logo

Nowy Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet


19-06-2024| 08:00| Źródło: Mercedes-Benz| Fot: Mercedes-Benz

Nowy Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet dołącza do roadstera SL jako drugi otwarty model Mercedes-AMG o wysokich osiągach. Bogate wyposażenie standardowe, przestronne wnętrze i funkcje z zakresu komfortu sprawiają, że ten czteromiejscowy samochód doskonale sprawdza się w całorocznej eksploatacji.


Sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 3,0 l osiąga moc 330 kW (449 KM); wspomaga go tradycyjna turbosprężarka oraz dodatkowa sprężarka elektryczna. Maksymalny moment obrotowy wynosi 560 Nm (600 Nm w trybie overboost, przez maksymalnie 10 sekund). Zintegrowany rozrusznikoalternator na krótko zapewnia dodatkowe 17 kW (23 KM) mocy oraz 205 Nm momentu obrotowego. Zasila on również 48-woltową instalację elektryczną. Specyfikacja techniczna nowego modelu obejmuje także przekładnię AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, w pełni zmienny napęd na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ oraz aktywną tylną oś skrętną.

Design nadwozia definiują liczne elementy charakterystyczne dla wydania AMG, na czele z osłoną chłodnicy. Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są reflektory DIGITAL LIGHT, z funkcją projekcji lub bez. Dodatkowo akcentują one dynamiczny wygląd samochodu – za sprawą elips świateł do jazdy dziennej i niebieskiego podświetlenia u podstawy modułów oświetlenia. Zjawiskowe wzornictwo przedniego pasa dopełniają duży centralny wlot powietrza, który razem z osłoną chłodnicy wpisuje się w kształt litery A, oraz zewnętrzne wloty – każdy z dwiema poziomymi listwami.

Strukturę profilu tworzą elegancko uformowane krawędzie, łączące się z poszerzonymi przednimi i tylnymi nadkolami oraz szeroko rozstawionymi kołami (+58 mm z przodu, +75 mm z tyłu w porównaniu z modelem Mercedes-Benz) – standardowo z felgami o średnicy 19 cali. To wszystko podkreśla mocarny wygląd nowego kabrioletu Mercedes-AMG. Na życzenie nabywcy mają do wyboru również opcjonalne felgi o średnicy 20 cali.

W kabinie wzrok przyciągają wolnostojący, cyfrowy wyświetlacz kierowcy o przekątnej 12,3 cala oraz centralny 11,9-calowy ekran w pionowym formacie. Ten ostatni jest zorientowany na kierowcę i oferuje funkcję regulacji pochylenia w zakresie od 15 do 40 stopni, aby zapobiec niepożądanym refleksom podczas jazdy z otwartym dachem. Kolejną atrakcją jest opcjonalne dynamiczne nastrojowe oświetlenie w 64 kolorach. Świetlne pasy biegną od kokpitu przez drzwi i tylne panele boczne aż za tylne siedzenia. Tworzy to stylowy efekt otoczenia wnętrza, wzmocniony dwoma detalami: górna część deski rozdzielczej, górne sekcje drzwi i panel miękkiego dachu mają wykończenie o wyglądzie czarnej skóry nappa, a wokół otwartej części kabiny biegnie jeszcze chromowana listwa.

Nowy CLE 53 4MATIC+ wykorzystuje znacząco udoskonaloną wersję sprawdzonego, 3,0-litrowego rzędowego silnika o 6 cylindrach (oznaczenie M256) z turbodoładowaniem. Najnowsze wydanie tej jednostki – M256M – cechuje się przede wszystkim zoptymalizowanymi komorami spalania z przeprojektowanymi otworami dolotowymi i wylotowymi. Zakres zmian obejmuje także nowe pierścienie tłokowe, zmodyfikowany układ wtrysku oraz nową turbosprężarkę o zwiększonym ciśnieniu doładowania (1,5 zamiast 1,1 bara). Skutkuje to wyższym maksymalnym momentem obrotowym, który teraz wynosi 560 Nm w trybie ciągłej pracy oraz 600 Nm w trybie overboost (przez maksymalnie 10 sekund).

Zamawiając opcjonalny pakiet kierowcy AMG, elektroniczne ograniczenie prędkości maksymalnej do 250 km/h można podnieść do 270 km/h.