logo
Zestaw kina domowego HT-A9

Zestaw kina domowego HT-A9 wyznaczy nową granicę dźwięku przestrzennego


29-07-2021| 11:25| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony wprowadza do oferty zestaw kina domowego HT-A9, wyznaczający nową granicę dźwięku przestrzennego. Dzięki unikatowej technologii 360 Spatial Sound Mapping model ten zapewnia rodzinie i znajomym wszechogarniające, nieznane dotąd doświadczenie.


Zestaw kina domowego Sony HT-A9 wzbogacony o rewolucyjną technologię 360 Spatial Sound Mapping sprawia, że dźwięk zdaje się dobiegać ze wszystkich stron. Technologia Sound Field Optimization mierzy wzajemne położenie głośników i ich odległość od podłogi, by na podstawie tych danych przeprowadzić syntezę fal dźwiękowych i wytworzyć z czterech fizycznych głośników nawet 12 pozornych, rozmieszczonych wokół odbiorcy.

Żadne urządzenie Sony nie tworzy tak szerokiego pola dźwiękowego, jak zestaw HT-A9. W tym zoptymalizowanym polu, otoczonym ze wszystkich stron pozornymi głośnikami, niezwykle realistycznie słychać każdy zwierzęcy ryk i każdy podmuch wiatru. Dzięki pozornym głośnikom przestrzenne pole dźwiękowe staje się szersze i bardziej wciągające. Zestaw HT-A9 jest zgodny z systemami Dolby Atmos® i DTS:X®, pozwala więc uzyskać kinowy trójwymiarowy dźwięk przestrzenny w komforcie domowego zacisza.

Aby zainstalować zestaw HT-A9, nie trzeba przestawiać mebli ani pieczołowicie rozmieszczać głośników. W każdym głośniku znajdują się dwa mikrofony, dzięki którym technologia Sound Field Optimization określa wzajemne położenie głośników i ich odległość od podłogi. Na podstawie tych danych system może wytworzyć 12 idealnie rozmieszczonych, pozornych głośników i wypełnić całe pomieszczenie wszechogarniającym dźwiękiem przestrzennym. Aby włączyć funkcję Sound Field Optimization, wystarczy w dowolnym momencie wyświetlić główne menu zestawu na ekranie telewizora i użyć funkcji łatwej konfiguracji.

Zestaw HT-A9 jest oparty na najnowocześniejszych technologiach dźwięku przestrzennego, niezbędnych do pracy systemu 360 Spatial Sound Mapping. Prostokątne membrany przetworników głośnikowych X-Balanced Speaker Unit zwiększają powierzchnię emisji dźwięku, co przekłada się na bogatszy bas, wyższe ciśnienie akustyczne i czystość wokali. W głośnikach zastosowano też jednostki niskotonowe o szerokiej charakterystyce kierunkowej, mniej zagłębione niż standardowe rozwiązania. Ich połączenie z 19-milimetrową jednostką wysokotonową z miękką kopułką zapewnia naturalne brzmienie dźwięków o wysokiej częstotliwości. Dzięki modułom skierowanym w górę fale dźwiękowe odbijają się też od sufitu, tworząc realistyczny dźwięk dobiegający znad głowy. Ścięte krawędzie głośników zapobiegają natomiast dyfrakcji dźwięku.

Aby odtwarzane niskie częstotliwości zyskały dodatkową moc, do zestawu można dodać sprzedawany oddzielnie subwoofer. Do wyboru są dwa modele. Oba pogłębiają bas, nadają większą wyrazistość głosowi i zwiększają wierność słuchanego dźwięku. Model SA-SW5 ma moc 300 W, a jego 180-milimetrowa jednostka głośnikowa z membraną bierną wytwarza głęboki, bogaty bas. Z kolei SA-SW3 to kompaktowy, 200-watowy subwoofer bass reflex z jednostką głośnikową 160 mm.

Wysoka jakość głośników przekłada się na wspaniałe, urzekające brzmienie. Dźwięk o wysokiej rozdzielczości pozwala słuchać muzyki zgodnie z zamysłem wykonawcy, a technologia 360 Reality Audio pozwala doświadczyć zupełnie nowych wrażeń i poczuć się jak na koncercie lub w studiu nagraniowym. Nagrania 360 Reality Audio są dostępne w serwisach Amazon Music HD, Deezer, nugs.net i TIDAL. Działający w czasie rzeczywistym system DSEE ExtremeTM wykorzystuje technologię Edge-AI do przetwarzania skompresowanych plików cyfrowych. Przywraca on wysokie dźwięki zanikające podczas kompresji, by zapewnić słuchaczowi bogatsze, pełniejsze wrażenia.

Nowy zestaw dźwięku przestrzennego HT-A9 zapewnia niezwykły realizm filmów i gier. Odtwarzany przez niego obraz nie traci nic z pierwotnej jakości, można więc bez reszty oddać się oglądaniu filmów. Bardziej emocjonujące i realistyczne stają się także gry. Zestaw HT-A9 jest też zgodny z systemem Dolby Vision i pozwala odtwarzać materiały rozrywkowe w formatach 8K HDR i 4K 120.