logo
Dyson

Dyson prezentuje jeszcze mocniejszy robot sprzątający


13-09-2023| 08:00| Źródło: Dyson| Fot: Dyson

Dyson wprowadza na rynek robota sprzątającego – wyposażonego w system wizyjny 360° i moc, z której znane są odkurzacze marki, aby dokładnie czyścić wszystkie rodzaje podłóg.


„Robotów sprzątających nie należy traktować jako nowinki technologicznej. Jak wiadomo, te obecnie dostępne dają wiele powodów do frustracji – jedne mają słabą moc ssania, a inne niesprawne systemy nawigacji. W efekcie często zatrzymują się na przeszkodach i nie sprzątają, jak należy. Inżynierowie z firmy Dyson skupili się na opracowaniu urządzeń, które przezwyciężają te ograniczenia. Takim, które coraz bardziej odpowiadają naszym potrzebom, orientują się w otoczeniu oraz działają samodzielnie”. –podkreśla Jake Dyson, naczelny inżynier marki Dyson.

Robot sprzątający Dyson 360 Vis Nav™ wyposażony jest w system wizyjny 360° , wykorzystujący wyjątkową technologię symultanicznej lokalizacji i mapowania Dyson (SLAM)2. Dzięki temu zapamiętuje, gdzie już odkurzał, wykrywa miejsca, które musi jeszcze posprzątać, inteligentnie reaguje na wykryty kurz i tworzy mapy poziomu zabrudzenia podłogi w domu. Wysoce zaawansowany procesor analizuje dane i reguluje działanie odkurzacza, wykorzystując informacje z czujników do określenia jego pozycji z dokładnością do 71 mm. Robot posiada 26 czujników, które odpowiadają za określone zadania, takie jak wykrywanie kurzu, omijanie przeszkód czy dokładne sprzątanie bezpośrednio przy ścianie.

Roboty sprzątające powinny być bardzo skuteczne i sprzątać na tyle sprawnie i inteligentnie, żebyśmy sami nie musieli tego robić. Działanie naszych urządzeń opiera się na niezwykle złożonych algorytmach, interpretacji danych wizualnych, zdolności wykrywania kurzu i potężnym silniku. Inżynierowie Dyson wykorzystali całą wiedzę zgromadzoną podczas tworzenia odkurzaczy oraz nowoczesne oprogramowanie, aby stworzyć Dyson 360 Vis Nav™ – najmocniejszy, inteligentny robot sprzątający.

– dodaje Jake Dyson.

Nowa technologia Dyson

Dyson 360 Vis Nav™ został zaprojektowany przez zespół inżynierów z kampusów Dyson w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Malezji i na Filipinach. Znaczna część z nich pracuje w nowym Centrum Robotyki Dyson RDD w Hullavington w Wielkiej Brytanii.

Robot jest wyposażony w system wizyjny 360° z kamerą typu Fisheye, która zapewnia panoramiczny obraz domu i umożliwia dokładną interpretację otoczenia. System wizyjny SLAM przetwarza informacje z kamery i zapamiętuje odwiedzone miejsca, dzięki czemu robot wie, gdzie jeszcze należy posprzątać.

Silnik Dyson Hyperdymium™ obraca się z prędkością do 110 000 obr./min, zapewniając sześciokrotnie większą moc ssania w porównaniu z innymi robotami sprzątającymi. Urządzenie posiada także nową szczotkę o potrójnym działaniu – pierwszą szczotkę Dyson, która łączy trzy metody dokładnego sprzątania z potężną mocą ssania: miękka nylonowa tkanina „Fluffy” do zbierania dużych zabrudzeń z podłóg twardych, antystatyczne włókna węglowe do zbierania drobnego kurzu z podłóg twardych oraz sztywne nylonowe włosie do dokładnego czyszczenia dywanów.

Wysuwana szczotka boczna usuwa zanieczyszczenia. Robot sprzątający Dyson wciąga je dzięki zaawansowanemu aktuatorowi. Inżynierowie Dyson postawili sobie za cel, aby ten nowy robot sprzątający w portfolio marki czyścił dokładnie, aż po same krawędzie. Dlatego oprócz wałka szczotki o pełnej szerokości, wyposażono go także w aktuator krawędzi bocznych, który przekierowuje moc ssania w stronę krawędzi. Co więcej, dzięki czujnikom wykrywającym ściany, robot sprzątający może podjechać aż do krawędzi pokoju i przesuwać się wzdłuż ścian, wykorzystując aktuator do zbierania kurzu z samej krawędzi.

Robot z kompaktową inteligencją do samodzielnego sprzątaniaRobot Dyson 360 Vis Nav™ jest kompatybilny z aplikacją MyDyson™, aby w inteligentny sposób wyznaczać trasę i sprzątać. W funkcjach aplikacji znajdziemy tworzenie, dostosowywanie i planowanie stref. Użytkownicy mogą wydzielać w domu określone przestrzenie i programować sprzątanie o wyznaczonych porach dnia.
Dzięki zawieszeniu dual-link robot Dyson 360 Vis Nav™ może wspiąć się na wysokość do 21 mm. Urządzenie ma niski profil i może sprzątać przestrzenie pod meblami do wysokości 99 mm, łatwo poruszając się pod meblami oraz wokół nich.

Kluczowe technologie wykorzystane w robocie Dyson 360 Vis Nav:

 • Silnik Dyson Hyperdymium™: pracuje z prędkością do 110 000 obr./min i generuje moc ssania większą niż jakikolwiek inny robot. Opatentowana siła cyklonów Dyson generuje siłę o wartości ponad 100 000g, wychwytując kurz z przepływającego powietrza. Zapobiega utracie mocy ssania w trakcie sprzątania3.
 • System wizyjny 360°: zapamiętuje gdzie już odkurzał i widzi, gdzie jeszcze jest to konieczne. Wydajny procesor sprawnie mapuje i zapamiętuje trasę, a 26 czujników umożliwia skuteczne omijanie przeszkód.
 • Czujnik piezoelektryczny: wykrywa poziom kurzu i reaguje na jego zmiany. Sprawdza poziom kurzu 15 000 razy na sekundę, dzięki czemu odkurzacz wykrywa niewidoczne gołym okiem cząstki i automatycznie zwiększa moc ssania, gdy zachodzi taka potrzeba4.
 • Czyszczenie krawędzi: robot automatycznie czyści krawędzie i narożniki. To jedno z największych wyzwań dla każdego robota sprzątającego, a Dyson 360 Vis Nav™ potrafi mu sprostać. Czujniki wykrywają krawędzie pokoju, by aktuator przekierował ssanie do krawędzi. Dzięki konstrukcji w kształcie litery „D” oraz przedniej szczotce o pełnej szerokości, robot sięga do narożników.
 • Kompatybilność ze smart home dzięki aplikacji MyDyson™: za pomocą aplikacji MyDyson™ można tworzyć i dostosowywać strefy, planować sprzątanie, ustalać zasady i procedury, a także sterować głosem.
 • Raporty z dokładnego sprzątania: robot sprzątający zapamiętuje miejsca, gdzie gromadzi się dużo kurzu i automatycznie zwiększa moc ssania, gdy zachodzi taka potrzeba. Po zakończeniu pracy w aplikacji MyDyson™ wyświetlają się szczegółowe informacje prezentujące naukowe dowody dokładnego czyszczenia.
 • Aktualizacje oprogramowania: korzystaj na bieżąco z nowych funkcji i opcji. Robot sprzątający będzie automatycznie pobierał aktualizacje oprogramowania przez sieć Wi-Fi.
 • Szczotka o potrójnym działaniu: to pierwsza szczotka Dyson, która łączy trzy metody dokładnego odkurzania – ma miękkie nylonowe włosie Fluffy do zbierania dużych zabrudzeń z podłóg twardych, antystatyczne włókna węglowe do zbierania drobnego kurzu z podłóg twardych oraz sztywne nylonowe włókna do dokładnego czyszczenia dywanów.
 • Sprzątanie przyjazne dla zwierząt: szczotka o szerokiej średnicy wałka zapobiega plątaniu się włosów i sierści. System filtracji HEPA5 wychwytuje cząstki wielkości łupieżu zwierzęcego. Robot ma też tryb cichej pracy, aby sprzątanie było przyjazne dla zwierząt.
 • Filtracja HEPA całego urządzenia: W pełni szczelny system filtracji HEPA Dyson Wychwytuje 99,99% mikroskopijnych cząsteczek kurzu o wielkości 0,1 mikrometra.6, czyli wielkości łupieżu zwierzęcego lub drobinek sadzy z oleju napędowego.
 • Cztery tryby sprzątania: w trybie Auto odkurzacz analizuje poziom zakurzenia i automatycznie dostosowuje moc ssania; w trybie Quick sprząta pobieżnie otwarte przestrzenie; w trybie Quiet pracuje ciszej i przez dłuższy czas; w trybie Boost odkurza z maksymalną mocą ssania i większą dokładnością.
 • Higieniczne opróżnianie pojemnika jedną ręką: specjalny mechanizm wyrzuca zebrany brud za jednym naciśnięciem przycisku.
 • Czas pracy: do 65 minut pracy7 i automatyczny powrót do stacji ładowania – odkurzacz będzie gotowy do następnego sprzątania.

Kup urządzenie bezpośrednio od twórców technologii.
Od 7 września odkurzacz Dyson 360 Vis Nav™ będzie można nabyć w cenie 6 999 zł przez stronę internetową Dyson.pl oraz w najbliższym sklepie stacjonarnym Dyson. Kup odkurzacz bezpośrednio od twórców technologii na Dyson.pl, aby skorzystać z darmowej dostawy i automatycznej rejestracji gwarancji.