logo
Bioceramic MoonSwatch

Instalacje inspirowane wszechświatem i kolekcją Bioceramic MoonSwatch!


05-06-2023| 10:00| Źródło: Swatch| Fot: Swatch

Marka Swatch zleciła cenionemu współczesnemu artyście nurtu land art, Saype’owi, stworzenie dwóch prac inspirowany kolekcją Bioceramic MoonSwatch. Najnowsza współpraca, oparta na przekonaniu Swatch że sztuka i artyści czynią świat lepszym, otwiera nowy rozdział, będąc pierwszym projektem artystycznym inspirowanym uniwersum Moon-Swatch. Swatch z dumą rozpoczyna swój pierwszy projekt w nurcie land art wspólnie z tym innowacyjnym i niekonwencjonalnym artystą.


Współpraca z Saype’em, pionierem nowego nurtu land art, zaowocowała stworzeniem dwóch efemerycznych dzieł sztuki przedstawiających dzieci odczuwające podziw i ciekawość wobec tajemnic wszechświata oraz marzące o podróży w kosmos i ku niebu. Zamiast płótna wykorzystano tu zachwycające krajobrazy Kenii. Przedstawienie dziewczynki ma 120 metrów szerokości i 60 metrów wysokości (ogółem 7 200 metrów kwadratowych), natomiast chłopiec ma 50 metrów szerokości i 120 metrów wysokości (6 000 metrów kwadratowych powierzchni). Widziane z góry, obrazy zwrócone są twarzami do siebie, tak jakby były ze sobą powiązane. Chłopiec przedstawiony w dziele „His Bright Dream” jest marzycielem, nieco naiwnym w swej postawie. Natomiast dziewczynka sportretowana w „Her Bold Dream” jest bardziej świadoma otaczającego ją wszechświata. Do tworzenia swoich wyjątkowych instalacji Saype używa w 100% ekologicznej farby własnego pomysłu, która umożliwia mu malowanie ogromnych fresków bezpośrednio na podłożu. Do tworzenia obrazów Saype wspólnie z 10-osobowym zespołem, w którego skład wchodzą miejscowi Kenijczycy, wykorzystali 600 kg pigmentu oraz narzędzia przywiezione z Europy.

Nietypowa dla tej pory roku pogoda dodała element zaskoczenia do projektu, jednak artysta przyjął to z optymizmem i gotowością do dostosowania się. Miejsce znajdujące się o dwa dni jazdy od Nairobi jest tak odległe od cywilizacji, że nie ma tu zasięgu sieci komórkowych. Z uwagi na surowe warunki atmosferyczne, Saype nie mógł wcześniej przyjrzeć się lokalizacji. Ostatecznie, wybrał miejsce mieszczące obrazy planowanej wielkości. Proces tworzenia również został zakłócony: tuż po zakończeniu prac nad freskami, nietypowy dla tej pory roku deszcz zmył je z powierzchni ziemi. Wzbogaciło to jednak tylko cały projekt, ponieważ Saype z przyjemnością odtworzył swoje prace, dostrzegając w tym okazję do doskonalenia techniki. Pod wpływem czynników atmosferycznych, freski wtapiają się w krajobraz i znikają. Pozostaną one jednak uwiecznione na zawsze na zdjęciach z dronów, które udostępnimy online 26 maja 2023 r.

Od niepamiętnych czasów ludzie na całej planecie spoglądali w gwiazdy. I nawet jeżeli pod wpływem nauki przestaliśmy postrzegać niebo jako boskie sklepienie, a dostrzegliśmy w nim otchłań nieskończoności, magia pozostała. Postanowiłem dać temu wyraz wśród księżycowych krajobrazów Kenii, w miejscu tak nierzeczywistym, że tracimy w nim poczucie przebywania na Ziemi. Podobnie jak w przypadku współpracy Swatch i OMEGA, jest to opowieść o uniwersalnym marzeniu o przemierzaniu tego wszechświata, który – kiedy zapadnie noc, wydaje się być tak blisko nas, o wybraniu się w stronę gwiazd, o zabawie jakby się było dzieckiem.

– podsumowuje Saype.