logo
Nikon Z FC - nowy bezlusterkowiec - Nowosciproduktowe.pl

Nikon Z FC – nowy bezlusterkowiec o klasycznym wyglądzie


06-07-2021| 11:30| Źródło: Nikon| Fot: Nikon

Nikon informuje o aparacie bezlusterkowym Nikon Z FC formatu DX — pierwszym aparacie z serii Z, który ma klasyczny wygląd a jednocześnie jest wyposażony w zaawansowane funkcje.


Wygląd zewnętrzny aparatu Nikon Z FC jest inspirowany kultową lustrzanką Nikon FM2 wprowadzoną do sprzedaży w 1982 roku, kluczowym produktem w historii firmy Nikon. Oprócz samego aparatu firma Nikon wprowadza na rynek dwa nowe obiektywy, które stanowią dopełnienie klasycznego stylu: obiektyw NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition oraz obiektyw NIKKOR Z 28mm f/2.8 (SE).

Kompaktowy, lekki korpus aparatu Nikon Z FC jest bardzo poręczny, a w dodatku zapewnia znakomity komfort obsługi i doskonałą jakość zdjęć, dzięki czemu jest łatwy w użyciu zarówno dla dotychczasowych, jak i początkujących użytkowników aparatów bezlusterkowych.

Detale dopracowane z pasją. Konstrukcja z pryzmatem pentagonalnym oraz równowaga między czarnymi i srebrnymi elementami na korpusie aparatu Nikon Z FC przypominają lustrzankę FM2, podobnie jak zastosowanie okrągłego okularu w wizjerze elektronicznym (EVF), wygląd pokręteł oraz wygrawerowane logo Nikon używane w latach 70. i 80. Z kolei niezawodną wytrzymałość osiągnięto dzięki zastosowaniu stopu magnezu.

W górnej części korpusu aparatu Nikon Z fc znajdują się trzy pokrętła i mały wyświetlacz, na którym jest widoczne ustawienie przysłony. Pokrętła służą do ustawiania czasu otwarcia migawki, kompensacji ekspozycji oraz czułości ISO, umożliwiając łatwe zmienianie ustawień. Co więcej przycisk i oraz menu i, które pozwalają użytkownikom szybko dostosowywać różne ustawienia naciśnięciem jednego przycisku, można konfigurować odpowiednio do indywidualnych preferencji użytkownika.

Nikon Z FC alikacjjako pierwszy aparat z serii Z firmy Nikon umożliwia kompensację ekspozycji w trybie automatycznym, pozwalając użytkownikom na uzyskanie pożądanej ekspresji poprzez zwiększenie jasności i uwydatnienie sylwetek itp. W aparacie jest też dostępnych 20 kreatywnych ustawień Picture Control zapewniających niepowtarzalną ekspresję zdjęć. Wybierając motywy o różnych parametrach, takich jak odcień, zabarwienie i nasycenie, użytkownicy mogą wyrażać różnorodne nastroje, a także dostosowywać efekty do swoich upodobań.

Podczas fotografowania oraz filmowania aparatem Nikon Z FC można korzystać z AF z wykrywaniem oczu i AF z wykrywaniem oczu zwierząt — funkcji wprowadzonych po raz pierwszy w aparatach Nikon Z 7II i Nikon Z 6II. Dostępny jest też tryb pola AF Szerokie pole AF (D), który poprzez ograniczenie obszaru ostrości dodatkowo zapewnia wyraźne uchwycenie oczu i twarzy. Możliwe jest również stałe utrzymywanie ostrości na oczach fotografowanego obiektu, gdy w kadrze znajduje się kilka osób, lub śledzenie oczu poruszającego się zwierzaka.

Szeroki standardowy zakres czułości ISO 100-51200* pozwala na rejestrowanie wyraźnych zdjęć i filmów w słabym świetle. Dodatkowo ekran zamontowany na przegubie pierwszy raz znalazł zastosowanie w aparacie z serii Z, umożliwia fotografowanie w kadrze pionowym z perspektywą niską lub wysoką. Gdy monitor jest obrócony do przodu, aparat automatycznie przełącza się w tryb autoportretu, umożliwiając łatwe wykonywanie autoportretów przy użyciu dotykowych elementów sterujących.

Przy użyciu aplikacji SnapBridge zdjęcia i filmy zarejestrowane aparatem można przesyłać do urządzenia inteligentnego**, co pozwala użytkownikom na łatwe udostępnianie ich w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem aplikacji można również pobrać najnowszą wersję oprogramowania aparatu. Aplikacja Snapbridge w wersji. 2.8, z nowym interfejsem użytkownika, obsługuje teraz dwa tryby automatycznego połączenia: standardowy (foreground) oraz w tle (background). W standardowym trybie połączenia (foreground) połączenie z aparatem jest nawiązywane tylko wtedy, gdy aplikacja jest aktywna, co ogranicza rozładowanie akumulatora aparatu. Tryb pracy w tle (background) zapewnia stałe połączenie i automatyczne przesyłanie zdjęć, nawet gdy aplikacja nie jest aktywna.

Dodatkowe cechy aparatu

  • Naturalne odwzorowanie obrazu z minimalną aberracją dzięki wizjerowi EVF, w którym zastosowano organiczny wyświetlacz elektroluminescencyjny
  • Nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K UHD bez ograniczeń związanych z kadrowaniem przy obszarze obrazu DX
  • Obsługa ciągłego AF (AF-F) przeznaczonego do nagrywania filmów
  • Łatwe nagrywanie filmów w trybie spowolnienia dzięki prostemu wybieraniu rozmiaru klatki i liczby klatek na sekundę
  • Współpraca z oprogramowaniem Webcam Utility, umożliwiającym używanie aparatu Nikon Z fc jako kamery internetowej
  • Opakowanie produktu i dołączony pasek aparatu pasujące do stylu tradycyjnego wzornictwa aparatu Nikon Z fc
  • Możliwość zasilania włączonego aparatu przez USB, a także ładowania przez USB