logo
Dysk SSD - SATA czy NVMe - foto, nowosciproduktowe.pl

Dysk SSD – SATA czy NVMe? Wybór wydaje się oczywisty


18-08-2021| 10:00| Źródło: Samsung| Fot: Samsung

Rok 2020 był pierwszym, w którym sprzedaż dysków SSD prześcignęła HDD stosunkiem 333 mln do 260 mln. Na ten moment rynek czekał ponad 15 lat, gdy w roku 2004 zadebiutował pierwszy dysk SATA SSD firmy Adtron. 9 lat później w roku 2013 Samsung zaprezentował pierwszy dysk NVMe Samsung XS1715, który był zapowiedzią nowej ery w obszarze rozwiązań do przechowywania danych. Ery która właśnie przeżywa swój złoty okres.


Kluczowym czynnikiem, dla którego dyski SSD w technologii NVMe, tak szybko zyskują na popularności jest atrakcyjna cena oraz wyraźna przewaga w prędkości odczytu i zapisu. Przykładowo, model NVMe Samsung 980 o pojemności 512 GB którego sugerowana cena waha się w granicach 299 zł., zapisuje pliki z prędkością 2600 MB/s i odczytuje z prędkością 3100 MB/s. Natomiast prędkości modelu 870 EVO 500 GB w technologii SATA SSD wynoszą odpowiednio 530 MB/s i 560MB/s, a jego sugerowana cena to około 295 zł. Powyższy przykład jasno wskazuje, że praktycznie w tej samej cenie możemy mieć produkt, który jest mniej więcej 5 razy szybszy. Z uwagi na to, że dyski NVMe są z nami najkrócej, nie wszystkie urządzania wyposażone są w magistralę PCI Express, mogącą je obsłużyć. Jednak jeżeli nasz sprzęt jest technologicznie gotowy na takie rozwiązanie to warto postawić na NVMe.

Ostatnie spadki cen, wpłynęły na ogromny wzrost zainteresowania dyskami NVMe. Z naszych danych wynika, że w roku 2020, sprzedaż SSD NVMe odpowiadała za około 30 proc. wartości wszystkich sprzedanych dysków w Polsce, a liczba ta w ciągu roku wzrosła aż o 24 proc. Rok 2020 to także premiera pierwszych konsumenckich dysków NVMe pod interfejs PCI-Express 4.0. Dzięki wprowadzeniu modelu Samsung 980 PRO, wyznaczyliśmy nowe standardy w obszarze prędkości zapisu i odczytu danych

– powiedział Maciej Bartłomiej Kamiński, Dyrektor Rozwoju Biznesu Memory na Polskę i region CEE w Samsung Electronics.

Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której potrzebujmy dysku do przechowywania większej ilości danych. W tym przypadku różnica w cenie pomiędzy dużymi dyskami SATA a NVMe może być znacząca. Dotyczy to jednak tylko budżetowego modelu 870 QVO, którego sugerowana cena za wersję o pojemności 2TB wynosi około 800 zł. Jednak gdy popatrzymy na dysk technologii SATA, o wyższym parametrze TBW i dłuższej gwarancji, jakim jest model 870 EVO 2TB, różnica w cenie między jego odpowiednikiem w technologii NVMe (mowa o modelu 970 EVO Plus), praktycznie nie istnieje, gdyż sugerowana cena obu modeli oscyluje wokół 1300 zł.

Zalety dysków SATA:

 • Format SATA ma długą historię obsługi różnych urządzeń i formatów, dzięki czemu jest kompatybilny z wieloma urządzeniami od wczesnych lat 2000 aż po dziś dzień.
 • SATA jest preferowany do astosowań, w których niski koszt przy większej pojemności jest głównym priorytetem – do archiwizacji danych, przechowywania mało używanych plików i tworzenia kopii zapasowych – a prędkość transferu jest kwestią drugorzędną lub trzeciorzędną.

Wady dysków SATA:

 • Jest to najwolniejszy protokół transferu pamięci masowej, przeznaczony dla urządzeń starszych generacji.
 • Niektóre urządzenia M.2 nadal korzystają ze złączy SATA i zestawów poleceń, a ich działanie jest znacznie wolniejsze niż urządzeń M.2 NVMe. Format może też powodować zamieszanie podczas wyboru odpowiedniego urządzenia.
 • Maksymalny transfer wynikający z zastosowania protokołu SATA III wynosi 6 Gbit/s, przez co nie nadaje się do zastosowań gdzie liczy się szybki transfer i niskie opóźnienia.

Zalety dysków NVMe

 • Przesyłanie danych z nośnika pamięci do procesora hosta trwa krócej, dzięki czemu protokół NVMe jest znacznie lepszym wyborem do pracy przy intensywnym przetwarzaniu dużych ilości danych.
 • Protokół NVMe charakteryzuje się znacznie mniejszymi opóźnieniami, co pozwala na lepsze wykonywanie ciągłych transferów i bardziej spójne przesyłanie danych.
 • Dysk w format M.2 NVMe charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu można go zastosować w małych i lekkich urządzeniach.
 • Porównywalna cena do rozwiązań opartych o SATA (z nielicznymi wyjątkami)

Wady dysków NVMe

 • Dyski NVMe nie są najbardziej opłacalnym wyborem w przypadku przechowywania bardzo dużej ilości danych (np. w centrach danych).
 • Dyski NVMe nie nadają się do starszych urządzeń, nie ma też zbyt dużego wsparcia dla starszych generacji NVMe, przez co modernizacja systemu pamięci masowej może być bardzo mało prawdopodobna.