logo
smartfon Xperia 5 V

Sony wprowadza nowy, zaawansowany smartfon Xperia 5 V


15-09-2023| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony wprowadza nowy, zaawansowany smartfon Xperia 5 V z aparatem wyposażonym w najnowszy przetwornik obrazu „Exmor T do urządzeń mobilnych” i znakomitą automatykę, dzięki której każde zdjęcie wygląda doskonale. Nowy model daje różnorodne możliwości wykonywania zdjęć. Pozwala między innymi wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia zaawansowanego efektu bokeh na zdjęciach portretowych i nadawać obrazowi żądany wygląd lub klimat za pomocą wstępnie zaprogramowanych ustawień koloru. Użytkownik może delektować się nadzwyczajnym obrazem i dźwiękiem zapewnianym przez wyjątkowy wyświetlacz, przednie głośniki stereofoniczne i zaawansowane technologie.


​Zwiększona wydajność baterii sprawia, że po aktywnym użytkowaniu przez cały dzień poziom naładowania wynosi około 50%. Pozwala to bez obaw używać smartfonu do zdjęć, edycji i oglądania w każdym miejscu.

  • Aparat z najnowszym technologicznie przetwornikiem obrazu zapewniający imponujące obrazy w dzień i w nocy
  • ​Wyjątkowy wyświetlacz, przednie głośniki stereofoniczne i zaawansowane technologie audio
  • Małe wymiary i wytrzymała bateria utrzymująca poziom około 50% po całodniowym, aktywnym użytkowaniu

Wysoka rozdzielczość obrazu niezależnie od pory i miejsca

Główny aparat smartfonu Xperia 5 V jest wyposażony w najnowszy przetwornik obrazu „Exmor T do urządzeń mobilnych”, zastosowany także we flagowym modelu Xperia 1 V. Matryca ta utrwala wyraźny obraz o wysokiej rozdzielczości w każdych warunkach: w dzień i w nocy, w pomieszczeniach i na zewnątrz. Funkcja „Twórczy wygląd” pozwala wybierać wstępnie zaprogramowane ustawienia koloru, by nadać scenie żądany wygląd lub klimat bez potrzeby dalszej obróbki. Użytkownik może też robić realistycznie wyglądające, szczegółowe portrety. Tryb bokeh wykorzystuje teraz sztuczną inteligencję, dzięki czemu działa znacznie lepiej niż w poprzednim modelu. Rezultat to znacznie wyższa jakość ujęć portretowych, zbliżona do zapewnianej przez aparaty z wymiennymi obiektywami.

​Tylny aparat z dwoma obiektywami umożliwia wybór trzech ogniskowych: 16 mm, 24 mm i 48 mm. Ta ostatnia jest odpowiednikiem 2-krotnego zoomu optycznego i pozwala utrwalać obiekty w większej skali bez obaw o pogorszenie jakości obrazu.

Efektowne filmy bez wysiłku

Nowa aplikacja Video Creator z funkcją automatycznej edycji pozwala z łatwością tworzyć klipy wideo. Wystarczy określić żądaną długość nagrania, a następnie wybrać zdjęcia, filmy i muzykę. Aplikacja Video Creator automatycznie wygeneruje plik, co zajmie jej około minuty. Dzięki temu autorami oryginalnych ujęć, godnych zaprezentowania w mediach społecznościowych, zostaną nawet osoby bez doświadczenia w edycji filmów. Użytkownik może również samodzielnie dostosowywać ustawienia ujęcia, filtry itp. w celu twórczego kształtowania wyglądu obrazu.

Smartfon Xperia 5 V jest wyposażony w osobny mikrofon do nagrywania głosu. Nadaje on priorytet głosowi nagrywanej osoby i umożliwia wychwycenie go nawet w przypadku filmowania w gwarnym otoczeniu, w którym słychać inne głosy i dźwięki.

Więcej niż cały dzień rozrywki

Smartfon Xperia 5 V pozwala słuchać mocnego dźwięku i oglądać znakomity obraz bez dodatkowych głośników i wyświetlaczy. Jasny wyświetlacz OLED sprawia, że obraz pozostaje wyraźny i dobrze widoczny nawet w słoneczny dzień, a nowo opracowany wzmacniacz głośnikowy zapewnia mocny, głęboki bas. Użytkownik może w pełni korzystać z treści transmitowanych na żywo, dostępnych w serwisach streamingowych lub opublikowanych w mediach społecznościowych. Nad jakością wyświetlanego obrazu czuwa procesor „X1™ for mobile”, zaadaptowany z telewizorów Sony BRAVIA®. Choć trudno w to uwierzyć, jedno pełne ładowanie baterii wystarcza na ponad 24 godziny oglądania. Nabywcy smartfonu otrzymują dostęp do platformy BRAVIA CORE for Xperia, w której zasobach znajdują się setki nowych i klasycznych filmów.

Smartfon jest zasilany z dużej baterii o pojemności 5000 mAh. Ponieważ wystarcza ona na dłużej niż w innych smartfonach z baterią o takiej samej pojemności, miłośnicy filmów i seriali nie muszą się obawiać rozładowania telefonu. Dzięki energooszczędnej technologii pobór mocy jest o około 20% niższy niż w poprzednim modelu. W rezultacie poziom baterii nie spada poniżej 50% nawet po całym dniu intensywnego użytkowania telefonu. Nowy smartfon obsługuje ładowanie bezprzewodowe i jest przystosowany do szybkiego ładowania (do 50% w 30 minut). Specjalna technologia optymalizacji ładowania zapobiega pogorszeniu stanu baterii i sprawia, że po 3 latach eksploatacji zachowuje ona co najmniej 80% maksymalnej pojemności.

Jeśli chodzi o wydajność, nowy procesor Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform pozwala szybciej i bardziej efektywnie wykonywać wiele czynności równocześnie bez pogorszenia sprawności działania. O 40% większy niż w poprzednim modelu jest moduł odprowadzający ciepło, mający bardzo duże znaczenie dla chłodzenia telefonu. W utrzymaniu niskiej temperatury nawet w okresach intensywnego użytkowania pomaga także nowy, bardziej energooszczędny procesor i lepsze zarządzanie poborem energii.

Ulepszone funkcje dla graczy

Aplikacja „Pomocnik gracza”, która otrzymała teraz nowy motyw kolorystyczny, nadal zwiększa przyjemność z grania i ułatwia odnoszenie zwycięstw dzięki takim funkcjom, jak Korektor L-γ (niskiego poziomu gamma), korektor dźwięku, mikrofon do rozmów z innymi graczami czy funkcja nagrywania zawartości ekranu, przydatna do rejestracji przebiegu gry i publikowania nagrań w serwisie YouTube™. O stabilność działania gier dbają procesory firmy Qualcomm: Snapdragon® 8 Gen2 Mobile Platform i Elite Gaming.

Design, funkcjonalność, ułatwienia dostępu i zrównoważony rozwój

Atutem smartfonu Xperia 5 V jest także połączenie niezawodności i wydajności z eleganckim designem. Aparat i tył obudowy mają ujednoliconą kolorystykę i przyjemne dla oka, matowe wykończenie. Smartfon jest oferowany w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, platynowo-srebrnej i niebieskiej.

Fotografując w trybie Photography Pro, można skorzystać z nowej funkcji ułatwień dostępu. Sygnalizuje ona dźwiękiem, że smartfon jest trzymany poziomo, dzięki czemu osoby z zaburzeniami wzroku mogą robić nieprzekrzywione zdjęcia.

Opakowanie jednostkowe smartfonu Xperia 5 V nie zawiera plastiku — w całości zastąpiło go tworzywo Sony Original Blended Material powstające z bambusa, włókna trzciny cukrowej i makulatury. Niektóre elementy, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są produkowane z SORPLAS™: opracowanego przez Sony tworzywa opóźniającego palność, które zawiera do 99% surowców z recyklingu.

Stylowa osłona z podpórką do smartfonu Xperia 5 V (XQZ-CBDE)

Dedykowana osłona smartfonu Xperia 5 V (sprzedawana oddzielnie) pełni również funkcję podpórki, która pozwala ustawić urządzenie poziomo lub pionowo. Ma idealnie dopasowany do telefonu, smukły kształt, który ułatwia trzymanie. Zastosowania osłony nie ograniczają się do oglądania filmów: można jej też używać podczas strumieniowych transmisji na żywo i rozmów wideo. Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne, dopasowane do smartfonu Xperia 5 V. Osłona również powstaje częściowo z tworzywa SORPLAS.

Smartfon Xperia 5 V trafi do sprzedaży na przełomie września i października 2023 r.