logo
Olympus EMD Mark III - Nowosciproduktowe.pl-1

Olympus OM-D E-M1 Mark III – żadnych ograniczeń


02-10-2020| 08:30| Źródło: Olympus| Fot: Olympus

Olympus OM-D E-M1 Mark III to zaawansowany aparat, gwarantujący pełną mobilność podczas fotografowania i filmowania. Najnowszy bezlusterkowiec OM-D został wyposażony m.in. w najlepszą na świecie stabilizację obrazu oferującą do 7,5 EV1, nowy procesor TruePic IX oraz szybki i precyzyjny AF. Lekki i kompaktowy E-M1 Mark III w połączeniu z szeroką gamą obiektywów M.Zuiko zapewnia najwyższą jakość obrazu i pozwala zrealizować każdy, najbardziej kreatywny pomysł – bez żadnych ograniczeń.


Lekkie i kompaktowe aparaty oraz obiektywy Olympus są o połowę mniejsze i lżejsze od konkurencyjnych systemów z wymienną optyką. Wysoka rozdzielczość obiektywów M.Zuiko Digital, a także wydajna stabilizacja obrazu wbudowana w korpusy bezlusterkowców OM-D to gwarancja ostrych i wyrazistych zdjęć oraz filmów niezależnie od panujących warunków. OM-D E-M1 Mark III to doskonały aparat dla fotografów szukających zaawansowanego, ale lekkiego sprzętu. Wszechstronny bezlusterkowiec świetnie sprawdza się zwłaszcza podczas fotografowania natury, dzikich zwierząt i krajobrazów, wykonywania portretów i spontanicznego filmowania.

Wysoka jakość obrazu

Wyjątkowo lekki i kompaktowy system E-M1 Mark III (wraz z obiektywami M.Zuiko) gwarantuje mobilność, wysoką jakość obrazu, a także ogromną wydajność. Najlepsza na świecie stabilizacja obrazu umożliwia fotografowanie z ręki w każdych warunkach Połączenie 5-osiowej stabilizacji obrazu wbudowanej w korpus aparatu OM-D E-M1 Mark III ze stabilizacją optyczną dostępną w kompatybilnych obiektywach2 zapewnia do 7,5 EV (Sync IS). Wbudowana stabilizacja obrazu gwarantuje do 7,0 EV w połączeniu z dowolnym obiektywem Mikro Cztery Trzecie (bez Sync IS)3.

Nowy procesor TruePic IX, matryca 20,4 MP Live MOS, szeroka gama obiektywów M.Zuiko o wysokiej rozdzielczości oraz 5-osiowa stabilizacja wpływają na doskonałą jakość generowanego obrazu nawet na wysokich wartościach ISO. Wykonane zdjęcia oraz filmy są wolne od wad optycznych. Funkcja Zdjęcia 50MP High Res robione z ręki pozwala wykonać zdjęcia w rozdzielczości około 50 MP. Funkcja Zdjęcia High Res ze statywem pozwala wykonać zdjęcia RAW oraz JPEG w rozdzielczości odpowiadającej około 80 MP.

Live ND – efekt długiej ekspozycji bez stosowania zewnętrznego filtra

Dzięki Live ND, funkcji dostępnej również w OM-D E-M1X, nie trzeba zmieniać filtrów ND podczas fotografowania z użyciem różnych obiektywów w różnych warunkach oświetleniowych. Funkcja świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku obiektywów, do których trudno przymocować filtry zewnętrzne. Użytkownik ma do dyspozycji poziomy od ND2 (1 krok EV) do ND32 (5 koków EV). Efekty można śledzić na bieżąco w wizjerze – jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

Szybkie ładowanie przez USB

Czas ładowania baterii litowo-jonowej BLH-1 poprzez USB wynosi zaledwie 2 godziny4. E-M1 Mark III jest kompatybilny z USB PD (USB Power Delivery). Można ładować go za pomocą powerbanku, by jeszcze dłużej fotografować np. nocne niebo lub zimowe scenerie.

Zaawansowana redukcja kurzu

Filtr SSWF (Super Sonic Wave Filter), wibrujący z przyspieszeniem kilku tysięcy G5 30 000 razy na sekundę, oraz nowa powłoka, zastosowana wcześniej w OM-D E-M1X, skutecznie usuwają z matrycy wszelkie zanieczyszczenia. Tym samym pozwalają uniknąć plam, które powstają na obrazach w wyniku osadzania się kurzu lub brudu na matrycy. Uszczelnienia i cenione technologie Olympus zapewniają absolutną niezawodność – szczególnie w trudnych warunkach. Wytrzymały korpus OM-D E-M1 Mark III został wykonany ze stopu magnezu. Jest odporny na pył, zachlapania oraz mróz. Aparat E-M1 Mark III został wyposażony w wytrzymałą migawkę, której żywotność wynosi nawet 400 000 uruchomień6. Szybki i niezwykle precyzyjny AF, innowacyjny Starry Sky AF oraz zaawansowany priorytet twarzy i oka

OM-D E-M1 Mark III posiada 121-punktowy, krzyżowy AF z detekcją fazy na matrycy, który obejmuje aż 75% obrazu w pionie i 80% obrazu w poziomie. W połączeniu z zaawansowanym algorytmem AF nieprzerwanie i z ogromną precyzją śledzi szybko poruszające się obiekty. W przeciwieństwie do lustrzanek cyfrowych OM-D E-1 Mark III zachowuje dużą precyzję AF przy zastosowaniu jasnego obiektywu – nawet o maksymalnej przysłonie f1.2. AF/AE tracking jest dostępny przy maksymalnie 18 kl./s. Fotografowany obiekt można śledzić w wizjerze – również podczas wykonywania zdjęć sekwencyjnych.

Joystick – szybka zmiana obszaru AF

Joystick (zastosowany w E-M1X) świetnia sprawdza się w trakcie wykonywania zdjęć sekwencyjnych – ustawienie ostrości na szybko poruszającym się obiekcie jest teraz jeszcze łatwiejsze, co z pewnością ucieszy fotografów dzikiej przyrody.

Zaawansowany priorytet twarzy i oka

Nowy procesor obrazu TruePic IX oraz udoskonalony algorytm AF jeszcze skuteczniej wykrywają nawet mało widoczne twarze i oczy, również w sytuacjach, w których do tej pory było to praktycznie niemożliwe – np. jeśli widoczna jest tylko boczna część głowy.

Aby wybrać twarze, na których chcemy ustawić ostrość podczas fotografowania lub filmowania, wystarczy nacisnąć przyciski lub dotknąć ekranu. Priorytet twarzy i oka włączamy i wyłączmy jednym przyciskiem. E-M1 Mark III to doskonały aparat dla vlogerów.

Nowy tryb Starry Sky AF

Nowy algorytm pozwala bardzo precyzyjnie ustawić ostrość nawet na najmniejszych gwiazdach świecących na nocnym niebie. Korzystając ze Starry Sky AF, mamy do dyspozycji dwa tryby – Speed Priority oraz Accuracy Priority. Tryb Speed Priority (ustawienie domyślne) współpracuje z wydajną stabilizacją aparatu i umożliwia fotografowanie z ręki przy pomocy szerokokątnego obiektywu. Accuracy Priority pozwala jeszcze precyzyjniej fotografować gwiazdy za pomocą teleobiektywów.

Zaawansowane funkcje ułatwiające fotografowanie

Pro Capture – Tryb pozwala sfotografować trudne do uchwycenia momenty, np. chwilę, w której ptak wzbija się do lotu. Po naciśnięciu spustu migawki do połowy aparat zapisze w buforze nawet 35 ostatnich klatek w RAW/pełnej rozdzielczości, a po naciśnięciu spustu migawki do końca – kolejne bieżące ujęcia. Dzięki Pro Capture, mimo naturalnego opóźnienia reakcji fotografa, uda się zarejestrować obrazy obserwowane przed wciśnięciem spustu migawki do końca.

Live Composite nakłada na siebie wiele zdjęć wykonanych przy tym samym czasie otwarcia migawki i łączy tylko jaśniejsze sekcje, by zarejestrować zmiany światła. Funkcja ta przeciwdziała prześwietleniu ujęcia, z którym mamy do czynienia przy długim czasie ekspozycji. Efekty można śledzić na bieżąco na ekranie aparatu.

Stabilizator w E-M1 Mark III został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o filmowaniu w rozdzielczości 4K i C4K. Połączenie wbudowanej 5-osiowej stabilizacji obrazu z elektroniczną stabilizacją pozwala nagrywać stabilne wideo bez dodatkowego sprzętu stabilizującego cały aparat.

OM-Log400 chroni przed utratą szczegółów w zacienionych i zbyt doświetlonych obszarach oraz daje większą swobodę tworzenia dzięki korekcji kolorystyki. Funkcja View Assist poprawia odbiór obrazu w Live View – konwertuje gamę kolorów do standardu Full HD BT.709.

Nagrania High Res rejestrowane przy pomocy LS-P4

Połączenie rejestratora Olympus LS-P4 z zewnętrznym mikrofonem/rejestratorem to gwarancja najwyższej jakości dźwięku w plikach wideo – wystarczy umieścić LS-P4 w pobliżu nagrywanego obiektu lub ustawić mikrofon w kierunku źródła dźwięku. Wraz z premierą OM-D E-M1 Mark III pojawi się również nowy firmware do LS-P4 – wersja 1.10. Wprowadzi on dwie funkcje: klaps filmowy oraz ton testowy.
Aplikacje i oprogramowanie Olympus – wygodniejsze fotografowanie i łatwiejsze zarządzanie danymi

Oprogramowanie i aplikacje

Aplikacja OI.Share pozwala połączyć aparat z telefonem za pomocą Wi-Fi, eksportować dane do smartfona, a także zdalnie sterować aparatem przy jego użyciu. Teraz aplikacja Ol.Share może służyć również do aktualizowania oprogramowania aparatu, tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania ustawień modelu E-M1 Mark III.

Olympus Workspace – E-M1 Mark III podłączony do komputera przez USB szybko przetwarza pliki RAW w Olympus Workspace przy użyciu nowego procesora obrazu TruePic IX. Filtry Clarity oraz Dehaze podnoszą zakres ekspresji zdjęć przedstawiających rozgwieżdżone niebo. Olympus Workspace wersja 1.3 (premiera 12 lutego 2020) ułatwia edycję dźwięku – pozwala synchronizować ścieżki dźwiękowe z aparatu i rejestratora LS-4/LS-100 przy użyciu znaczników w formie klapsa (Slate Tone).

Olympus Capture – oprogramowanie świetnie sprawdza się w warunkach studyjnych. Efekty pracy można śledzić na bieżąco na ekranie komputera, a wybrane zdjęcia oraz filmy importować przez Wi-Fi bez użycia kabla USB. Oprogramowanie pracuje w paśmie 5 GHz.