logo
konsola do gier

Media Markt podpowiada, jaka konsola do gier dla dzieci będzie najlepsza?


18-01-2021| 02:02| Źródło: Media Markt| Fot: Media Markt

Jaka konsola do gier dla dzieci? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ rynek dynamicznie się rozwija i obecne możliwości różnią się od tych sprzed kilku lat. Jeśli chcemy kupić dziecku konsolę do gier, to warto zastanowić się, która z dostępnych na rynku będzie dla niego najodpowiedniejsza i spełni jego oczekiwania. Poniżej prezentujemy zestawienie popularnych konsol i wyjaśniamy, jaką wybrać dla dziecka.


Po co dziecku konsola do gier?

Jeszcze przed zakupem można mieć wątpliwości, czy aby na pewno konsola do gier to dobry pomysł, zwłaszcza że opinie rodziców są różne. Czasami decyzję o wejście w świat gier video przyśpiesza presja otoczenia – koledzy grają, więc nasze dziecko też chce. Nie brakuje głosów, że jest wiele innych sposobów na spędzanie czasu, które będą lepszą alternatywą, a konsole odciągają od nauki i innych rzeczy, a nawet mogą uzależnić.

Chociaż występują pewne zagrożenia, wydaje się, że jednak dobre strony zdecydowanie przeważają. Gry uczą logicznego myślenia, rozwiązywania problemów czy współpracy w grupie. Niektóre tytuły mają też niewątpliwe walory edukacyjne. Dobrym przykładem może być seria Assassin’s Creed, gdzie wiernie odwzorowane są realia historyczne z różnych epok.

Jednak przede wszystkim gry to doskonała rozrywka, nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny. Czy gry konkurują z innymi formami spędzania czasu? Niekoniecznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oprócz zabawy z konsolą znaleźć czas na sport, naukę języków, rodzinne spacery czy cokolwiek innego. U dzieci można przecież równolegle rozwijać wiele zainteresowań. Jak wyciągać z gier to, co najlepsze? Po prostu należy korzystać z nich umiejętnie. O czym pamiętać, gdy dziecko zaczyna przygodę z konsolą?

  • Dobierz grę do wieku dziecka – dzięki klasyfikacji PEGI wiadomo, które gry przeznaczone są dla najmłodszych graczy od lat 3, które od lat 12, a które od 16 czy 18. Odpowiednie oznaczenia na pudełku podpowiedzą także, czy w grze występują przemoc czy wulgaryzmy. Oprócz tego warto polegać na opiniach i recenzjach w sieci. Szczególnie na początku warto, żeby to rodzic wybierał gry, a nie samo dziecko.
  • Najpierw o obowiązki, potem przyjemności – warto trzymać się zasady, że pierwszeństwo przed konsolą mają inne ważniejsze rzeczy – jedzenie obiadu, posprzątanie w pokoju czy odrobienie lekcji. Jeśli dziecko będzie o tym pamiętać, nie ma mowy, żeby z powodu konsoli coś zostało zaniedbane.
  • Co za dużo, to niezdrowo – powinno się przestrzegać, aby z konsolą dzieci nie spędzały za dużo czasu. Można zawsze wyznaczyć określone reguły, żeby konsola nie była włączona przez cały dzień. Rodzice, którzy radzą sobie z pilnowaniem pory zasypiania czy godzin posiłków, poradzą sobie także i z tym wyzwaniem.

Jeśli już mamy przekonanie do tego, że konsoli do gier dla dziecka nie należy się bać i używana w rozsądny sposób, może okazać się świetnym prezentem, pora zastanowić się, jaki konkretnie model wybrać.

Konsola MICROSOFT Xbox One S

To na ten moment opcja, która oferuje doskonały stosunek ceny do jakości. Najtańsza ze wszystkich konsol Microsoft, oferuje dostęp do tysięcy gier. Co ważne, urządzenie jest kompatybilne także z konsolą poprzedniej generacji, czyli Xbox 360. To zapewnia możliwość zakupu bardzo tanich gier z rynku wtórnego. Bardzo atrakcyjna jest także usługa abonamentowa Xbox Game Pass, zapewniająca dostęp do cyfrowych zasobów – co miesiąc nawet kilkanaście gier, często prawdziwych hitów.

Xbox zapewnia możliwość grania online, wykorzystuje HDR, wspiera wyświetlanie wysokiej jakości obrazu w 4K, a dzięki wbudowanemu napędowi może działać także jako odtwarzacz Blu-ray. W porównaniu z Xboxem One sprzed kilku lat jest mniejszy i poręczniejszy – zmniejszono rozmiar obudowy i wprowadzono efektywniejszy system chłodzenia. Mimo wprowadzenia w 2020 roku konsoli Xbox Series S i Xbox Series X, można mieć pewność, że jeszcze przez kilka lat wszystkie nowe topowe gry pojawią się także na Xbox One.

Sony PlayStation 4 slim

To oczywiście największy rywal dla Xboxa. Na dziś to konsola Sony jest nieco droższa, oferując podobne możliwości techniczne. Warto jednak wspomnieć o dwóch istotnych zaletach. Po pierwsze, Sony oferuje nieco więcej gier, ponieważ ma bogatszy katalog tytułów na wyłączność – niedostępnych na inne konsole. Warto tutaj wymienić chociażby popularną wśród dzieci serię Ratchet & Clank. Oprócz tego PS4 oferuje możliwość zabawy z wirtualną rzeczywistością. Warto jednak wiedzieć, że na gogle PlayStation VR wydamy drugie tyle, co na samą konsolę.

Konsola do gier Nintendo Switch

To wspomniana wcześniej przenośna konsola do gier dla dzieci. Opinie użytkowników są bardzo pozytywne i to nie tylko tych najmłodszych. Gdy Switch debiutował na rynku, zaskakiwał przede wszystkim pomysłowością i elastycznością. Konsolę można podłączyć do telewizora albo używać samodzielnie. Ciekawostką są też same odłączane kontrolery (joy-cony)– można używać obu, grając w pojedynkę, lub po jednym, grając w duecie. Od niedawna dostępna jest także tańsza konsola Nintendo Switch Lite. To mniejsze urządzenie, bez możliwości grania stacjonarnie.

Siłą Nintendo są na pewno kultowe gry. Przede wszystkim te, w których występuje Mario czy Pokemony. Nie należy jednak zapominać, że na Nintendo spokojnie można pograć także w tytuły z głównego nurtu jak chociażby FIFA, Just Dance czy Minecraft.

A czy jako konsola do gier dla dzieci sprawdzi się coś z najnowszych generacji – PlayStation 5 albo Xbox Series X? Na ten moment wydaje się, że jest to propozycja dla najbardziej zaawansowanych graczy i miłośników technologicznych nowinek. Jeśli dziecko dopiero ma zaczynać zabawę z grami video, raczej wystarczy poprzednia generacja. Tym bardziej że na dziś dostępnych gier jest więcej i są tańsze.