logo

Rusza produkcja elektrycznego SUV-a Volvo EX90


28-06-2024| 08:00

Wraz z początkiem czerwca fabryka Volvo zlokalizowana w okolicach Charleston w Karolinie Południowej, w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła produkcję nowego, elektrycznego flagowego SUV-a marki. Pierwsze jego dostawy do klientów są zaplanowane na drugą połowę tego roku.


Volvo EX90 nie tylko rozszerza portfolio w pełni elektrycznych samochodów, ale jest też rewolucyjną zmianą w projektowaniu samochodów i przełomem w wykorzystaniu technologii centralnej jednostki zarządzającej samochodem. To jednocześnie start nowej ery bezpieczeństwa podróżowania. Pierwszy egzemplarz EX90 przeznaczony dla klienta, który zjechał z linii produkcyjnej w Charleston, w kolorze Denim Blue trafi do swojego właściciela w Stanach Zjednoczonych.

Volvo Cars na terenie Stanów Zjednoczonych działa od prawie 70 lat, tworząc dziś solidną sieć 281 placówek dealerskich operujących w 47 stanach. Pierwsza fabryka Volvo Cars w Stanach Zjednoczonych została otwarta latem 2018 roku nieopodal Charleston. Obecnie produkuje modele EX90 oraz S60, posiadając zdolność produkcyjną do 150 000 samochodów rocznie. W ostatnich latach Volvo poczyniło znaczące inwestycje w zakład. Hala produkcji nadwozi oraz lakiernia zostały odnowione i rozbudowane, a dodatkowo fabryka zyskała nowoczesną linię produkcji pakietów akumulatorowych.

Zaprojektowany od podstaw jako samochód elektryczny, Volvo EX90 oparty jest na nowej generacji rozwiązań EV, z zasięgiem do 600 km. Został zaprojektowany jako najbezpieczniejszy samochód tej marki do tej pory. Jest zarządzany przez centralny komputer sterujący rozwiązaniami technologicznymi oraz oprogramowaniem nowej generacji pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa, wspieranego przez szeroki zestaw czujników. Zakorzeniony w skandynawskiej sztuce projektowania, EX90 ma nowoczesną linię i proporcje, które zwiększają bezpieczeństwo, wydajność i wrażenia estetyczne. Dzięki konfiguracji siedmiomiejscowej, jest idealnym towarzyszem podróży całej rodziny, pełnym przestrzeni, wszechstronności i komfortu.

EX90 wyposażony jest w potężny komputer, centralną jednostkę zarządzającą samochodem, który za sprawą stałego połączenia może być na bieżąco aktualizowany. Aktualizacje te są dostarczane przez zespoły inżynierów oprogramowania Volvo, wykorzystujących AI oraz bazy danych agregowane w czasie rzeczywistym. EX90 jest potwierdzeniem globalnych możliwości inżynieryjnych marki i potwierdza pozycję lidera w branży motoryzacyjnej.