logo
Mobile ES

Sony Europe wprowadza nowe radio samochodowe AV i wzmacniacze mocy


04-12-2023| 12:00| Źródło: Sony Europe| Fot: Sony Europe

W najbliższym czasie na rynek europejski trafią nowe produkty Sony z serii Mobile ES, zapewniające kierowcom lepszą rozrywkę i warunki jazdy.


Sony Europe poinformowało o powiększeniu linii Mobile ES o kolejne produkty: pierwsze w ofercie firmy radio samochodowe z linii produktów premium ES XAV-9550ES oraz wzmacniacze mocy XM-8ES i XM-6ES. Nowe modele, tak jak wcześniejsze urządzenia z serii Mobile ES, umożliwiają słuchanie w samochodzie czystego, szczegółowego dźwięku o wysokiej rozdzielczości i studyjnej jakości.

Radio samochodowe Sony AV XAV-9550ES jest wyposażone w elegancko wyglądający, 10,1-calowy ekran dotykowy HD, zwiastujący najwyższą jakość obrazu i dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Nowy produkt będzie atrakcyjną propozycją dla osób zainteresowanych odtwarzaczem multimedialnym klasy premium, który pasuje do wnęki instalacyjnej o rozmiarze 1 DIN lub 2 DIN, w pełni wydobywa walory odtwarzanej muzyki i oferuje zaawansowane funkcje łączności.

Wzmacniacze XM-8ES i XM-6ES, należące do jednej grupy z wprowadzonymi wcześniej modelami XM-5ES, -4ES i -1ES, powstały z myślą o użytkownikach oczekujących większej uniwersalności. Mimo niewielkich wymiarów mają więcej wejść i wyjść, co ułatwia instalację w ograniczonej przestrzeni.

XAV-9550ES — główne cechy i funkcje:

 • Pozbawiony ramek, przeciwodblaskowy, pojemnościowy ekran dotykowy o rozmiarze 25,7 cm (10,1″): nowy panel LCD o rozmiarze 25,7 cm (10,1″) i wysokiej rozdzielczości tworzy jednolitą optycznie całość i zapewnia najlepszą w swojej klasie jakość obrazu, a także większe bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W przeciwieństwie do zwykłych wyświetlaczy warstwa LCD jest połączona przezroczystym spoiwem bezpośrednio ze szkłem ochronnym. Rezultat to bardzo duża dokładność reakcji na dotyk, większy kontrast i lepszy obraz.
 • Zgodność z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości: radio XAV‑9550ES pozwoli usłyszeć każdą subtelność nagrania o studyjnej jakości. Odtwarza natywnie formaty audio WAV, FLAC i ALAC 192 kHz / 24 bity, a pliki DSD (22,4 MHz) z konwersją na format PCM 192 kHz / 24 bity. Kodek LDAC zapewnia wyjątkową jakość dźwięku w przypadku strumieniowego przesyłania takich nagrań przez łącze Bluetooth®. ​ ​
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy ESS: zaawansowany przetwornik cyfrowo-analogowy firmy ESS zapewnia optymalną jakość odtwarzania nagrań z plików cyfrowych i wytwarza dźwięk, na jaki zazwyczaj mogą liczyć tylko posiadacze domowych produktów audio wysokiej klasy. Wydajne, 32-bitowe przetwarzanie i eliminacja niestabilności sygnału taktującego sprawiają, że przetwornik zapewnia niespotykany dotąd zakres dynamiczny i niski współczynnik zawartości harmonicznych.
 • Zaawansowany, 4-kanałowy wzmacniacz stereofoniczny klasy A/B: aby zapewnić niezrównaną jakość dźwięku, każdy z kanałów jest połączony z niezależnym, dedykowanym obwodem mocy. W samym bloku wzmacniacza udoskonalono konfigurację obwodów i podzespołów, co pozwoliło na dalsze ograniczenie zakłóceń. Układ scalony w obwodzie regulacji głośności dobrano pod kątem minimalnych zniekształceń i szumów. Rezultat to łagodne brzmienie tonów wysokich, precyzyjny bas, szeroki zakres dynamiczny i dokładniejsza przestrzeń dźwiękowa.
 • Decyzje zapewniające optymalne właściwości: staranny dobór podzespołów zaowocował urzekającym dźwiękiem. Dedykowany dławik zapewnia mocny bas i odfiltrowuje niepożądane częstotliwości, umożliwiając kontrolowane, dynamiczne odtwarzanie dźwięku. Kondensatory klasy audiofilskiej błyskawicznie dostarczają moc potrzebną do uzyskania czystego, precyzyjnego basu, a wielowarstwowe kondensatory polimerowe pomagają obniżyć zawartość harmonicznych i nadać dźwiękowi naturalny charakter.
 • Antyrezonansowa, dwuwarstwowa podstawa montażowa: dwuwarstwowa podstawa montażowa separuje obwody analogowe od cyfrowych. Zapobiega to zakłóceniom elektromagnetycznym i pogorszeniu jakości dźwięku. ​
 • Dostosowywanie dźwięku: procesor DSP 192 kHz / 24 bity zapewnia nieskazitelny dźwięk, kompensuje różnice czasowe i umożliwia działanie 14-pasmowego korektora i 8-pasmowego korektora parametrycznego. W połączeniu ze zmodernizowaną, trójdrożną zwrotnicą, która pozwala podłączyć przednie głośniki dwudrożne w konfiguracji bi-amp, możliwe jest idealne dopasowanie dźwięków dobiegających z przodu, tyłu i subwooferów.
 • Ustawienia przednich głośników dwudrożnych w konfiguracji bi-amp: ustawienia te są przeznaczone do użytku w konfiguracjach z osobnymi głośnikami przednimi. Umożliwiają regulację zwrotnicy, korektora parametrycznego i kompensacji różnic czasowych oddzielnie dla każdego z przednich głośników w konfiguracji bi-amp. Pozwala to na szczegółową regulację dźwięku z pojedynczych głośników, podczas gdy zazwyczaj zmiany ustawień dotyczą całej grupy głośników — przednich lub tylnych.
 • Trzy wejścia sygnalizacyjne kamer: po włączeniu biegu wstecznego lub stuknięciu dedykowanych ikon na ekranie głównym można wyświetlać obrazy pochodzące nawet z trzech kamer. Dostarczane przewody sygnalizacyjne pozwalają automatycznie włączać i wyłączać poszczególne kamery lub przełączać je odpowiednio do sygnałów skrętu pojazdu lub sygnałów z podłączonej przedniej kamery. W przypadku biegu wstecznego istnieje możliwość dostosowania linii parkowania.
 • Technologia bezprzewodowa Apple CarPlay®: użytkownicy telefonów iPhone® mogą rozmawiać przez telefon, słuchać muzyki, wysyłać i odbierać wiadomości, wybierać aplikacje i korzystać z systemów nawigacji uwzględniających aktualne warunki drogowe, w tym aplikacji nawigacyjnych innych producentów. Wszystko to bezpośrednio z deski rozdzielczej, aby uwaga kierowcy przez cały czas była skupiona na drodze.2
 • Technologia bezprzewodowa Android Auto: technologia Android Auto, opracowana z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie, ułatwia obsługę smartfona przy użyciu wyświetlacza radia samochodowego. Kierowca może mówić do Asystenta Google wchodzącego w skład technologii Android Auto, aby pozostawać w kontakcie ze światem, zapewnić sobie rozrywkę i uzyskiwać informacje — stale patrząc na drogę. Aby zacząć, wystarczy powiedzieć „Hey Google” lub nacisnąć przycisk obsługi głosem.
 • Tylne złącza zgodne ze standardem USB Type-C®: złącze USB Type-C umożliwia podłączenie każdego zgodnego urządzenia i ładowanie go wysokim prądem — do 3 A.
 • Szybkie wybudzanie: dzięki funkcji szybkiego wybudzania urządzenie jest gotowe do pracy od razu po włączeniu zapłonu.
 • Obsługa prostymi przyciskami: duże przyciski dobrze pasują wyglądem do eleganckiego wyświetlacza i pozwalają kierowcy wygodnie, bezpiecznie regulować głośność, wybierać źródło sygnału, dostosowywać dźwięk i używać poleceń głosowych podczas jazdy.
 • Trzy wyjścia na wzmacniacz o napięciu 5 V: rozbudowę zestawu w przyszłości i odtwarzanie jeszcze głośniejszego, potężniejszego dźwięku z pełnego systemu audio umożliwiają trzy 5-woltowe wyjścia na wzmacniacz, w tym nowe, stereofoniczne wyjście na subwoofery oraz wyjścia dwóch par sygnałów stereofonicznych.
 • Graficzny interfejs użytkownika HD: przejrzysty system obsługi, opracowany z myślą o bezpieczeństwie i łatwej obsłudze, powstał dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy Sony w projektowaniu graficznych interfejsów użytkownika (GUI). Wyróżnia go kontrastowy schemat kolorów Mobile ES i możliwość dostosowania tapety do pojazdu lub własnych upodobań.
 • Udoskonalony ekran obsługi radia DAB: w nowym systemie obsługi radia DAB wprowadzono wyświetlanie logo stacji, „pokazu slajdów” z okładkami albumów lub informacji o programie (w zależności od kraju/regionu). ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​

​Wzmacniacze mocy XM-8ES i XM-6ES — główne cechy i funkcje:

 • Zgodność z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości: aby każda podróż miała należytą oprawę muzyczną, w konstrukcji wykorzystano szereg podzespołów o wysokiej jakości. Zapewniają one doskonałą reprodukcję dźwięku i pozwalają usłyszeć najsubtelniejsze niuanse studyjnego nagrania.
 • Mocny dźwięk o wyjątkowej czystości: wzmacniacze klasy D odznaczają się wysoką sprawnością energetyczną i zapewniają dynamiczny dźwięk. Pozwalają wzmacniać muzykę w samochodach z różnymi konfiguracjami głośników. Wzmacniacz XM-8ES ma moc 8 × 100 W, a XM-6ES — 6 × 100 W (przy 1 kHz i współczynniku zawartości harmonicznych 1%).
 • Konstrukcja ograniczająca zakłócenia: wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji wzmacniaczy cyfrowych pozwoliło firmie Sony stworzyć kompaktowy wzmacniacz łączący dużą moc z doskonałą jakością dźwięku.
 • Zoptymalizowane bloki zasilania: optymalnie zaprojektowany blok zasilający odznacza się niskim poziomem zakłóceń i wysoką sprawnością podczas przesyłania energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu przetwornika napięcia stałego z transformatorem toroidalnym zmniejszyły się zakłócenia elektromagnetyczne. Aby można było odtwarzać subtelne dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach i ograniczyć zakłócenia w sygnale, bloki poszczególnych kanałów i wzmacniacz klasy D mają niezależne obwody masy.
 • Lepszy dźwięk dzięki wyselekcjonowanym podzespołom: zmodernizowane cewki z przewodami OFC obniżają rezystancję wewnętrzną i poprawiają brzmienie, a kondensatory elektrolityczne o niskiej impedancji pomagają w czystym i dokładnym odtwarzaniu dźwięku.
 • Wysoka jakość złączy głośnikowych i zasilających: w złączach głośnikowych i zasilających wykorzystano śruby imbusowe, pozwalające trwale zaciskać zarówno nieizolowane druty, jak i tulejki. Taka konstrukcja przekłada się na lepsze parametry elektryczne, wysoką jakość dźwięku i niezawodność połączenia.
 • Mocna konstrukcja: na spodzie obudowy znajduje się sztywna, 1,2-milimetrowa płyta z zastrzałem. Taka konstrukcja osłabia rezonans o 50%, przesuwa częstotliwość rezonansową poza pasmo częstotliwości najsilniejszych wibracji w pojeździe i znacznie poprawia skuteczność tłumienia.
 • Ulepszone elementy sterujące i rozmieszczenie złączy: regulatory i złącza rozmieszczono tak, by ułatwić zrozumienie ich funkcji i użycie. Starannie przemyślany rozkład elementów umożliwia intuicyjną obsługę i łatwą instalację.
 • Zrozumiałe oznaczenia i czytelne wartości: na przeprojektowanym panelu sterowania znajdują się logicznie pogrupowane i czytelnie opisane elementy służące, umożliwiające bezproblemową konfigurację.

Dostępność nowych produktów Sony:

 • Radio samochodowe XAV-9550ES pojawi się w sprzedaży w sieci autoryzowanych dealerów w grudniu 2023 r.
 • Wzmacniacz Sony XM-8ES będzie do nabycia u autoryzowanych dealerów od stycznia 2024 r.
 • Wzmacniacz XM-6ES będzie do nabycia u autoryzowanych dealerów od stycznia 2024 r.