logo

Ściany i podłogi – modne i stylowe, w jesiennej kolekcji Leroy Merlin


26-08-2020| 09:32| Źródło: Leroy Merlin| Fot: Leroy Merlin

Jak będzie wyglądał nasz dom jesienią i zimą 2020/21? Wiele wskazuje na to, że jeszcze większą wagę będziemy przywiązywać do funkcjonalnych rozwiązań i użytecznych pomysłów. Nie będziemy odkładać na przyszłość niezbędnych napraw, usprawnień i modernizacji. Czy w takim razie będzie się liczyć wyłącznie funkcjonalność wnętrza?


Nic bardziej mylnego. Docenimy dobrze zaprojektowane, komfortowe i wysmakowane w każdym szczególe domowe przestrzenie. Na początek zwróćmy uwagę na podłogi i ściany. Gdy rozejrzymy się wokół naszego mieszkania to zauważymy, że większość powierzchni jest płaska, pionowa lub pozioma. Otaczają nas proste ściany, a chodzimy po równych podłogach. Podłogi i ściany traktujemy zazwyczaj po macoszemu. Najczęściej stanowią neutralne tło dla aranżacji wnętrza. Najwyższy czas to zmienić i wykorzystać potencjał tkwiący w dużych powierzchniach do stworzenia atrakcyjnej, niebanalnej aranżacji przestrzeni. Zwłaszcza, że projektanci i producenci proponują wiele ciekawych, innowacyjnych rozwiązań, które mogą być przydatne w wielu domach. Warto się przyjrzeć nowym materiałom, kolorystyce, fakturom i motywom dekoracyjnym materiałów służących do wykończenia ścian i podłóg i zastosować je we własnym domu.

Białe lub jasne ściany i podłogi, które jeszcze niedawno królowały we wnętrzach stanowiąc tło dla pozostałych elementów wystroju – zapomnijmy o nich. Kontrastowy kolor lub faktura, najczęściej w postaci kamienia czy cegły występowały wyłącznie na fragmencie powierzchni i były zarezerwowane dla stylu industrialnego. Teraz ściana i podłoga może stać się pełnoprawnym elementem dekoracyjnym, a nawet dominującą ozdobą. Do wyboru mamy panele drewniane, płyty kamienne i ceramiczne, tapety, farby dekoracyjne, dzięki którym uzyskamy efekt metalu, miedzi czy betonu i wiele innych rozwiązań. Nowoczesne materiały wykończeniowe odmienią wygląd każdego pomieszczenia. Nadadzą mu indywidualny charakter. Są przy tym praktyczne, gdyż stanowią dodatkową izolację cieplną i akustyczną. Na specjalną uwagę zasługują miękkie panele,

Na specjalną uwagę zasługują miękkie panele, które możemy wykorzystać w charakterze zagłówka łóżka w sypialni. Jednak panele sprawdzą się także w przedpokoju czy w pokoju dziecka. Można z nich, bez większego wysiłku, samodzielnie wykonać oparcie sofy, wyciszyć ścianę, stworzyć bezpieczny kącik do zabawy dla malucha. Panele mają różne wymiary i bogatą kolorystykę. Wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Modny trójwymiarowy efekt na ścianie uzyskamy dzięki zastosowaniu paneli drewnianych z serii TWIG, które w przeciwieństwie do tradycyjnej boazerii są łatwe do montażu i nowoczesne w wyglądzie. Pasują więc do wnętrz utrzymanych w zróżnicowanej stylistyce: klasycznych, nowoczesnych, „country”, rustykalnych itd. nadając im ciepły, niekonwencjonalny charakter. Mozaika z serii SQUARE, glazura z serii MONOBLOCK i ORIGAMI to, z kolei, znakomity pomysł na niebanalną łazienkę. Płytki z efektem 3D zmieniają się pod wpływem światła, które podkreśla ich kształt, rysunek i kolorystykę.

Wzory geometryczne są nadal modne, ale teraz dołączyły do nich motywy dekoracyjne zaczerpnięte ze świata przyrody i nawiązujące do faktury naturalnych materiałów: obłe, nieregularne, niedoskonałe. Ułomność, defekt, skaza stają się zaletą, a nie wadą. Przedmioty sprawiają wrażenie jakby wyszły z rąk rzemieślnika. Noszą ślady wieloletniego używania. Pojawiają się niedokładne wybarwienia, przetarcia, ubytki koloru i wzoru, świadome uszkodzenia nadając im indywidualny charakter.

Wzorom roślinnym z przewagą stylizowanych liści i kwiatów towarzyszą faktury inspirowane materią nieożywioną: spękaną ziemią, polnymi kamieniami, chmurami na niebie, kroplami wody. Marmur po latach zapomnienia wychodzi z ukrycia i ponownie wkracza na salony. Jego elegancki wygląd, bogactwo odcieni, mniej lub bardziej widoczne żyły i wzory pozwalają wykorzystać go w wielu różnych stylizacjach i pomieszczeniach. Gres szkliwiony o „marmurowym” wykończeniu np. GRANDE NEGRO, GRANDE LIGHT lub DIAMOND doskonale pasuje do łazienki w eleganckiej czarno złotej aranżacji nadając jej ponadczasowego szyku.

Także terazzo czyli innym słowy lastrico przeżywa swoją drugą młodość i zaskakuje obfitością kolorów i deseni: jest nowoczesne, zabawne, bezpretensjonalne. W tym sezonie lastrico króluje na płytkach łazienkowych, gresach, a nawet tkaninach, tapetach i poduszkach. Taki nietypowy, modny wzór wygląda atrakcyjnie zarówno na dużej powierzchni jak i w detalu.

Ściany i podłogi - wzory Leroy Merlin

Drewno jest nadal niezastąpionym, lubianym materiałem do wykończenia podłóg. Jest trwałe, ciepłe i naturalne. Starannie pielęgnowane może nam służyć przez lata. Nadaje się do powtórnego przetworzenia. A więc ma same zalety. Dąb w różnych wybarwieniach i inne gatunki rodzimego drewna z powodzeniem zastąpiły podłogi z drewna z egzotycznego. Uroda i trwałość dębiny jest niezaprzeczalna, a pozyskanie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Gresy szkliwione i kamień są doskonałą alternatywą dla drewna, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia, a więc w kuchni, łazience czy przedpokoju. W coraz bardziej popularnych otwartych przestrzeniach mieszkalnych, gdy łączymy kuchnię z salonem możemy z powodzeniem połączyć kilka rodzajów posadzki wydzielając w ten sposób różne strefy i kreując nastrój.

Jesienna kolorystyka. Drzemiąca w nas ciągle tęsknota za bliskim kontaktem z przyrodą zwłaszcza jesienią i zimą przejawia się paletą barw inspirowaną naturą. Beżom i brązom sekundują zszarzałe błękity i zielenie, odrobina żółci i pomarańczy. Zamiast kontrastów – równowaga. Neutralne i spokojne barwy ziemi są jakby stworzone dla aranżacji ścian i podłóg. Wprowadzają tak niezbędne harmonię i spokój. Czy to oznacza, że wnętrza będą nudne i bez wyrazu? Wręcz przeciwnie. Powierzchnie i przedmioty wykonane z różnych materiałów, o zróżnicowanych fakturach i motywach zdobniczych, które łączy zbliżona paleta barw stworzą harmonijną, przyjazną dla wszystkich domowników całość.