: mocowanie Z o dużej średnicy oraz dziewięciolamelkowa przysłona o otworze względnym f/2,8 gwarantują idealny, naturalny efekt rozmycia tła.
 • Szybkie, perfekcyjne ustawianie ostrości: ostrość jest znakomita zarówno z bliska, jak i w nieskończoności. Dzięki radykalnemu zredukowaniu dyspersji chromatycznej na brzegach obiektów, system AF znajduje ostrość z niesamowitą szybkością i dokładnością.
 • Przepiękny kontrast: Powłoka przeciwodblaskowa ARNEO i powłoka nanokrystaliczna, opracowane przez firmę Nikon, skutecznie redukują flarę i refleksy. Wbudowana w obiektyw funkcja redukcji drgań współpracuje z funkcją VR wbudowaną w aparat zapewniając stabilność obrazu podczas fotografowania z ręki, nawet w słabym świetle.
 • Niezrównana precyzja ujęć w zbliżeniu: minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,29 m, a ogranicznik zakresu ustawiania ostrości umożliwia szybkie ustawianie ostrości w zakresie 0,29–0,50 m. W trybie ręcznego ustawiania ostrości (MF) można dostosować zakres obrotu pierścienia ustawiania ostrości do indywidualnych wymagań.
 • Filmowanie makro: docenisz cichą pracę AF oraz płynne, stabilne sterowanie przysłoną. Efekt „oddychania” obiektywu został praktycznie wyeliminowany, dzięki czemu podczas ustawiania ostrości nie występują zauważalne zmiany kąta widzenia.
 • Wszechstronność obiektywu firmy Nikon: w tym obiektywie można odwrócić kierunek ustawiania ostrości obrotem pierścienia¹. Ponadto, na obiektyw można nakręcać te same filtry 62 mm, które są stosowane z cenionym obiektywem AF-S Micro-NIKKOR 105 mm.
 • Skonstruowany z myślą o pracy: uszczelnienie ruchomych części tubusu oraz mocowania obiektywu zapewnia ochronę przed kurzem i wilgocią. Powłoka fluorowa firmy Nikon chroni przed wodą, pyłem i brudem.

Podsumowanie: NIKKOR Z MC 50mm f/2.8

 • Wspaniałe zdjęcia makro: oznaczenia na tubusie obiektywu wyraźnie wskazują, czy zdjęcia są wykonywane przy skali odwzorowania 1: 4, 1: 2 lub 1: 1 (rozmiar rzeczywisty).
 • Rewelacyjny do codziennego fotografowania: klasyczna ogniskowa 50 mm i naturalna perspektywa pozwalają na fotografowanie wszystkiego, od portretów po sceny uliczne.
 • Wyjątkowa ostrość ujęć w zbliżeniu: minimalna odległość zdjęciowa wynosząca zaledwie 0,16 m (od płaszczyzny matrycy) pozwala uzyskać doskonałą ostrość, nawet gdy przód tego obiektywu makro znajduje się zaledwie 5,6 cm od obiektu! Wbudowana w aparat funkcja redukcji drgań (VR) gwarantuje stabilność obrazu.
 • Uwydatnij fotografowany obiekt: doskonała konstrukcja optyczna i dziewięciolamelkowa przysłona o otworze względnym f/2,8 zapewniają piękny efekt bokeh.
 • Ogranicznik zakresu ustawiania ostrości: przełącznik zakresu ustawiania ostrości pozwala na przyspieszenie ustawiania ostrość na obiektach znajdujących się w odległości od 0,16 do 0,30 m.
 • Kompaktowy i lekki: obiektyw jest łatwy w obsłudze i zapewnia znakomite wyważenie aparatów z serii Z, zarówno pełnoklatkowych, jak i formatu DX.
 • 75 mm przy kadrowaniu w formacie DX: gdy obiektyw jest używany z aparatem bezlusterkowym z serii Z formatu DX, zapewnia kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 75 mm. Doskonały do portretów lub mocniejszego kadrowania małych obiektów podczas wykonywania zdjęć makro.
 • Precyzyjne, łatwe sterowanie: bezgłośnym pierścieniem sterującym można ustawiać przysłonę, czułość ISO i inne parametry. Ponadto, obiektyw umożliwia błyskawiczne przełączanie między ręcznym ustawianiem ostrości a autofokusem.
 • Powłoka ochronna: Fluorowa powłoka firmy Nikon chroni przednią soczewkę obiektywu i ułatwia czyszczenie jej powierzchni. To idealne, gdy kreatywnie fotografujesz na zewnątrz.