logo
TP-Link Archer AX90 - fot 1

Testujemy TP-Link Archer AX90 – router pracujący w standardzie WiFi 6


18-10-2022| 01:00| Źródło: Redakcja| Fot: Redakcja / TP-Link

Routery od TP-Link słyną z tego, że spełniają oczekiwania współczesnych użytkowników, obsługując intensywny ruch danych, generowany przede wszystkim przez gry i związane z nimi transmisje strumieniowe. Dlatego też TP-Link Archer AX90 polecany jest,którzy spędzają sporo czasu na sieciowym graniu lub potrzebują szybkiego łącza do przesyłania i pobierania dużej ilości danych, przez co urządzenie doskonale spełni swoja rolę zarówno w środowisku domowym, jak i biurowym i z powodzeniem może być dedykowane dla biznesu.

W nabytym zestawie otrzymujemy starannie opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniami urządzenie, zasilacz, kabel RJ-45 oraz instrukcję szybkiej instalacji. Design urządzenia jest nowoczesny i na czasie, a największe wrażenie wizualne robi osiem anten, przez co całość prezentuje się dość kosmicznie i ciekawie zarazem.

Coraz więcej urządzeń tego typu pracuje w standardzie WiFi 6 – i nie inaczej jest z AX90. Zastosowano tu modulację 1024-QAM, która aż o 25% zwiększa prędkość w porównaniu do WiFi 5. Dzięki swojej konstrukcji i zaawansowanym technologicznie podzespołom router będzie w stanie obsłużyć kilka urządzeń jednocześnie, zachowując przy tym niezwykle wysokie prędkości sieci bezprzewodowej. Napędzany czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,5 Ghz trzypasmowy Archer AX90 oferuje łączną przepustowość do 6579 Mb/s, na którą składa się do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 1201 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4GHz. W speed-teście wydajność przy 2,4 Ghz okazała się być nieco niższa niż spodziewana, ale w teście redakcyjnym do urządzenia podłączyliśmy przez WiFi trzy komputery, drukarkę i dwa smartfony, a poziom pracy był bardzo satysfakcjonujący i wszystko działało bardzo płynnie.

Dzięki technologii OFDMA możliwy jest transport wielu pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie, a dzięki MU-MIMO 4×4 osiągnięto wyższą przepustowość, co pozwala na pracę czterech urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku jakości łącza. Dodatkowo, dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danym momencie – 2,4GHz czy 5GHz.

O siłę połączenia dba osiem mocnych zewnętrznych anten znacznie poprawiających wydajność. Za połączenia kablowe odpowiadają porty znajdujące się w tylnej części routera – WAN/LAN 2,5 GbE, gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN. Dodatkowo router wyposażono w dwa porty USB: jeden w standardzie USB 3.0 i jeden w standardzie USB 2.0. Dzięki nim możemy udostępnić drukarkę lub zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub, dzięki funkcji serwera FTP, także przez Internet. Urządzenie jest również kompatybilne z Apple Time Machine, dzięki czemu bezproblemowo utworzymy kopię zapasową systemu macOS.

Zastosowana w AX90 technologia Beamforming umożliwia zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku. Za optymalizację wydajności WiFi w nowych routerach odpowiada także Airtime Fairness, którego działanie polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu. Dzięki tej funkcji starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci. Oczywiście Archer AX90, obsługuje także technologię OneMesh™, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej. Dzięki tej funkcjonalności urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć WiFi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu.

Producent w ramach zakupu urządzenia oferuje pakiet HomeShield, który pozwala chronić sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo sieci oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Rodzice docenią z pewnością funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Pakiet HomeShield pozwala także na optymalizację działania poprzez priorytetowanie (funkcja QoS).

Specyfikacja techniczna urządzenia

Charakter pracy urządzeniaAccess Point
Router
Rodzaj Router bezprzewodowy
Wbudowane wejścia/wyjściaRJ-45 10/100/1000 (LAN) – 3 szt.
RJ-45 10/100/1000 (LAN/WAN) – 1 szt.
RJ-45 100/1000/2500 (LAN/WAN) – 1 szt.
USB 2.0 – 1 szt.
USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 1 szt.
Złącze zasilania – 1 szt.
Obsługiwane standardyWi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
AntenaZewnętrzna – 8 szt.
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej6000 Mb/s (Wi-Fi)
Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowejWPA
WPA2
WPA3
WPA Enterprise
WPA2 Enterprise
Zarządzanie i konfiguracjaPrzeglądarka internetowa
Aplikacja Tether
Dodatkowe funkcjeObsługa IPv4
Obsługa IPv6
Serwer VPN
Serwer dysku sieciowego
Kontrola rodzicielska
Sieć gościnna
QoS
DDNS
Przekierowanie portów
DHCP
NAT
MU-MIMO
OFDMA
UPNP
Dodatkowe informacjeObsługa WPS
Przycisk Reset
Przycisk On/Off
Włącznik/Wyłącznik sieci Wi-Fi
Zapora SPI Firewall
Ochrona przed atakami DoS
Wymiary174 mm (wysokość) x 313 (szerokość)
Zawartość opakowaniaZasilacz
Kabel RJ-45
Instrukcja szybkiej instalacji
Gwarancja3 lata

Konfiguracja oraz obsługa routera Archer AX90 jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Instrukcja obsługi jest wprawdzie w języku angielski, ale obejmuje dwie metody uruchomienia urządzenia , składające się z 3-4 prostych kroków każda. Router można bowiem uruchomić za pomocą aplikacji Theter, dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS, albo przez intuicyjny interfejs przeglądarkowy. Specyfikacja techniczna dostępna jest na stronie producenta. TP-Link oferuje 3 letnia gwarancję przy zakupie urządzenia.

Niestety AX90 nie należy do najtańszych – w dniu pisania artykułu najtańsza dostępna w internecie oferta to 1199 zł brutto w kilku popularnych elektromarketach. Nie jest to również najdroższe urządzenie dostępne w ofercie TP-Link – dla porównania router gamingowy AX11000 kosztuje ok. 2000 PLN. Dla tych jednak, którzy cenią sobie komfort pracy, niezawodność i bezpieczeństwo, AX90 będzie wystarczający i zdecydowanie warty zainwestowanych środków. Polecamy!


Gdzie kupić?