logo
kosiarka akumulator Honda HRX 476 XB_akumulator TOP

Nowa kosiarka akumulatorowa Honda HRX 476 XB


25-07-2023| 08:00| Źródło: Honda| Fot: Honda

HRX 476 XB. Uniwersalna szerokość koszenia 47 cm. Wysokowydajny, bezszczotkowy silnik akumulatorowy o mocy 1,8 kW. Wymiennie stosowany akumulator (6 Ah lub 9 Ah) z technologią Thermo Smart. Nowoczesny panel sterujący pokazujący stan naładowania baterii i ułatwiający zarządzanie funkcjami kosiarki. Systemy mielenia i sterowania napędem. Dwa tryby koszenia – praca standardowa (92 dB) i cicha (87 dB). Pojemny kosz (75l).


HRX to linia nowoczesnych, wielofunkcyjnych kosiarek Honda wyposażonych w najbardziej nowoczesne rozwiązania techniczne służące wygodzie użytkowników, dostosowane do zasad sztuki koszenia i ułatwiające pielęgnację trawników. Pierwszy model, HRX217 i wszystkie kolejne powstały z myślą o miłośnikach ogrodów oraz o profesjonalistach, którzy poszukują kosiarek o najlepszej jakości zapewniającej wieloletnią trwałość i niezawodność oraz kosiarek wyposażonych w innowacyjne funkcjonalności.

Kosiarki Honda HRX, użytkowane od 20 lat na całym świecie, to urządzenia bardzo dokładnie sprawdzone w praktyce. Cenione są przez użytkowników za jakość konstrukcji i produkcji według wyśrubowanych japońskich standardów i dobrą relację ceny do jakości. Zastosowane w nich rozwiązania są stale udoskonalane, by każdy nowy model był jeszcze lepiej dostosowany do oczekiwań miłośników ogrodów. Dotychczas były to najbardziej znane i popularne spalinowe kosiarki Honda, które ze względów ogólnoświatowych trendów ekologicznych były udoskonalane w aspekcie jak najmniejszej emisji spalin, by kosiarki były przyjazne dla otoczenia i zapewniały ekologiczną pielęgnację trawy.

W ofercie na polski rynek obecnie są dostępne wyłącznie najnowsze modele kosiarek HRX z napędem hydrostatycznym lub systemem sterowania napędem Select Drive, wyposażone w układ podwójnych noży i system mielenia zmiennego, które umożliwiają bardzo precyzyjne cięcie, rozdrabnianie pokosu i prawidłowo wykonane mulczowanie. Natomiast jesienią służą do zbierania liści i ich mielenia. Wyposażone są w 4-suwowe silniki Honda najnowszej generacji – o większej mocy i momencie obrotowym, z udoskonalonym systemem auto-ssania ACS, z nowym tłumikiem z osłoną i z technologią stabilnego spalania (SCT), której efektem jest wydajniejsze i bardziej czyste spalanie.

Akumulator zamiast silnika spalinowego

Technologia Thermo Smart zapewnia lepszą wydajność akumulatora i w konsekwencji efektywność koszenia. Na wydajność ma tez wpływ pojemność akumulatora, dlatego do koszenia przydomowych trawników średniej i wielkości zaleca się akumulator 6Ah (ładowarka Honda ładuje ten akumulator w czasie krótszym niż godzina), zaś profesjonalistom do koszenia dużych powierzchni – akumulator 9Ah.

Nastąpił nowy rozdział w ewolucji kosiarek Honda HRX i jest to równoległa wersja akumulatorowa, której pierwszym przykładem jest HRX 476 XB. Wykorzystano w niej wszystkie dotychczasowe doświadczenia i sprawdzone rozwiązania, a silnik spalinowy został zastąpiony silnikiem elektrycznym o mocy 1,8 kW z akumulatorem litowo-jonowym wyposażonym w technologię Thermo Smart. Dodatkową zaletą tej kosiarki jest możliwość stosowania, zależnie od potrzeb, wymiennie akumulatorów o różnej pojemności. Dokładnie te same akumulatory znajdują zastosowanie również w kosiarkach bateryjnych z linii IZY oraz w podręcznych urządzeniach bateryjnych, jak wykaszarka, nożyce i dmuchawa.

– wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager maszyn ogrodniczych, Aries Power Equipment – Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Japońska jakość koszenia i wielozadaniowość

HRX 476 XB, tak jak i wersja spalinowa, wypełnia kilka funkcji związanych z efektywną pielęgnacją trawnika. Maszyna kosi i mulczuje trawę, zbiera i mieli liście.

System mielenia zmiennego Versamow® (mulczowanie) umożliwia wybór sposobu pielęgnacji trawy między koszeniem ze zbiorem pokosu do kosza a mulczowaniem, czyli pozostawieniem na powierzchni trawy cienkiej warstwy pokosu, która następnie przekształca się w naturalny nawóz. Warto podkreślić, że to użytkownik decyduje o stopniu mulczowania i w zależności od kondycji trawy oraz warunków pogodowych reguluje, za pomocą dźwigni Clip Director, ilości pokosu trafiającego do kosza i pozostawianego na trawie. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik kosi trawę i jednocześnie ją odżywia, co wpływa na ograniczenie stosowania kupnych nawozów, ułatwia utylizację pokosu i obniża koszty utrzymania trawnika.

Precyzyjną, japońską jakość koszenia zapewnia specjalnie zaprojektowany system tnący z pojedynczym noże. oraz centralna 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia w zakresie 25 – 79 mm. Specyfika ostrza polega na niskim współczynniku tarcia i jest dostosowane do mocy silnika zasilanego akumulatorem, by kosiarka zachowała wysoką wydajność. Zakres wysokości koszenia jest dostosowany do podstawowych zasad pielęgnacji trawy, by opiekun trawnika mógł ustawić ostrze adekwatnie do panujących warunków, ani za wysoko, ani zbyt nisko. Pracę ułatwia bardzo pojemny kosz – aż 75l, który w przypadku koszenia ze zbiorem pokosu usprawnia proces koszenia.

Istotnym udogodnieniem jest też system sterowania napędem Select Drive® zapewniający łatwe i płynne ustawianie prędkości jazdy kosiarki, dostosowaną do indywidualnych preferencji, długości kroku i stylu chodzenia operatora oraz wysokości i gęstości trawy.

Czy kosiarką akumulatorową można kosić mokrą trawę? HRX 476 XB ma wysoki stopień wodoodporności – IP54, co oznacza, że może bezpiecznie poruszać się po trawie pokrytej poranną rosą, a nawet kosić mokrą trawę. Nie jest to jednak rekomendowane, ponieważ trawa kładzie się pod ciężarem deszczu utrudniając koszenie. Poza tym mokry pokos przywiera do noży, kół i spodu kosiarki, co też utrudnia koszenie, a także czyszczenie kosiarki.

Nowoczesny panel sterujący

Nowym udogodnieniem kosiarki HRX 476 XB jest panel sterujący Premium umieszczony na kierownicy. Designersko przypominający panele sterujące najnowszych traktorów ogrodowych Honda, zapewnia bardzo łatwą obsługę kosiarki w zakresie regulacji prędkości, przełączenie trybu pracy standardowej (92 dB) na tryb cichy (87 db) oraz monitorowanie stopnia naładowania akumulatora.

Nowa kosiarka Honda HRX 476 XB jest stworzona specjalnie dla wymagających użytkowników, którzy znajdują radość koszenia przy użyciu wygodnych maszyn koszących o długoletniej niezawodności i wydajności bez emitowania spalin.