logo
Tkanina ekranująca ADR TEX

Tkanina ekranująca ADR TEX – skuteczna ochrona przed szkodliwym działaniem pola elektromagnetycznego


13-04-2022| 10:00| Źródło: ADR| Fot: ADR

ADR TEX, czyli najnowszej generacji tkanina zapewniająca skuteczną ochronę przed polem elektromagnetycznym i polem elektrycznym emitowanym przez urządzenia telekomunikacyjne takie jak telefony komórkowe, Wi-Fi, anteny stacji bazowych (2G GSM/GPRS, 3G UMTS/HSPA, 4G LTE, 5G), TV cyfrowa czy radary. Chroni również przed polem elektrycznym wytwarzanym przez kable oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dzięki stosowaniu ADR TEX w okresie nocnym możliwa jest regeneracja „uszkodzonych” DNA (F.F.Shadan, Medical Hypotheses 68(2007)883).

Sposób działania ADR TEX

Własności ekranu ADR TEX związane są z własnościami wody i jej roztworów rozproszonych w matrycy w formie mikro i nanokropel. Ekran ten jest układem wielofazowym, którego własności zależą nie tylko od liczby faz składowych i ich własności, ale również od ich objętościowych stosunków oraz sposobu łączenia faz. Zakres absorpcji dielektrycznej można regulować zmieniając zarówno matrycę kompozytu jak i fazy rozproszone.

W takim rozwiązaniu można uzyskać ekran pola elektrycznego dla niskich częstotliwości pomimo, że odpowiedź dielektryczna molekuł wody leży w zakresie mikrofalowym. Materiały otrzymane dzięki tej technologii ekranują pole elektryczne w niskich częstotliwościach (typu 50 Hz) w 99 procentach. Co ważne, zaabsorbowana energia pola elektrycznego jest rozpraszana w postaci ciepła, a ekranujący materiał nie wymaga uziemienia, co jest konieczne w przypadku użycia materiałów przewodzących prąd elektryczny stosowany w standardowych rozwiązaniach – wyjaśnia dr inż. Stanisław Wosiński, ekspert firmy ADR System i dodaje, że warto rozważnie używać tkanin ekranujących z włókna poliamidowego pokrytych cienką warstwą srebra lub tkanin, które mają w sobie krzyżujące się druciki stalowe i nie posiadają ekranowania na niskich częstotliwościach.

Niestety nie wszyscy producenci, jak i sprzedawcy nie wspominają o tych wadach. Takie materiały ekranujące na niskich częstotliwościach pola elektrycznego wymagają uziemienia, co jest trudne w zastosowaniu m.in. w roletach i zasłonach na okna, baldachimach, warstwach w materacu i kołdrze czy w ubraniach. Natomiast jeśli już uziemimy taki materiał, to znacząco wzrośnie natężenie pola elektrycznego pomiędzy źródłem np. lampką nocną, a uziemioną tkaniną ekranującą znajdującą się na materacu, co nie jest korzystne w odniesieniu do śpiącej osoby, która będzie znajdować się w środku zwiększonego natężenia pola elektrycznego.

Badania potwierdzające

Czy warto stosować tego typu ekrany? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wykonano badania medyczno – biologiczne, gdzie promiennikiem było urządzenie podłączone do prądu elektrycznego zasilającego nasze domy. Urządzenie posiadało emitery pola elektromagnetycznego. Pola te występują w przewodach zamocowanych w podłodze – w tym przy ogrzewaniu podłogowym – ścianach, gdzie zainstalowane są przewody elektryczne i płynie w nich prąd, liniach energetycznych napowietrznych, jak również w promieniowaniu z instalacji paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu domów, w których płynący prąd stały o różnym natężeniu w czasie, wyzwala wolno zmienne pole elektromagnetyczne. W doświadczeniach biologicznych, materiał badawczy stanowiły plemniki ludzkie, nasiona marchwi oraz fasola. W każdym z tych przypadków ujawniono negatywny wpływ pola elektromagnetycznego.

W przypadku wpływu pól elektromagnetycznych oraz ich ekranowania na jakość nasion marchwi przeprowadzone testy wykazały, że koncentracja nieprawidłowych siewek przewyższała 30% – zarówno w polu elektrycznym, jak i w polu elektromagnetycznym, magnetycznym, a nawet w hodowli kontrolnej. Wyniki badań wykazały, że tkanina ADR TEX skutecznie zmniejszyła ilość „chorych” siewek średnio o około 50%. Stwierdzono także, że promieniowanie elektromagnetyczne niskich częstotliwości wywiera negatywny wpływ na ruchliwość ludzkich plemników. Pod wpływem pola elektromagnetycznego, zaobserwowano zmniejszenie ruchliwości plemników oraz istotny wzrost wartości odchyleń bocznych główki plemnika.

Nagrodzona innowacja

Ekrany ADR Technology stanowią nowoczesne podejście do problemu ekranowania pola elektromagnetycznego. Dzięki dobraniu faz składowych, ich stosunków objętościowych i sposobu łączenia, możliwe było zaprojektowanie materiałów o żądanym zakresie częstotliwości oraz efektywności ekranowania. Wynalazek otrzymał Atest Higieniczny BK-60211-0579/19 nadany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, złoty medal na światowej wystawie wynalazczości w Genewie w dziedzinie Ochrona Środowiska – Energie.

Innowacyjna tkanina ekranująca ADR TEX produkowana jest w rolkach o wymiarach 2 m x 50 m. Dla klienta indywidualnego dostępne są długości cięte z rolki laserem. Taka metoda cięcia zabezpiecza krawędź tkaniny przed strzępieniem się. Tkaninę najlepiej umieścić w jednym z możliwych sposobów: pod prześcieradłem, pomiędzy materacem a nakładką na materac, w pokrowcu materaca – górna warstwa, ewentualnie pod materacem. Wierzchnia warstwa kołdry lub pościeli, Najlepszy efekt ochrony człowieka podczas snu będzie w przypadku osłonięcia całego człowieka, (od góry – kołdra, od dołu – materac).

Na bazie tkaniny ADR?TEX dostępne są produkty: podkładki pod laptop ADR PAD, nakładka na krzesło ADR Chair oraz tapety ścienne. Tkanina ADR TEX może być użyta do produkcji: materacy jako jedna z warstw, zasłon, tkanin do wykonywania odzieży ochronnej, warstwy do mebli tapicerowanych oraz baldachimów.

ADR TEX można prać ręcznie jak i w pralce w temperaturze do 40°C, z użyciem dowolnego środka do prania, ale bez stosowania płynu do płukania. Po wypraniu tkaniny i odwirowaniu, należy poddać tkaninę ponownej impregnacji poprzez wypłukanie w dedykowanym płynie do płukania ADR Sol lub z użyciem preparatu w postaci proszku ADR Sol Powder. Proces można przeprowadzić w pralce jak i przy małej ilości tkanin – ręcznie. Po wysuszeniu tkaninę można prasować z nastawieniem temperatury na nylon – wyjaśnia ekspert ADR System.


O wynalazcy
Dr inż. Stanisław Wosiński jest polskim naukowcem, laureatem wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym Medalu Marii Curie Skłodowskiej przyznawanego raz w roku w rocznicę odkrycia polonu i radu, czy ostatnio nadanego w Genewie, Złotego Medalu w dziedzinie: Ochrona Środowiska – Energie. Uzyskał tytuł doktora z nauk technicznych w dyscyplinie: inżynieria materiałowa, w specjalności materiały dielektryczne, fizyka ciała stałego. Rozprawa doktorska dotyczyła wpływ składu i warunków wytwarzania kompozytów ceramicznych i polimerowych na zdolność ekranowania przemiennego pola elektrycznego.