logo
Dolina Bogów Blu Ray - Nowosciproduktowe.pl

Dolina Bogów na Blu-ray i DVD oraz VOD od 10 grudnia!


21-12-2020| 01:35| Źródło: Galapagos| Fot: Galapagos

Największy wizjoner polskiego kina – Lech Majewski („Młyn i Krzyż”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Wojaczek”) – powraca z nową produkcją wypełnioną niezwykłymi doznaniami i oszałamiającymi efektami audiowizualnymi. „Dolina Bogów” to artystyczna uczta wykraczająca poza tradycyjny obraz filmowy.


Dolina Bogów to historia o bogach ukrytych w górach, oparta na legendzie plemienia Navajo, hipnotyzująca zdjęciami, które reżyser współtworzył razem z Pawłem Tyborą („Onirica”) w stanie Utah w USA oraz muzyką skomponowaną przez laureata Oscara® – Jana A.P. Kaczmarka.

Tytułowa Dolina Bogów to trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods pełna bogatej symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa (John Malkovich), który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa (Josh Hartnett), pisarza, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i twórczym kryzysem. W tym czasie firma Taurosa eksploatująca rudę uranu przejmuje Dolinę Bogów, gdzie planuje drążyć tunele w świętej ziemi. Spokój przodków Navajo zostaje zburzony a skały rodzą mściciela.

Reżyser Lech Majewski, zapytany o genezę powstania filmu opowiada o swojej podróży w rejony Doliny Bogów, w południowozachodniej części stanu Utah: Location scout, z którym podróżowałem po pustyniach Ameryki, zawiózł mnie do tej magicznej doliny pełnej tajemniczych skał. Erozja tak je ociosała, że mają kształty jeźdźców na koniach, całej drużyny Indian. Jest też skała, która wygląda jak orzeł podrywający się do lotu oraz sporo gigantycznych popiersi, w których można dopatrzeć się rysów twarzy indiańskich wodzów. Pamiętam epizod w lokalnym barze, gdzie na półkach stały tylko puszki Coca-coli i Pepsi, ponieważ w krainie Navajo panuje prohibicja. Przy stolikach siedziało kilkunastu Indian. Przez cały czas, gdy tam byliśmy, Indianie nie wypowiedzieli ani jednego słowa i nie poruszyli się – zamarli niczym skały w Dolinie Bogów – i ta scena pozostała ze mną. Myślałem o ich nieruchomości, zawieszeniu w czasie. Dlaczego skamienieli? Dlaczego nie spojrzeli na nas? Zaintrygowała mnie ich niedostępność. Gdy zacząłem badać ich kulturę, odkryłem, że żyją w archaicznym świecie, którego my już nie znamy, bo żyjemy w świecie wysoce oderwanym od korzeni, obecnie coraz bardziej wirtualnym. Wracałem tam jeszcze kilka razy.

Twórca zaprosił do współpracy znanych hollywoodzkim aktorów. Wśród nich John Malkovich (Niebezpieczne związki, Jądro ciemności, Być jak John Malkovich), Mary Reilly (Oszukana), Josh Hartnett (Helikopter w ogniu, Pearl Harbor, Apartament), Bérénice Marlohe (Skyfall, Romans na godziny), John Rhys-Davies (trylogia Władca Pierścieni, Poszukiwacze zaginionej Arki), Keir Dullea (2001: Odyseja kosmiczna)

Dodatki specjalne w wydaniach Blu-Ray:

  • Gwiazdy Hollywood o kulisach współpracy z Lechem Majewskim – scenarzystą, reżyserem, producentem i autorem zdjęć w jednej osobie.
  • Jak powstawał film: Proces twórczy Lecha Majewskiego