logo
Ghost of Tsushima - gra Ps4 - Nowosciproduktowe.pl

Ghost of Tsushima – świetna przygodówka w klimatach XVIII wiecznej Japonii


27-08-2020| 08:00| Źródło: Wikipedia

Ghost of Tsushima to stworzona przez studio Sucker Punch Productions, wydana przez Sony Interactive Entertainment 17 lipca 2020 roku na konsolę PlayStation 4. Produkcja, osadzona w otwartym świecie Cuszimy, opowiada o losach Jina Sakaia – jednego z ostatnich samurajów, którzy przeżyli inwazję Mongołów na wyspę w 1274 roku. Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyków, chwalących jej oprawę wizualną i system walki, krytykujących jednak projekt otwartego świata.


Ghost of Tsushima to fabularna gra akcji z elementami skradanki, przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby. Rozgrywa się w dużym otwartym świecie, który gracze mogą eksplorować bez ograniczeń. Po wyspie przemieszczać można się pieszo, konno lub za pomocą szybkiej podróży. W dotarciu do trudno położonych miejsc pomaga linka z hakiem. Poza główną fabułą pojawiają się również zadania i aktywności poboczne.

Postać gracza może walczyć z przeciwnikami w zwarciu za pomocą tachi[4], jak również likwidować ich po cichu używając tantō. W cichej likwidacji pomagają postaci gadżety, takie jak np. petardy powodujące zamieszanie, bomby dymne dezorientujące przeciwników i kunaie, którymi szybko można powalić kilku przeciwników. Opcjonalną aktywnością są również honorowe pojedynki jeden na jednego.

W dowolnym momencie włączyć można tzw. tryb Kurosawy, aktywujący specjalne filtry, mające upodobnić grę do kina samurajskiego z lat 50. Po aktywowaniu trybu obraz staje się czarno-biały, naniesione zostaje na niego ziarno filmowe i efekty mające imitować niedoskonałości starej taśmy filmowej, a dźwięk zostaje pogorszony, żeby upodobnić go do monofonicznego.

Akcja gry osadzona jest na Cuszimie w drugiej połowie XIII wieku. Na wyspę składa się szereg zróżnicowanych regionów i zabudowań, takich jak tereny wiejskie, pola uprawne, świątynie, prastary las, wioski, farmy czy pasma górskie. Podczas podróży Jin napotyka liczne postacie niezależne, w tym niespodziewanych sojuszników..

Według Nate’a Foksa, jednego z reżyserów gry, jest ona w całości zakorzeniona w świecie rzeczywistym. Celem twórców było „przeniesienie” graczy do XIII-wiecznej Japonii, a chociaż opierali się na historii, ich zamiarem nie było oddanie jej w każdym szczególe. Początkowo rozważano, żeby w grze pojawiły się postacie historyczne, jednak po konsultacjach kulturoznawczych porzucono ten pomysł jako mogący sprawić, że twórcy odebrani zostaną jako niemający szacunku.

  • Producent: Sucker Punch > Gry PlayStation 4 – Sucker Punch
  • Wydawca: Sony Interactive Entertainment Polska
  • Gatunek: Akcja / Przygodowy
  • Platforma: PS4
  • Wersja językowa: Angielska / Polska
  • Tryb gry: Singleplayer
  • Minimalna liczba graczy: 1
  • Wiek graczy (PEGI): od 18 lat
  • Wykorzystuje kontroler ruchu: Nie