logo

Canon rozszerza gamę sprzętu filmowego o dwa nowe obiektywy Flex Zoom


11-04-2023| 12:00| Źródło: Canon| Fot: Canon

Canon Europe ogłasza wprowadzenie na rynek dwóch obiektywów Super 35mm przeznaczonych do wysokiej klasy produkcji filmowych w rozdzielczości 4K, 8K i HDR, wzbogacając tym samym linię Flex Zoom.


Popularność matryc Super 35 mm nie słabnie. Modele CN-E14-35mm T1.7 L S / SP oraz CN-E31.5-95mm T1.7 LS / SP to obiektywy Super 35mm o największej jasności na rynku, cechujące się tak szeroką ogniskową[1]. Zarówno szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy (14-35mm) CN-E14-35mm T1.7 L, jak i obiektyw o średnim zakresie ogniskowych (31.5-95mm) CN-E31.5-95mm T1.7 L oferują niesamowitą wydajność optyczną, dzięki której sprzęt ten sprosta wszelkim wymaganiom operatora i sprawdzi się w rozmaitych sytuacjach.

Modele CN-E14-35mm T1.7 L oraz CN-E31.5-95mm T1.7 L firmy Canon wzbogacają serię Flex Zoom. Wyposażono je w szybką stałą przysłonę T1.7, która tworzy niewiarygodnie małą głębię ostrości. Dzięki temu filmowane obiekty są wyraźne. Taka przysłona zapewnia również większą kompatybilność z jasnymi obiektywami stałoogniskowymi, gdy korzysta się z nich równolegle w pracy nad tą samą produkcją. Prezentowane obiektywy obejmują ogniskowe najczęściej używane w produkcji filmowej oraz gwarantują wysoką wydajność optyczną, pozwalającą rejestrować ostre i pozbawione zakłóceń obrazy w rozdzielczościach 4K i 8K. Dodatkowo dzięki 11 listkom przysłony w kształcie tęczówki można uzyskać estetyczny efekt bokeh i wrażenie delikatnego rozproszenia światła. Dzięki wykorzystaniu przez Canon własnego wieloletniego doświadczenia i ustaleń nauki o barwach, modele CN-E14-35mm T1.7 L oraz CN-E31.5-95mm T1.7 L wiernie odwzorowują odcienie skóry, zapewniają ciepłe kolory oraz zapierającą dech w piersiach jakość obrazu.

Jak sama nazwa serii Flex wskazuje, obiektywy CN-E14-35mm T1.7 L oraz CN-E31.5-95mm T1.7 L są elastyczne i nadają się do wielu zastosowań. Konstrukcja obiektywów umożliwia wykorzystanie zarówno mocowań EF, jak i PL. Na tym jednak nie kończy się ich wszechstronność! Są to bowiem pierwsze obiektywy w ofercie sprzętu filmowego firmy Canon, które wykorzystują wymienne adaptery. Dzięki nim, w dowolnym autoryzowanym centrum serwisowym firmy Canon można przeprowadzić konwersję z matrycy Super 35 mm na pełnoklatkową i odwrotnie[2]. Konstrukcja modeli CN-E14-35mm T1.7 L oraz CN-E31.5-95mm T1.7 L jest kompaktowa i lekka (ważą odpowiednio 3,3kg oraz 3,5kg), co sprawia, że wprost idealnie nadają się do wszechstronnego filmowania lub pracy w ograniczonej przestrzeni.

Oba obiektywy optymalizują pracę dzięki obsłudze metadanych, wykorzystując w tym celu Cooke /i Technology™ oraz ZEISS eXtended Data™ poprzez mocowanie PL, a także 4-pinowe złącze Lemo. Jest to nieoceniona funkcja przy produkcji materiałów wirtualnych, gdy informacje o położeniu są niezbędne, aby wirtualne tła reagowały na zmiany perspektywy kamery tak, jak naturalne, a także na etapie postprodukcji, podczas opracowywania efektów wizualnych. Ponadto w przypadku współpracy z kompatybilnymi kamerami możliwa jest elektroniczna komunikacja obiektywu z technologią korekcji aberracji chromatycznej i oświetlenia peryferyjnego. Użytkownik ma poza tym dostęp – poprzez mocowanie EF – do rozwiązania Dual Pixel Focus Guide, które wspomaga ręczne ustawianie ostrości.

Obiektywy CN-E14-35mm T1.7 L oraz CN-E31.5-95mm T1.7 L działają bardzo precyzyjnie dzięki przekładniom 0,8 mm. Są one kompatybilne ze standardowymi w branży akcesoriami follow focus i zewnętrznymi silniczkami, co jeszcze bardziej zwiększa wszechstronność tych modeli. Dzięki precyzyjnej konstrukcji mechanicznej obiektywów, ich użytkownicy mają większą kontrolę nad parametrami optycznymi. Obsługa sprzętu przebiega przez to płynnie, zapewniając kreatywną kontrolę nad procesem filmowania. Prezentowane modele charakteryzują się dużą wytrzymałością. Świetnie nadają się do pracy w terenie i trudnych warunkach.