logo
Zbrodnia stulecia - film dokumentalny HBO (1)-1000

Zbrodnia stulecia – nowy film dokumentalny o kryzysie opioidowym


11-05-2021| 03:41| Źródło: HBO| Fot: HBO

Dwuczęściowy film dokumentalny HBO Zbrodnia stulecia przedstawia wyniki dziennikarskiego śledztwa, którego celem było ujawnienie mechanizmów rządzących wielomiliardową branżą odpowiedzialną za wywołanie kryzysu opioidowego. Pierwsza część filmu już jest dostępna w HBO GO. Premiera drugiej części odbędzie się w serwisie jutro, 12 maja.


Dwuczęściowy dokument HBO Zbrodnia stulecia, który został wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara i nagrody Emmy Alexa Gibneya (dokumenty HBO Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi; Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary), formułuje oskarżenia pod adresem przemysłu farmaceutycznego, jego politycznych popleczników i przepisów uchwalanych przez rząd, twierdząc, że sprzyjają one nadprodukcji, nieodpowiedzialnej dystrybucji i nadużywaniu syntetycznych opiatów. Twórcy dokumentu przedstawiają genezę, skalę oraz tragiczne konsekwencje jednego z najtragiczniejszych w skutkach kryzysu naszych czasów, którego śmiertelne żniwo w XXI wieku jest szacowane na pół miliona ofiar. Stawiają też tezę, że lawina uzależnień od opioidów w Ameryce nie wzięła się znikąd.

Alex Gibney, tworząc film, korzystał z pomocy sygnalistów, pracowników firm farmaceutycznych oraz niedawno ujawnionych dokumentów, niepublikowanych nigdzie wcześniej wywiadów i nieoficjalnych materiałów z prowadzonych śledztw. Rozmawiał także z ekspertami – lekarzami, dziennikarzami, emerytowanymi oraz nadal pracującymi w agencjach rządowych urzędnikami, prokuratorami oraz przedstawicielami handlowymi firm farmaceutycznych. Słuchał relacji osób uzależnionych od opioidów. To wszystko utwierdziło go w przekonaniu, że firmy farmaceutyczne są w dużej mierze odpowiedzialne za wywołanie kryzysu, który przysparzając im wielomiliardowych zysków… zbiera śmiertelne żniwo.

W wyniku kryzysu opioidowego Ameryka została wyniszczona przez chciwe korporacje i zdradzona przez część wybranych głosami obywateli urzędników. Jest to efekt agresywnej promocji OxyContinu, silnie uzależniającego leku wytwarzanego przez spółkę Purdue Pharma, która stała się gigantem branży farmaceutycznej. Koncern Purdue prowadził ścisłą współpracę z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków, aby zatwierdzić rozszerzone wskazania rejestracyjne niezwykle rentownego leku przeciwbólowego. Firma podkreślała jego bezpieczeństwo choć nie miała na to wystarczających dowodów i prowadziła nawet kampanię, aby zredefiniować ból i sposób jego leczenia. Kiedy rządowe organy regulacyjne lub urzędnicy z Departamentu Sprawiedliwości starali się wyeliminować nieprawidłowości, Purdue Pharma, Cardinal-Health i inne firmy farmaceutyczne, które zajmują się dystrybucją opioidów, przystawały na ugody, wyciszały sprawy i w dalszym ciągu robiły to samo. Kiedy tysiące ludzi uzależniło się od opioidów, fortuny, które wyrosły na produkcji opartych na tych substancjach leków, stały się dowodem zbrodni stulecia, a ogromna popularność OxyContinu sprawiła, że lekarze zaczęli przepisywać pacjentom jeszcze bardziej niebezpieczne dla ich zdrowia i życia leki na receptę.