logo
Samsung

Samsung wprowadza zaawansowane technologie ultramałych pikseli do nowych mobilnych matryc światłoczułych


13-09-2021| 08:30| Źródło: Samsung| Fot: Samsung

Firma Samsung przedstawiła ISOCELL HP1, pierwszą matrycę światłoczułą 200 MP z pikselami o wielkości 0,64 μm, oraz ISOCELL GN5, pierwszą matrycę światłoczułą, w której zastosowano technologię ogniskowania we wszystkich kierunkach Dual Pixel Pro z dwiema fotodiodami w pojedynczym pikselu o wielkości 1,0 μm.


ISOCELL HP1 to pierwsza w branży mobilna matryca światłoczuła 200 MP. Opiera się na niezwykle zaawansowanym rozwiązaniu Samsung zapewniającym piksele w rozmiarze 0,64 μm, dzięki czemu zapewnia niezwykle wysoką rozdzielczość, zachowując przy tym rozmiar tak mały, że bez trudu mieści się w urządzeniach przenośnych. Dzięki ISOCELL HP1 zdjęcia zawierają zadziwiającą liczbę szczegółów, co umożliwia zachowanie ostrości obrazu nawet po jego przycięciu lub zmianie rozmiaru.

Aby zapewnić najwyższą jakość zdjęć przy słabym oświetleniu, Samsung ISOCELL HP1 wyposażono w ChameleonCell. Ta zupełnie nowa technologia łączenia pikseli w zależności od środowiska wykorzystuje układ pikseli 2 x 2, 4 x 4 lub pełny. Przy słabym świetle HP1 łączy 16 sąsiadujących ze sobą pikseli, dzięki czemu przekształca się w matrycę światłoczułą 12,5 MP o dużych pikselach. Nowo powstałe piksele o wielkości 2,56 μm mają poprawioną zdolność absorpcji światła i wyższą czułość, zapewniają więc większą jasność i wyrazistość zdjęć robionych w pomieszczeniach lub wieczorem. Z kolei w jasnym oświetleniu na zewnątrz 200 milionów pikseli matrycy pozwala rejestrować urządzeniem mobilnym zdjęcia w ultrawysokiej rozdzielczości.

Samsung ISOCELL HP1 może także nagrywać filmy 8K przy 30 klatkach na sekundę (fps) i minimalnej utracie pola widzenia. Matryca może taż łączyć cztery sąsiednie piksele, aby obniżyć rozdzielczość do 50 MP lub 8192 x 6144, co pozwala rejestrować filmy 8K (7680 x 4320) bez konieczności przycinania obrazu czy zmniejszania jego pełnej rozdzielczości.

Samsung ISOCELL GN5 to pierwsza w branży matryca światłoczuła 1,0 μm, w której zintegrowano technologię wielokierunkowego autofokus Dual Pixel Pro, co znacznie zwiększa jej możliwości. W rozwiązaniu tym dwie fotodiody – najmniejsze w branży – umieszczono w każdym pikselu o wielkości 1,0 μm poziomo lub pionowo, co umożliwia rozpoznanie zmian wzoru we wszystkich kierunkach. Milion wielokierunkowych fotodiod zapewnia detekcję fazy pokrywającą wszystkie obszary matrycy, umożliwiając natychmiastowe automatyczne ustawianie ostrości, dzięki czemu zdjęcia są ostrzejsze zarówno w intensywnym, jak i słabym oświetleniu.

W matrycy światłoczułej zastosowano również zastrzeżoną przez firmę Samsung technologię pikseli, w której po raz pierwszy w branży w urządzeniu z technologią Dual Pixel wykorzystano Front Deep Trench Isolation (FDTI). Pomimo mikroskopijnych rozmiarów fotodiod FDTI umożliwia każdej z nich pochłanianie i przechowywanie większej ilości informacji o świetle, poprawiając ich pojemność studni potencjału (FWC) i zmniejszając przesłuchy w pikselu.