logo
Sony rozpoczyna przedsprzedaż swojego najjaśniejszego i największego telewizora OLED 4K

Sony rozpoczyna przedsprzedaż swojego najjaśniejszego i największego telewizora OLED 4K


26-05-2021| 08:30| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony poinformowała, że rozpoczęła się sprzedaż telewizora OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J z dużym 83-calowym ekranem z oferty na 2021 r.


Klienci pragnący zmodernizować domowy zestaw rozrywkowy i uzyskać bardziej intensywne przeżycia dzięki oglądaniu obrazu na dużym ekranie mogą obecnie wybrać model wysokiej klasy, wyposażony w najbardziej zaawansowane firmowe technologie obrazu i dźwięku. Telewizor OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J 83″, należący do rodziny BRAVIA XR wyposażony jest w nowy procesor Cognitive Processor XR™, naśladujący działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję.

Nabywcy nowych telewizorów już od kilku lat wykazują zainteresowanie większymi ekranami. Badania przeprowadzone dla firmy Sony w 2019 roku pokazały, że niemal połowa respondentów chciałaby mieć telewizor większy od obecnego[i]. Można również sądzić, że wiele osób postanowiło spełnić swoje życzenie, bowiem firma Sony odnotowuje systematyczny wzrost sprzedaży modeli z ekranem od 55” wzwyż. W 2020 r. znacznie wzrosła popularność modeli większych niż 75”[ii]. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w większej ilości czasu spędzanego w domu w pandemii i szybszej modernizacji posiadanych urządzeń w celu stworzenia sobie lepszych warunków do oglądania filmów i programów telewizyjnych dostępnych w popularnych serwisach streamingowych i kanałach telewizyjnych.

Oferta telewizora z dużym ekranem trafiającym obecnie do sklepów skupia się na modelu OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J 83″, który oparty jest na nowym procesorze Cognitive Processor XR. Kiedy człowiek patrzy na różne obiekty, nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR™ dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji (SI), która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, tak samo jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie — czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, by następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

Telewizor OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J, tak jak wszystkie modele BRAVIA XR, wyposażony jest w platformę BRAVIA CORE™, pozwalającą oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję materiałów w formacie IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream™, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem BD UHD.

Telewizor A90J jest także atrakcyjną propozycją dla graczy. Obsługuje szereg funkcji standardu HDMI 2.1, takich jak 4K 120 kl./s, VRR[iii] czy ALLM, dzięki czemu po podłączeniu konsoli nowej generacji zapewnia płynność gry i dużą szybkość reakcji.

Przedsprzedaż telewizora OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J 83″ w zestawie ze słuchawkami WH1000XM4 i WF1000XM3 rozpoczęła się i potrwa do 6 czerwca.