logo
Laptop gamingowy ASUS Flow X13 - Nowosciproduktowe.pl-1

Laptop gamingowy ASUS Flow X13 oraz zewnętrzna karta graficzna XG Mobile


21-01-2021| 10:25| Źródło: ASUS| Fot: ASUS

Firma ASUS Republic of Gamers zaprezentowała ASUS ROG Flow X13, pierwszy konwertowalny laptop gamingowy marki ROG, a także ROG XG Mobile – nowatorską, ultramobilną zewnętrzną kartę graficzną, która zwiększa możliwości Flow X13 w zakresie wydajności gamingowej i dostępnych połączeń.


ASUS Flow X13 oferuje wydajne komponenty w ultrasmukłej obudowie 13-calowej, a w maksymalnej konfiguracji jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen™ 9 5980HS oraz niezależną kartę graficzną GeForce® GTX 1650. Zawias obracany pod kątem 360° maksymalizuje komfort oglądania i obsługi ekranu dotykowego, umożliwiając szybkie przestawienie laptopa we właściwe położenie do rozgrywki, rysowania lub prowadzenia prezentacji. Dostępne są dwa warianty ekranów o proporcjach 16:10 – wersja z częstotliwością odświeżania 120 Hz lub wariant z matrycą o rozdzielczości Ultra HD 4K i większym bogactwem detali.

Smukły i lekki ASUS Flow X13 mierzy zaledwie 15,8 mm w profilu i waży jedynie 1,3 kg. Pracuje z pełną mocą przy zastosowaniu lekkiego zasilacza USB Type-C 100 W, a zintegrowana bateria zapewnia maksymalnie 10 godzin odtwarzania wideo. Kolejną cechą wyróżniającą laptopa Flow X13 jest płynna integracja z zewnętrzną kartą graficzną (eGPU) nowej klasy, co zapewnia dodatkową moc i elastyczność zastosowań w komputerze o ultramobilnej obudowie.

Nowatorskie rozwiązanie ROG XG Mobile jest znacznie mniejsze od innych zewnętrznych kart graficznych dostępnych na rynku. Pomimo tego można w nim zastosować maksymalnie wydajną kartę graficzną GeForce RTX™ 3080 podłączoną bezpośrednio do procesora za pośrednictwem dostosowanego interfejsu PCIe® 3.0 x8, który oferuje wyższą szybkość niż Thunderbolt 4. Dedykowane złącze USB 3.2 Gen 2 napędza koncentrator z gniazdami wejścia/wyjścia zapewniający dodatkowe możliwości połączeń, natomiast zintegrowany zasilacz o mocy 280 W dostarcza zasilanie zarówno do karty XG Mobile, jak i laptopa ASUS Flow X13, eliminując konieczność noszenia ze sobą dodatkowego zasilacza.

Zastosowanie laptopa ASUS Flow X13 w połączeniu z kartą XG Mobile na nowo definiuje możliwości 13-calowego urządzenia, zapewniając użytkownikom elastyczną mobilność, a jednocześnie wydajność gamingową na poziomie komputerów desktopowych i połączenia – w zależności od potrzeb.

Ultramobilne urządzenie konwertowalne

ASUS Flow X13 wyróżnia się inteligentnie zaprojektowaną konstrukcją z zawiasem obracanym pod kątem 360°, który pozwala użytkownikom korzystać z laptopa w różnych trybach dostosowanych do danego zadania.

Standardowy tryb laptopa jest optymalny do rozgrywki i pracy wielozadaniowej. Tryb tabletu umożliwia przewijanie treści lub rysowanie czy sporządzanie odręcznych notatek za pomocą kompatybilnego aktywnego rysika, jak np. ASUS Pen. Ekran dotykowy jest chroniony szkłem Corning Gorilla Glass, które jest odporne na zarysowania podczas codziennego użytkowania.

Zawias obracany pod kątem 360° umożliwia również korzystanie w trybie „na podstawce”, w którym ekran znajduje się bliżej użytkownika, a także trybie „namiotu” do minimum redukującym wymiary urządzenia. Te tryby ustawienia zapewniają wentylatorom lepszy dostęp do napływu chłodnego powietrza, co prowadzi do obniżenia temperatury komponentów nawet o 8 stopni.

Obudowa 13-calowa jest smukła i lekka, mierząc jedynie 15,8 mm w profilu i ważąc 1,3 kg. Teksturowana powierzchnia zewnętrzna z falowanym wzorem dodaje stylu, jednocześnie zapewniając odporność na powstawanie odcisków palców oraz bezpieczną przyczepność do łatwego przenoszenia. Zintegrowana opcja logowania jednym dotknięciem umożliwia ponadto wybudzanie laptopa ASUS Flow X13 w sposób zbliżony do smartfonów.

ROG XG Mobile

Firma ROG jest pionierem na polu zewnętrznych kart graficznych, udostępniając w 2007 roku pierwszą stację dokującą z eGPU – XG Station. W nowej karcie ROG XG Mobile po raz pierwszy zastosowano zmniejszoną konstrukcję, która w nowatorski sposób udostępnia wydajność gamingową klasy desktopowej w urządzeniu o ultramobilnej obudowie.

Ważąca tylko 1 kg i mierząca tylko 155 mm (gł.) x 208 mm (szer.) x 29 mm (wys.) stacja XG Mobile charakteryzuje się wymiarami na poziomie 6% wielkości typowych rozwiązań eGPU, pomimo zastosowania maksymalnie karty graficznej GeForce RTX™ 3080 taktowanej z częstotliwością do 1810 MHz przy 150 W w trybie ROG Boost. Najnowocześniejsza karta graficzna opiera się na nowej architekturze NVIDIA Ampere, która oferuje połączenie rdzeni CUDA do programowalnego cieniowania z rdzeniami RT 2. generacji do zaawansowanego ray-tracingu oraz 3. generacji rdzeniami Tensor oferującymi większą przepustowość do wspomaganej sztuczną inteligencją grafiki w technologii DLSS.

Wydajne chłodzenie z komorą parową gwarantuje optymalne temperatury pracy karty XG Mobile, pomimo jej niewielkich rozmiarów. Kompaktowa konstrukcja komory parowej zapewnia większą o 54% powierzchnię kontaktu w porównaniu do zastosowania rurek cieplnych, maksymalizując transfer energii cieplnej do żeber radiatorów dla błyskawicznego rozpraszania ciepła.

Karta graficzna XG Mobile jest podłączona bezpośrednio do procesora za pośrednictwem dostosowanego interfejsu PCIe® 3.0 x8, który oferuje wyższą szybkość niż Thunderbolt 4. Interfejs rezerwuje 63 Gb/s z przepustowości wyłącznie do przetwarzania grafiki, w wyniku czego karta zapewnia znacznie wyższą wydajność niż inne rozwiązania typu eGPU. Osobne złącze USB 3.2 Gen 2 dodaje przepustowość 10 Gb/s zarezerwowaną dla gniazd wejścia/wyjścia, przy czym oba złącza wspólnie korzystają z kabla o długości 41 cm.

Połączenie USB napędza wielogniazdowy koncentrator karty XG Mobile, który oferuje cztery porty USB Type A 3.2 Gen 1, gniazdo na pełnowymiarowe karty SD, a także gigabitowe gniazdo sieciowe. Wyjścia wideo DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0a są podłączone bezpośrednio do zewnętrznej karty graficznej.
Zintegrowany zasilacz o mocy 280 W dostarcza zasilanie jednocześnie do karty XG Mobile i laptopa, dzięki czemu użytkownicy nie muszą nosić ze sobą osobnego zasilacza.

Wysokowydajny procesor

Dostępny w maksymalnej konfiguracji procesor AMD® Ryzen™ 9 5980HS z 8 rdzeniami i 16 wątkami zapewnia wydajność potrzebną do wymagających zastosowań. Procesory mobilne z serii Ryzen 5000 dysponują nową architekturą Zen 3 oraz większą pamięcią cache zintegrowaną w chipie o pojemności do 20 MB. Oznaczenie HS wskazuje, że chipy charakteryzują się amplitudą mocy 35 W dostosowaną do ultrasmukłej obudowy, ale mimo tego są zdolne do skalowania wydajności do 54 W, kiedy pozwalają na to wartości temperatury i zasilania. Laptop w specjalnej wersji ASUS Flow X13 Supernova będzie dysponował najwyższej klasy procesorem Ryzen 9 5980HS, który może skalować częstotliwość taktowania do 4,8 GHz na pojedynczym rdzeniu.

https://www.youtube.com/watch?v=0Ct9atzIOe0&feature=emb_logo

Maksymalnie 32 GB pamięci gwarantuje płynną pracę wielozadaniową. Laptop Flow X13 wykorzystuje pamięć RAM typu LPDDR4X-4266, która zużywa o 50% mniej energii i generuje mniej ciepła niż typowe moduły DDR4. Ponadto pamięć typu LPDDR4X zajmuje o 46% mniejszą powierzchnię na płycie głównej dzięki zastosowaniu mniejszych chipów i uproszczonych ścieżek sygnału, co zapewnia miejsce do zainstalowania wydajnych układów CPU i GPU.
Dysk SSD PCIe® oferuje wysoką wydajność przy maksymalnej pojemności 1 TB, zapewniając użytkownikom wystarczającą przestrzeń dyskową na gry i zawodowe portfolio.

ASUS Flow X13 – rozgrywka mobilna

Różne dostępne warianty ekranu dopełniają doskonałych wrażeń wizualnych. Matryca FHD 120 Hz umożliwia bardziej płynną rozgrywkę, co jest szczególnie widoczne w grach o szybkiej akcji, natomiast opcjonalny wariant 4K Ultra HD zapewnia dużą gęstość pikseli, która idealnie sprawdzi się do pracy twórczej. W obu wariantach ekranu funkcja Adaptive-Sync synchronizuje częstotliwość odświeżania matrycy z wartością FPS karty graficznej, co pomaga zredukować opóźnienia, zminimalizować efekt „stutteringu” (przycinania płynności) i wyeliminować efekt „tearingu” (rozrywania klatki). Obie wersje ekranu są fabrycznie skalibrowane dla zagwarantowania zgodności ze standardem PANTONE® w zakresie dokładności wyświetlania kolorów. Ponadto charakteryzują się one wyższym współczynnikiem proporcji ekranu 16:10, który zapewnia większą powierzchnię w pionie do rozgrywki i procesów pracy kreatywnej.

Chłodzenie bez ograniczeń

System chłodzenia zastosowany w laptopie ASUS Flow X13 jest precyzyjnie dostosowany pod kątem zapewnienia wysokiej wydajności w komputerze o niewielkiej obudowie. Środek termoprzewodzący z ciekłego metalu ulepsza transfer ciepła od procesora do rurek cieplnych, redukując temperaturę CPU nawet o 10°C w porównaniu do standardowej pasty termoprzewodzącej. Firma ROG jako pierwsza na świecie zautomatyzowała proces nakładania ciekłego metalu w masowej produkcji. Teraz ten opatentowany proces został dostosowany do procesorów AMD Ryzen, które wymagają zastosowania innych rozwiązań ze względu na zawartość komponentów przewodzących wokół układu scalonego. Firma ROG jako pierwsza na świecie wdrożyła masową produkcję laptopów z ciekłym metalem na procesorach AMD.

Laptop Flow X13 dysponuje kartą graficzną GeForce® GTX™ 1650 osiągającą częstotliwość taktowania do 1255 MHz przy 35 W w trybie Turbo z ROG Boost, z możliwością pobierania dodatkowych 5 W za pośrednictwem funkcji Dynamic Boost, dzięki czemu zapewnia wysoką wydajność w najnowszych grach.

Ciepło jest odprowadzane od układów CPU, GPU i VRM dwiema rurkami cieplnymi, które charakteryzują się smuklejszą konstrukcją pozwalającą zaoszczędzić miejsce i zwiększyć powierzchnię kontaktu do transferu ciepła. Zmodyfikowany moduł chłodzenia zawiera trzy duże radiatory i otwory wylotowe z wentylatorami, czyli znacznie więcej elementów niż w innych komputerach tej wielkości. Wszystkie radiatory razem oferują 44 230 mm² powierzchni do szybkiego i efektywnego wydalania ciepła.

Dwa wentylatory Arc Flow generują maksymalny przepływ powietrza przy minimalnym poziomie hałasu. Wentylatory te zostały stworzone w oparciu o nową konstrukcję z 84 łopatkami, które charakteryzują się zróżnicowaną grubością. Takie rozwiązanie pomaga zwiększyć cyrkulację powietrza. Łopatki posiadają specjalne końcówki o aerodynamicznym, falowanym kształcie, co pomaga ustabilizować przepływ powietrza i zmniejszyć głośne turbulencje. Te udoskonalenia ulepszają przepływ powietrza nawet o 13%, nie zwiększając przy tym poziomu hałasu. Technologii 0dB sprawia, że wentylatory całkowicie się wyłączają przy niskich temperaturach procesora i karty graficznej w trybie Silent. Dzięki temu układ chłodzenia jest całkowicie bezgłośny podczas niskiego obciążenia systemu.

Samooczyszczający się moduł chłodzenia wykorzystuje tunele przeciwpyłowe do odprowadzania cząsteczek nieczystości od wentylatorów i radiatorów. Zminimalizowanie gromadzenia się nieczystości pomaga zachować niezawodną pracę układu chłodzenia w dłuższym wymiarze czasu, co przedłuża żywotność laptopa i zapewnia szybką i elastyczną rozgrywkę przez długi czas. W najnowszym układzie chłodzenia ROG skrócono tunele dla stworzenia miejsca na większe wentylatory i uzyskania lepszej cyrkulacji powietrza.

Mobilność światowej klasy

Długi czas działania baterii zapewnia laptopowi Flow X13 moc wystarczającą na nawet 10 godzin odtwarzania wideo. Obsługa ładowania przez Type-C umożliwia użytkownikom doładowywanie baterii za pośrednictwem powerbanków i ładowarek od innych producentów, co pozwala korzystać z komputera przez dłuższy czas bez dostępu do gniazdka elektrycznego.

Dołączony do laptopa Flow X13 zmniejszony zasilacz Type-C o mocy 100 W mierzy jedynie 75 x 75 x 28,8 mm i waży zaledwie 300 g, a więc jest o wiele mniejszy od typowych zasilaczy wykorzystywanych z laptopami gamingowymi. Dzięki technologii szybkiego ładowania można doładować baterię od 0% do 50% w ciągu tylko 30 minut.

Krystalicznie czysty dźwięk w ASUS Flow X13

System wirtualnego 5.1.2-kanałowego dźwięku przestrzennego napędzany technologią Dolby Atmos zapewnia bogaty w detale dźwięk kierunkowy. Technologia inteligentnego wzmacniacza (Smart Amp) utrzymuje głośniki w przedziale dopuszczalnej temperatury i wartości progowych, dlatego użytkownik może cieszyć się głośniejszym dźwiękiem i bardziej absorbującymi wrażeniami.

W celu ulepszenia jakości w czacie głosowym zastosowano zaawansowaną dwukierunkową technologię redukcji szumów wspomaganą sztuczną inteligencją, która usuwa niepożądane dźwięki zarówno z sygnału wejściowego, jak i wyjściowego. Można ją zastosować do dowolnego urządzenia, a nawet spersonalizować pod kątem poszczególnych aplikacji. Użytkownicy mogą więc ograniczyć redukcję szumów tylko do aplikacji czatu, aby nie wpływała na ważne dźwięki podczas rozgrywki. Gracze korzystają z lepszej komunikacji ze swoją drużyną, twórcy treści mogą nagrywać bardziej czysty dźwięk w dowolnym otoczeniu, a wszyscy użytkownicy cieszą się czystym dźwiękiem podczas rozmów. Ponieważ dwukierunkowa redukcja szumów wspomagana SI opiera się na procesorze, można wykorzystywać kartę graficzną w 100 procentach do maksymalizowania wartości FPS.

Komfort pełnowymiarowej klawiatury

Dla większego komfortu podczas pisania i rozgrywki zastosowano w laptopie Flow X13 klawiaturę rozciągniętą na całą szerokość urządzenia. Jest to pełnowymiarowa klawiatura w stylu desktopowym zintegrowana w laptopie o kompaktowej obudowie. Kiedy pokrywka laptopa jest otwarta, zawias ErgoLift podnosi tył klawiatury dla zapewnienia lepszego kąta do pisania.

Ponadto klawiatura wyróżnia się zakrzywionymi nasadkami i skokiem klawiszy 1,7 mm, co jeszcze bardziej zwiększa komfort. Dzięki technologii N-key rollover naciskanie kilku klawiszy jednocześnie jest szybko i precyzyjnie rozpoznawane, natomiast stylowe podświetlenie w kolorze białym sprawia, że użytkownik łatwo znajduje klawisze przy słabym oświetleniu otoczenia.

Laptop Flow X13 udostępnia również wiele połączeń, w tym gniazdo USB 3.2 Gen 2 Type-C, które obsługuje technologie dostarczania zasilania (Power Delivery) oraz DisplayPort 1.4. Port HDMI 2.0b umożliwia podłączenie dodatkowego monitora. Zintegrowane złącze USB 3.2 Gen 2 Type-A pozwala podłączyć mysz lub gamepada, a gniazdo mini-jack 3,5 mm można wykorzystać do podłączenia słuchawek lub zestawu słuchawkowego.

Aby zapewnić sobie dodatkowe opcje połączeń, można użyć koncentratora z gniazdami wejścia/wyjścia w karcie XG Mobile, która umożliwia rozszerzenie możliwości systemu. Specjalne złącze XG Mobile zawiera dodatkowe gniazdo USB 3.2 Gen 2 Type-C, które zapewnia dodatkową elastyczność połączeń.