logo
CHOINKI CIETE - leroy Merlin - nowosciproduktowe.pl

Choinka na Święta od Leroy Merlin


01-12-2020| 02:26| Źródło: Leroy Merlin| Fot: Leroy Merlin

Podstawowym elementem świątecznej dekoracji jest oczywiście choinka. Zapach igliwia i świeża zieleń jodeł, świerków, czy innych gatunków iglastych, które mogą służyć za świąteczny symbol z pewnością wygrywają ze sztucznymi zamiennikami. Naturalne choinki pochodzą z plantacji i są przyjazne dla środowiska. Wyrzucone na śmietnik rozkładają się nieporównanie szybciej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Jeżeli mamy ogródek to opadłe igły i drobne gałązki możemy wrzucić do kompostownika, a samo drzewko posadzić przed domem i cieszyć się jego urodą przez wiele lat.


Kupując drzewko zwróćmy uwagę na igły – powinny być lśniące, intensywnie zielone i mocno przytwierdzone do gałązek. Zaopatrzmy się też w centymetr i dopasujmy choinkę do miejsca, w którym ją ustawimy. Pamiętajmy, aby stała z dala od grzejnika czy kominka. W przeciwnym wypadku szybko wyschnie i zgubi igły. Żywe drzewka wymagają aklimatyzacji do warunków domowych. Po zakupie choinki pozwólmy jej spędzić kilka dni w temperaturze ok. 10 st. C, a dopiero potem przenieśmy do pokoju. Odwdzięczy się nam zdrowym kolorem igieł i pięknym zapachem.

Coraz większą popularnością cieszą się choinki uprawiane w donicy, a więc takie, które po świętach możemy posadzić w ogrodzie. Są nieco droższe niż choinki cięte czy kopane, ale zostaną z nami na długie lata. Warunkiem utrzymania choinki do kolejnego sezonu jest kupno drzewka z nienaruszonym systemem korzeniowym, czyli uprawianego w donicy, ustawienie go z dala od kaloryfera i podlewanie. W lutym, jeśli nie ma dużych mrozów najlepiej wystawić drzewko do chłodniejszego miejsca, np. na balkon, taras czy ogrodu i nadal lekko podlewać. Dla bezpieczeństwa można podłożyć pod donicę izolację w postaci kawałka styropianu czy grubego kartonu, by nie dopuścić do przemarznięcia systemu korzeniowego od zimnej posadzki. Wiosną, po rozmarznięciu gleby najlepiej wkopać drzewko do ziemi. Aklimatyzacja drzewka zależy od wielu czynników – jedne okazy szybko wypuszczają nowe pędy, inne potrzebują więcej czasu i odzyskują ładny wygląd dopiero w kolejnym sezonie. Nie należy się więc zniechęcać.

Jaki gatunek drzewka wybrać?

  • Jodłę kaukaską o stożkowej, regularnej koronie i sztywnych, gęstych gałęziach. Igły jodły długo utrzymują się na gałązkach i nie opadają lecz usychają. W sprzyjających warunkach jodła może dekorować mieszkanie nawet przez 2 miesiące. Cena od 37,90 zł.
  • Świerk polski o stożkowej koronie i pięknym żywicznym zapachu. Świerk ma giętkie gałęzie, a igły szybko schną i opadają. Cena od 34,90 zł.
  • Świerk kłujący srebrny o stożkowej koronie i sztywnych gałęziach. Ma krótkie, kłujące igły o kolorach od sinozielonego po srebrzysty. Cena od 24,99 zł.
  • Jodłę Frasera stożkowej regularnej koronie i ciemno zielonych, błyszczących igłach, które długo się utrzymują. Charakteryzuje ją bardzo przyjemny zapach, dlatego też często towarzyszy świętom Bożego Narodzenia. Polecana jest także pasjonatom ogrodnictwa. Kupiona w donicy i posadzona potem w ogrodzie najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, dobrze znosi niskie temperatury. Cena od 69,99 zł.
Choinki kopane: 1. Świerk polski. 2. Świerk srebrny. 3. Świerk srebrny. 4. Jodła kaukaska

W sklepach Leroy Merlin można kupić choinki cięte, kopane i hodowane w donicach od 1 grudnia 2020.

W tym roku, po raz kolejny, Leroy Merlin proponuje swoim klientom udział w proekologicznej akcji „Zwróć choinkę naturze”. Wszystkie osoby, które kupią choinki z pełną bryłą korzeniową uprawianą w doniczce, po świętach, zamiast je wyrzucać mogą oddać choinkę do dowolnego sklepu Leroy Merlin. Drzewka zostaną przekazane lokalnym społecznościom: przedszkolom, szkołom, domom kultury i innym instytucjom samorządowym, które dysponują zieloną powierzchnią. Na wiosnę zostaną posadzone do ziemi i będą ozdabiały skwery, parki, tereny zabaw itp. To dobra informacja dla wszystkich, którzy troszczą się o nasze środowisko naturalne i pragną przyczynić się do jego ochrony. Akcja „Zwróć choinkę naturze” będzie trwała od 2 stycznia do 15 lutego 2021. Regulamin akcji znajduje się na WWW.leroymerlin.pl.