logo

Testujemy bezprzewodowe słuchawki douszne Jabra Elite 4


03-12-2023| 10:00| Źródło: Redakcja| Fot: Redakcja / Jabra

W marcu tego roku do rodziny słuchawek true wireless serii Elite dołączył model Elite 4 – to przystępne cenowo słuchawki douszne z aktywną redukcją hałasu (ANC), które aktualnie mamy możliwość przetestować w serwisie Nowosciproduktowe.pl. Poniżej znajdziecie kilka informacji i naszych wniosków.


Jabra to jedna z wiodących na świecie marek, oferujących rozwiązania audio i wideo, w tym dedykowane do współpracy profesjonalnej. W tym roku pojawiły się słuchawki Elite 4, które dołączają do rodziny słuchawek True Wireless serii Elite. To, co charakteryzuje ten model wykonanie z wysokiej jakości trwałych materiałów, do których nota bene przywykliśmy, testując inne modele słuchawek duńskiego producenta. Jabra oferuje ten model urządzenia w czterech kolorach: ciemnoszarym (Dark Gray), granatowym (Navy), liliowym (Lilac) i jasnobeżowym (Light Beige), a my mamy okazję testować wersję Dark Gray.

Jabra Elite 4 to model lekki o kompaktowy designie, zapewniający komfort noszenia przez cały dzień oraz oferujący odporność na kurz i wodę zgodnie z normą IP55. Testujemy ten model na koniec listopada, gdzie na zewnątrz temperatura sięga kilku stopni poniżej zera, a na drogach lezy spora ilość śniegu. Podczas spacerów w takim środowisku słuchawki działały bez zarzutów i można było bez problemów rozkoszować się zarówno świąteczna pogodą, jak i dobrym brzmieniem świątecznych utworów muzycznych.

Jak podkreśla producent – Elite 4 zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikom słuchawek najistotniejsze dla nich cechy, takie jak komfort, doskonały dźwięk i wygodę, a wszystko to za bardzo rozsądną cenę. Jesli więc chodzi o jakość dźwięku to rzeczywiście brzmi on bez zarzutów. Miłośnikom niskich tonów z pewnością jednak będzie brakowało nieco basu, ale te można nieco wyregulować za pomocą egualizera w aplikacji Jabra Sound+.

Parowanie słuchawek z telefonem oraz aplikacją przebiega intuicyjnie i tu się nic nie zmienia w stosunku do poprzednich modeli słuchawek Jabra. Warto jednak na starcie podładować słuchawki, zanim zaczniemy ich parowanie. Przy niewystarczającym poziomie naładowania może się okazać, że któraś ze słuchawek pozornie nie działa. Wystarczy podłączyć model chociażby do laptopa za pomocą dołączonego kabelka USB-C i po kilku minutach na aplikacji można sprawdzić poziom naładowania każdej słuchawki, a problem znika.

A propos problemów, to testując ten model słuchawek – jako któryś z kolei – zwróciliśmy uwagę na inną kwestię. Otóż okazało się, że smartfon, z którym parujemy słuchawki miał w pamięci zapisanych tyle modeli słuchawek Jabra, że pojawił się problem z identyfikacją wcześniejszego modelu, którego używam na co dzień w pracy. Zwyczajnie zapomniałem, z którego modelu korzystam na co dzień i po rozłączeniu z Jabra Elite 4 nie wiedziałem, z którym modelem mam się ponownie połączyć. Niby banalna sprawa, ale straciłem sporo czasu, próbując przywrócić połączenie ze wcześniejszym modelem, a wszystko dlatego, że Jabra nie oznacza swoich modeli słuchawek – ani na etui ładującym, ani na słuchawkach. Jak zatem znaleźć te właściwe – tylko metodą prób i błędów. Jeśli trzymacie się jednego producenta i macie kilka par nieoznaczonych słuchawek bezprzewodowych, to taka kwestia może być dosyć frustrująca.

Co Jabra Elite 4 oferują ponadto osobom, które zdecydują się na ten model? Przede wszystkim możliwość łączenia z dwoma osobnymi urządzeniami. Jak już wspomniałem, pierwsze parowanie słuchawek z urządzeniem jest proste – funkcja Fast Pair umożliwia połączenie z urządzeniem mobilnym, natomiast funkcja Swift Pair pozwala na szybkie połączenie z laptopem lub komputerem. Oczywiście w słuchawkach zastosowano funkcję aktywnej redukcji hałasu (ANC), która odfiltrowuje niepożądane dźwięki, przez co zakłócenia płynące z otoczenia stają się przeszłością. Będąc przy tym warto wspomnieć o jakości rozmów telefonicznych – są bez zarzutu. Nie spotkałem jak dotąd słuchawek Jabra, których jakość dźwięku podczas rozmów budziłaby zastrzeżenia. głos rozmówcy jest wyraźny i klarowny i takie same wrażenia płyną w drugą stronę podczas połączenia, a to wszystko dzięki technologii 4 mikrofonów do prowadzenia rozmów oraz zastosowanym 6-milimetrowym głośnikom, przez co użytkownicy mogą być pewni, że będą słyszani zawsze głośno i wyraźnie.

Elite 4 pozwalają na 5,5 godziny odtwarzania na wybranym urządzeniu i 22 godziny z eleganckim etui (28 godzin z wyłączonym ANC) – a wszystko to z myślą o komforcie noszenia.

I na koniec cena. Jabra Elite 4 są dostępne w wybranych sieciach handlowych, sugerowana cena detaliczna na starcie w marciu wynosiła 469 PLN, a dziś (grudzień 2023) można je nabyć w kwocie około 300 zł. Czy są warte wydanych środków – zdecydowanie tak, więc jeśli uwielbiacie słuchanie muzyki na słuchawkach, dużo pracujecie wykorzystując słuchawki do rozmów telefonicznych lub macie w gronie najbliższych osoby, które doceniłyby taki prezent, to zainwestowane środki z pewnością będą tego warte. Polecamy!

Główne cechy Elite 4

  • Funkcja Bluetooth® Multipoint umożliwia płynne przełączanie między połączeniami telefonicznymi i aplikacjami
  • Fast Pair i Swift Pair* zapewniają natychmiastowe połączenie z telefonem/laptopem
  • Aktywna redukcja hałasu blokuje dźwięki z otoczenia
  • Komfortowe dopasowanie sprzyja całodziennemu noszeniu
  • Technologia 4 mikrofonów dla optymalnej jakości rozmów
  • Do 22 godzin pracy na baterii przy włączonym ANC (28 godzin przy wyłączonym ANC)
  • Tryb mono umożliwia korzystanie z jednej wkładki do słuchania lub odbierania połączeń, podczas gdy druga w tym czasie się ładuje
  • Odtwarzanie Spotify Tap
  • Qualcomm® aptX w odróżnieniu od konkurencji
  • Ochrona przed deszczem klasy IP55 oraz 2-letnia gwarancja