logo
Canon EOS C70 - Nowosciproduktowe.pl-1

Canon EOS C70. Pierwsza kamera filmowa Cinema EOS z mocowaniem RF


01-10-2020| 12:30| Źródło: Canon| Fot: Canon

Kamera filmowa Canon EOS C70 – pierwszy model z linii produktów Cinema EOS, łączący wysoką jakość obrazu kamer filmowych z elastycznością i mobilną konstrukcją bezlusterkowców EOS R. To także pierwsza kamera Canon, w której zastosowano mocowanie obiektywów RF.


Poręczna i bezkompromisowa

Canon EOS C70 to niewielka konstrukcja i lekka waga idealnie sprawdzające się do szerokiej gamy zastosowań, m.in. filmów dokumentalnych, produkcji filmowych i telewizyjnych czy realizacji materiałów skrojonych na potrzeby mediów społecznościowych (wbudowany tryb nagrywania w pionie). Małe rozmiary w połączeniu z rozbudowaną gamą profesjonalnych funkcji umożliwiają wygodne nagrywanie materiałów z ręki, jak i bezproblemowe podpięcie kamery do gimbala lub drona – dając ogromną swobodę twórczą na planie. EOS C70 daje możliwość nagrywania wysokiej jakości materiałów 4K na karty SD (do 120 kl./s w 4: 2: 2 10-bit) w XF-AVC (All-I lub Long-GOP) i MP4 w HEVC (H.265) lub H.264, odpowiadając na potrzeby dynamicznych środowisk produkcyjnych.

Wraz z premierą EOS C70 Canon zaprezentował także adapter EF-EOS R 0,71x do obiektywów EF (zgodność z mocowaniem RF), dzięki czemu filmowcy mogą w pełni korzystać z funkcjonalności szerokiej gamy obiektywów do pełnoklatkowych lustrzanek Canon.

Canon EOS C70

Kompaktowa kamera, kinowa jakość

Wraz z rosnącą popularnością filmowania aparatami systemowymi i lustrzankami, EOS C70 wypełnia przestrzeń pomiędzy dwiema liniami produktów z portfolio Canon – kompaktową linią cyfrowych aparatów z wymienną optyką (DILC, z ang.: Digital Interchangeable Lens Camera) i kamerami filmowymi Cinema EOS. Zastosowanie w kamerze mocowania RF Canon – mniejsza odległość matrycy od mocowania obiektywu (z ang. flange back) – umożliwiło zachowanie niewielkich rozmiarów body. W efekcie EOS C70 to najmniejsza i najlżejsza kameraz z linii Cinema EOS. Konstrukcyjnie EOS C70 posiada 13 programowalnych przycisków, wielofunkcyjny uchwyt ułatwiający szybką obsługę, profesjonalne złącza wejścia/wyjścia (w tym złączę HDMI i 2x mini XLR audio), a także niezależny system chłodzenia. Ponadto zastosowanie nowego (cieńszego) systemu wewnętrznych filtrów ND, umożliwia redukcję ekspozycji nawet do 10-stopni, zapewniając filmowcom lepszą kontrolę światła i głębi ostrości.

Obiektywy RF – optyczna doskonałość

Zapoczątkowana w 2018 r. linia obiektywów Canon RF – jako zupełnie nowa grupa produktów – powstała z myślą o dostarczaniu możliwie najlepszego jakościowo obrazu zarówno dla entuzjastów, jak i profesjonalnych użytkowników sprzętu foto-wideo Canon. Projektując kolejne modele, inżynierowie uwzględnili także potrzeby profesjonalnych filmowców, którzy teraz mogą czerpać z tych innowacyjnych rozwiązań właśnie w kamerach Cinema EOS. To połączenie zaawansowanych technologii w modelu EOS C70 – mocowania RF i funkcjonalnego korpusu Cinema EOS – daje filmowcom ogromną elastyczność i szeroki wybór wysokiej jakości obiektywów ze stale powiększającej się rodziny szkieł RF. Od lekkich, kompaktowych teleobiektywów, przez uniwersalne zoomy i wysokiej jakości modele stałoogniskowe, po modele szerokokątne i makro – obiektywy RF z pewnością przypadną do gustu najbardziej wymagającym filmowcom i operatorom. Dodatkowo, dla zapewnienia stabilnego obrazu, EOS C70 wykorzystuje kombinację stabilizacji optycznej obiektywów RF i technologii elektronicznej stabilizacji (IS) w korpusie aparatu, zapewniając nieporuszone ujęcia nawet podczas kręcenia z ręki. Lepsza i szybsza komunikacja pomiędzy obiektywem a aparatem umożliwia również korzystanie z dodatkowych funkcjonalności, takich jak możliwość wyświetlania odległości od obiektu na monitorze LCD kamery.

Również dziś zaprezentowany został adapter EF-EOS R 0,71x, który wykorzystując konwersję optyczną (dla matrycy Super 35mm), pozwala zachować kąt widzenia odpowiedni dla pełnoklatkowych obiektywów EF. Elementy optyczne wykorzystane w adapterze zwiększają ilość światła padającego na matrycę, zwiększając poziom ekspozycji o około 1 stopień. Adapter EF-EOS R 0,71x daje pełną zgodność body z obiektywami EF, zapewniając m.in. wsparcie systemu autofokusa, korygowanie winietowania i aberracji chromatycznej, jak również przesyłanie metadanych.

Wejdź do świata 4K

EOS C70 wyposażono w matrycę Super 35 mm Dual Gain Output (DGO). To technologia znana m.in. z modelu EOS C300 Mark III, która charakteryzuje się znakomitą jakością obrazu i ponad 16-stopniowym zakresem dynamicznym. Podobnie jak EOS C300 Mark III, EOS C70 zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów, wyjątkowo czysty obraz w słabym świetle i szerokie możliwości rejestrowania obrazu HDR. Dzięki matrycy DGO i wydajnemu procesorowi DIGIC DV 7, kamera sprawdzi się w rękach profesjonalistów, którzy chcą tworzyć wysokiej jakości treści 4K. EOS C70 pozwala rejestrować obraz 4K/120p z pełnym wsparciem Dual Pixel CMOS AF i nagrywaniem audio, a z myślą o produkcjach wykorzystujących ujęcia w bardzo zwolnionym tempie – pozwala nagrywać wideo w 180 kl./s w trybie Super16. Kamera posiada dwa sloty kart SD (możliwość symultanicznego zapisu) i pozwala rejestrować obraz 4K XF-AVC 10-bit 4: 2: 2 wewnętrznie.

Dodatkowe funkcje

Poza doskonale znanym systemem Canon Dual Pixel AF, EOS C70 jest również pierwszą kamerą Cinema EOS wykorzystującą system EOS iTR AF X (Intelligent Tracking and Recognition), zastosowany w niedawno wprowadzonym aparacie EOS R5. To system, który wykorzystuje algorytmy wykrywania twarzy i głowy, wpierany dodatkowo przez technologie głębokiego uczenia. W połączeniu z funkcją wykrywania i śledzenia twarzy, system ten w znaczącym stopniu poprawia niezawodność ustawiania ostrości i śledzenia obiektu. Jako pierwsza kamera z linii Cinema EOS, EOS C70 posiada również funkcję Auto ISO.

Wraz z EOS C70, Canon otwiera również nowe możliwości filmowania w pionie – specjalny tryb nagrywania w orientacji wertykalnej pozwala rejestrować obraz nagrywany z myślą o potrzebach mediów społecznościowych i ekranów digital signage.

Komunikacja i workflow

EOS C70 posiada podwójne gniazdo kart SD (z obsługą nośników UHS-II) i oferuje kilka opcji nagrywania w rozdzielczościach od 4K, przez UHD, 2K aż po standardową jakość Full HD. Co ciekawe, to także pierwsza kamera Cinema EOS pozwalająca nagrywać wideo symultanicznie w różnych formatach, o różnej rozdzielczości i z różnym bitrate’m niezleżnie na każdym nośniku. Tym samym kamera zapewnia elstyczność pracy na planie oraz w postprodukcji.

Wraz z kamerą EOS C70 Canon zaprezentował dziś najnowszy obiektyw telewizyjny CJ20ex5B IASE S, uniwersalny model 2-w-1 klasy UHDxs z potężnym 20-krotnym zoomem i szerokokątnym obiektywem o minimalnej ogniskowej 5 mm, który rozszerza gamę wiodących w branży obiektywów 4K Canon do kamer z matrycą 2/3 cala.

Szczegóły na temat kamery EOS C70 będą dostępne na Canon Vision – platformie online stworzonej na wzór fizycznej przestrzeni targowej, która zostanie uruchomiona dziś (24 września) o godzinie 14:00. Aby odwiedzić Canon Vision i zobaczyć program wydarzeń przygotowanych przez Canon, zarejestruj się pod linkiem: www.canon.pl/pro/events/canon-vision

EOS C70 – cechy kluczowe:

  • Mocowanie obiektywów RF
  • Matryca 4K Super 35mm DGO z możliwościami nagrywania HDR
  • Rejestrowanie 4K w 120 kl./s z audio i pełnym wsparciem DPAF
  • Dwa sloty kart SD z możliwością symultanicznej rejestracji wideo w różnych rozmiarach
  • Usprawniony system Dual Pixel Auto Focus z funkcją śledzenia i nowym dotykowym interfejsem
  • Zgodność z nowym adapterem EF-EOS R 0.71x do korzystania z obiektywów EF