logo
Jabra Elite 5

Testujemy Elite 5 – dokanałowe słuchawki bezprzewodowe marki Jabra


13-03-2023| 08:00| Źródło: Redakcja| Fot: Redakcja / Jabra

Do redakcji serwisu Nowościproduktowe.pl trafiły bezprzewodowe słuchawki Jabra Elite 5. Znany producent słuchawek i rozwiązań audio dla użytkowników indywidualnych oraz biznesowych przyzwyczaił nas do dobrej jakości produktów, wyróżniających się wyraźnym i głębokim brzmieniem. Czy podobnie będzie z modelem Elite 5? Słuchawki te charakteryzuje kilka interesujących funkcji, ale po kolei…


Jabra to duńska firma zajmująca się produkcją słuchawek i urządzeń audio. Firma została założona w 1983 roku, a jej siedziba znajduje się w Kopenhadze. Jabra specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju słuchawek, w tym słuchawek bezprzewodowych, zestawów słuchawkowych do telefonów komórkowych, słuchawek dousznych, nausznych, a także zestawów głośnomówiących do samochodów. Elite 5 jest kolejnym modelem słuchawek dousznych z systemem ANC, który mamy przyjemność testować.

Słuchawki Jabra Elite 5 swoim charakterystycznym kształtem i rozmiarem nie odbiegają od pozostałych modeli dostępnych w ofercie producenta. Nabywając Elite 5, otrzymujemy niewielkie kartonowe pudełko, eksponujące najważniejsze aspekty modelu, a w nim elegancko zapakowane urządzenie, dwa rozmiary silikonowych wkładek dousznych, krótki kabel do ładowania z końcówką USB-C oraz instrukcję obsługi. Producent oferuje ten model słuchawek w kolorze złoto-beżowym, czarnym i tytanowo-czarnym – i właśnie ten ostatni mamy przyjemność testować.

Jak już wspomnieliśmy, Jabra Elite 5 ma kompaktowy i ergonomiczny kształt, podobny do pozostałych modeli. Słuchawki są wkręcane do uszu i dobrze się w nich trzymają – nawet podczas intensywnych aktywności fizycznych. Testowaliśmy ten aspekt przy okazji recenzowania również innych modeli Jabra i tutaj także można stwierdzić, że Elite 5 to model wygodny, przyjemny w dotyku, niewielkich rozmiarów i designerski i dobrze trzymający się ucha. Z powodzeniem może być towarzyszem podczas biegania, spacerów czy ćwiczeń siłowych. Jest to również istotne z uwagi na niewielkich rozmiarów etui ładujące, gdzie słuchawki w nim zamieszczone zmieścimy w każdej kieszonce. Jest to poręczne i wygodne.

Parowanie słuchawek ze smartfonem jest intuicyjne i proste. Sprowadza się do kilku kliknięć, oczywiście z zastosowaniem technologii Bluetooth (wersja 5.2). Smartfon lub laptop błyskawicznie odnajdują włączone urządzenie i po chwili można cieszyć się ich użytkowaniem i funkcjonalnością. Zasięg Bluetooth obejmuje odległość do 10 m. Z praktycznego puntu widzenia tyle wystarczy. Smartfon mamy z reguły przy sobie, a oddalając się od niego nawet podczas pracy, gdy prowadzimy rozmowę lub telekonferencję, nie przekraczamy raczej tej odległości. Przynajmniej mi się nie zdarzyło.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to warto wspomnieć, że Jabra Elite 5 posiadają klasyczne przyciski, służące do sterowania funkcjami urządzenia. Jest to wygodne, choć za pierwszym razem można się nabrać, gdyż włożenie obu słuchawek do uszu i włączenie tylko jednej z nich, powoduje aktywację… jedynie jednej słuchawki. Byłem nieco zdziwiony, iż pomimo pełnej baterii w urządzeniach, słyszałem muzykę tylko w jednym uchu. Tak – fizycznie trzeba włączyć obie słuchawki! 🙂 Ma to jednak swoją zaletę, gdyż w przypadku, gdy korzystamy z urządzenia głównie do rozmów telefonicznych (tylko jedna słuchawka w użyciu) – automatycznie wydłużamy czas pracy, który – umówmy się – i tak nie jest krótki.

Praca Jabra Elite 5 na baterii pozwala na użytkowanie urządzenia aż do 7 godzin z włączonym ANC i do 9 godzin bez ANC, natomiast z wykorzystaniem futerału ładującego, zwiększamy żywotność do 28 godzin. O ładowaniu można więc na długo zapomnieć, natomiast gdyby zaszła taka potrzeba, do dyspozycji mamy w zestawie wspomniany kabelek ładujący z końcówką USB-C. I tu dochodzimy do samego czasu ładowania, gdyż naładowanie do pełna słuchawek trwa do 180 min, co nie jest zbyt krótkie (chyba, że ładujemy w nocy). Elite 5 mają wbudowane akumulatory litowo-jonowe wielokrotnego użytku i dają się ładować również bezprzewodowo, za co ogromny plus! Z kolei czas czuwania słuchawek wynosi aż do 275 dni!

To co najważniejsze dla mnie w słuchawkach, to zawsze jakość dźwięku. Każda inna cecha urządzenia jest tylko miłym dodatkiem, ale jeśli dźwięk jest kiepski, to reszta nie ma znaczenia. Jak więc jest w przypadku Elite 5? Bardzo lubię produkty duńskiego producenta właśnie z uwagi na jakość dźwięku. W tym przypadku nie jest inaczej – Jabra oddaje nam urządzenie wykorzystujące 6 mikrofonów, z czego 4 są aktywne cały czas, a dwa dodatkowe aktywują się, gdy jest wietrznie. Mamy do czynienia z systemem ANC, czyli aktywnym tłumieniem hałasu (ang. Active Noise Cancelling). To system, który redukuje poziom dźwięków otoczenia w słuchawkach. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu mikrofonów, które odbierają dźwięki z otoczenia i generują fale dźwiękowe o przeciwnym kierunku, co powoduje ich wzajemne wygaszenie. Do tego 6-milimetrowe głośniki z ulepszona jakością dźwięku przez wgrane kodeki: AAC, Qualcomm aptX i SBC. Jak to brzmi? Rewelacyjnie! Rozmowy telefoniczne w domu i na na dworze – bez zarzutu, a muzyka – piękne tony wysokie i średnie, brakowało mi nieco basu, ale ten mogłem podbić equalizerem z zastosowaniem aplikacji mobilnej Jabra Sound +.

Oprócz wspomnianej aplikacji urządzenie obsługuje również korzystanie z asystentów głosowych Amazon Alexa, Siri, Google Assistant, a także Google Fast Pair (tylko Android) i Spotify Tap.

Na koniec cena. W popularnych elektromarketach znajdziemy ten model w cenie 449 zł. Nie są to wszystkie pieniądze świata, a mając na uwadze renomę marki i jakość produktu, zdecydowanie warto zainwestować w urządzenie, które – miejmy nadzieję – podobnie jak inne modele Jabra będzie w stanie służyć przez lata. Naszym zdaniem – zdecydowanie warto!


Kup słuchawki Jabra Elite 5!