logo
M.Zuiko-Digital-ED-150-400-nowosciproduktowe.pl

M.Zuiko Digital ED 150-400 mm – Superteleobiektyw klasy PRO


23-11-2020| 11:07| Źródło: Olympus| Fot: Olympus

M.Zuiko Digital ED 150-400 mm to superteleobiektyw klasy PRO. Praktyczny zakres 150-400mm. Znakomita stabilizacja obrazu. Maksymalna ogniskowa 2000 mm. Uaktualnienie oprogramowania systemowego E-M1X


Olympus prezentuje obiektyw M.Zuiko Digital ED 150-400 mm, na który czekali szczególnie fotografowie zajmujący się fotografią dzikiej przyrody, natury i sportu. Prace nad obiektywem Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO zostały zakończone i już wkrótce trafi do sprzedaży. Ten superteleobiektyw charakteryzuje się wyjątkowo wysoką rozdzielczością. Wyposażony jest we wbudowany telekonwerter 1.25x, dzięki czemu w rzeczywistości pokrywa zakres ogniskowych odpowiadający wartościom z przedziału 300-1000mm. W połączeniu z dodatkowym telekonwerterem MC-20 możliwe jest osiągnięcie ogniskowej 2000mm. Z aparatami Olympus OM-D wspierającymi technologię IS-Sync, oferuje on najlepszą na świecie redukcję drgań, której skuteczność sięga nawet 8 kroków EV. Tak wydajna stabilizacja zapewnia komfort pracy podczas reportaży wykonywanych mobilnie, w terenie, bez statywu, po prostu z ręki. Ten wyjątkowy obiektyw dostępny będzie od końca stycznia w cenie 30 790 zł. Aby pozwolić użytkownikom E-M1X w pełni wykorzystać potencjał nowego superteleobiektywu oraz innych obiektów M.Zuiko, jego oprogramowanie zostało uaktualnione. Do inteligentnego systemu autofokusa dodana została funkcja rozpoznawania ptaków, opracowana z wykorzystaniem uczenia maszynowego i korzystająca ze sztucznej inteligencji. Dzięki nowej funkcji aparat automatycznie wybiera priorytet ustawienia i śledzenia ostrości na oku ptaka, więc fotograf może skupić się na kompozycji kadru a nie na śledzeniu ostrości. Nowe oprogramowanie wprowadza także kilka usprawnień, takich jak na przykład format wyjściowy plików wideo w wersji RAW, co ułatwia profesjonalną obróbkę nagranego materiału. Oprogramowanie dostępne będzie od 3 grudnia 2020.

M.Zuiko Digital ED 150-400 mm to obiektyw zoom z wysoką rozdzielczością optyczną i ogniskową maksymalną odpowiadającą wartości 1000mm

M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO posiada wbudowany telekonwerter 1.25x, charakteryzuje się wysoką wydajnością optyczną, pozwala na wykonywanie zdjęć z ogniskową max. 1000mm. Z obiektywem można stosować także dodatkowe telekonwertery M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 oraz M.Zuiko Digital 2x MC-20. W połączeniu z MC-20 obiektyw ten zwiększa zakres ogniskowych do 2000mm. Minimalna odległość ustawienia ostrości obiektywu M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO wynosi 1,3 metra dla wszystkich wartości ogniskowych, a zbliżenia wykonywane są z powiększeniem 0,57x. Z wykorzystaniem wbudowanego telekonwertera wzrasta ono do 0,72x, co już pozwala na satysfakcjonujące zdjęcia makro. Układ optyczny składa się z 28 elementów rozmieszczonych w 18 grupach. Zawiera zaprojektowaną specjalnie dla tego obiektywu soczewkę asferyczną o dużej średnicy wykonaną w standardzie Extra-low Dispersion oraz 4 soczewki w standardzie Super Extra-low Dispersion. Gwarantuje to niezwykle skuteczną redukcję flar i ogranicza do minimum możliwą zmianę rejestracji rzeczywistych kolorów w całym zakresie wartości zoom. Doskonały układ optyczny gwarantuje bardzo wysoką rozdzielczość na całej powierzchni kadru, mimo bardzo dużej średnicy soczewek i stałej wartości przysłony F4.5. W procesie produkcji wykorzystano unikalną technologię Olympus X Coating Nano, która odpowiada za ostry, czysty obrazy, także w sytuacjach, w których warunki oświetleniowe są bardziej wymagające, jakie panują na przykład w trakcie sesji pod światło.

M.Zuiko Digital ED 150-400 mm posiada lekką kompaktową budowę odporną na warunki pogodowe

Do produkcji korpusu użyto stopu magnezu i lekkich włókien węglowych. Obiektyw doskonale wyważono. Środek ciężkości obiektywu pozwala na wygodną pracę nawet z założoną osłoną przeciwsłoneczną. Wykorzystanie nowoczesnych, optymalnie skonfigurowanych materiałów pozwoliło uzyskać kompaktową i lekką konstrukcję o długości 314,3 mm i wadze 1875 g. M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu przez wymagających fotografów. Zapewnia możliwość płynnego dostosowywania ustawień i funkcji w trakcie sesji. W połączeniu z aparatem Olympus OM-D E-M1X i jego doskonałym zabezpieczeniem przed kurzem, mrozem i zachlapaniem, możemy z niego korzystać również w trudniejszych warunkach pogodowych, np. podczas opadów deszczu i śniegu. W odróżnieniu od innych, czarnych obiektywów dostępnych na rynku, ten model posiada specjalną powłokę, która odbija promieniowanie podczerwone, co zapobiega nagrzewaniu się wnętrza obiektywu i pozwala na stabilną, efektywną pracę nawet w słońcu w upalne dni. Przednia soczewka obiektywu pokryta jest specjalną powłoką fluorową, która zapewnia gładką i odporną na zarysowania powierzchnię oraz ułatwia utrzymanie obiektywu w czystości.

Najwydajniejsza na świecie 5-osiowa stabilizacja obrazu kompensująca nawet do 8 kroków EV oraz szybki, precyzyjny system AF

M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO idealnie współpracuje z 5-osiową stabilizację obrazu aparatów OM-D. Przy ogniskowej będącej odpowiednikiem 300 mm osiąga ona najlepszy na świecie wynik, kompensując do 8 kroków EV. Nawet jeśli za pomocą telekonwertera MC-20 zwiększymy zasięg do odpowiednika 2000 mm, wciąż możemy korzystać ze stabilizacji obrazu. Fotografując z ręki uzyskujemy wysokiej jakości, ostre zdjęcia. Obiektyw ten idealne sprawdzi się przy fotografowaniu natury, dzikich zwierząt, a także w fotografii sportowej. Stosowany od wielu lat w firmie Olympus doskonały proces technologiczny, w trakcie którego dużą wagę przykłada się do wysokiej precyzji i jakości, pozwala na produkcję lekkich soczewek odpowiedzialnych za ostrość, dzięki czemu ustawianie ostrości jest szybkie i dokładne w całym zakresie zoom.

Oprogramowanie OM-D E-M1X w wersji 2.0 z detekcją ptaków

Do inteligentnego Systemu Detekcji Obiektów AF dodana została funkcja detekcji ptaków, która potrafi zlokalizować w kadrze ptaka, niezależnie od jego wielkości. W czasie fotografowania aparat w pierwszej kolejności ustawia ostrość na oku ptaka, a jeśli to się nie uda, przestawia się na detekcję i śledzenia głowy lub korpusu. Funkcja ta działa wydajnie nawet w naturalnym środowisku ptaków, takim jak drzewa, gęste krzaki lub inne przeszkody, które mogą znaleźć się pomiędzy aparatem i fotografowanym obiektem. Dzięki tej technologii fotograf może więcej czasu poświęcić na obserwację ptaków, ich naturalnych ruchów oraz na kompozycję idealnego kadru. Detekcja ptaków może być także stosowana w połączeniu z funkcją Pro Capture, która jest popularna przy fotografowaniu tego typu sytuacji. Ten tryb eliminuje opóźnienie pomiędzy zrobieniem zdjęcia, a momentem wciśnięcia spustu, rejestrując sekwencję klatek jeszcze zanim spust migawki zostanie wciśnięty do końca. Daje to pewność, że nie przegapimy decydujących momentów, takich jak zrywanie się ptaka do lotu, czy też chwytanie w locie owadów. Ptaki rozpoznawane są na całym obszarze pokrywanym przez AF w trakcie korzystania ze wszystkich obiektywów M.Zuiko.

Format wyjściowy wideo RAW dla Atomos Ninja V HDR

Filmy nagrywane w formatach 4K 30P/25P/24P oraz Cinema 4K 24P przez OM-D E-M1X oraz OM-D E-M1 III mogą być zapisywane w 12-bitowym formacie RAW ProRes na rekorderze Atomos Ninja V HDR. Otwiera to dużo większe możliwości na zaawansowaną postprodukcję, taką jak zmiana parametrów ekspozycji czy korekcję kolorów zarejestrowanego materiału.

Ulepszona stabilizacja obrazów wideo

Znacznie ulepszony został algorytm stabilizacji obrazów wideo, co pozwala na uzyskiwanie jeszcze lepszych nagrań z minimalną ilością wstrząsów, nawet podczas panoramowania.

Dodatkowy wskaźnik ostrości

Wskaźnik ostrości pozwala na szybkie sprawdzenie kierunku, w którym przesuwa się pole ostrości w trakcie ręcznego ustawiania ostrości.