logo
urządzenia, dyson

Poznaj inteligentne urządzenia do sprzątania


13-11-2023| 08:00| Źródło: Dyson | Fot: Dyson

Dom, to miejsce, w którym każdy powinien czuć się dobrze i bezpiecznie. W zapewnieniu tego komfortu kluczowe jest m.in. utrzymanie czystości. Wsparciem w codziennych porządkach mogą być inteligentne urządzenia, takie jak wielofunkcyjne odkurzacze bezprzewodowe, roboty sprzątające czy oczyszczacze powietrza.


Firma Dyson przedstawia kilka nowych produktów, które powstały w wyniku połączenia automatyzacji, zaawansowanego oprogramowania, inteligentnych rozwiązań oraz najlepszej w historii wydajności czyszczenia. John Churchill, dyrektor ds. technologii, zaprezentował urządzenia na terenie siedziby Dyson w budynku dawnej elektrowni St James w Singapurze, dając użytkownikom wgląd w wypracowaną przez firmę wizję przyszłości sprzątania, opartą na dekadach doświadczenia w zakresie filtracji, przepływu powietrza, silników, oprogramowania i robotyki.

  • Najwydajniejszy odkurzacz bezprzewodowy Dyson: Odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect z nowym silnikiem Hyperdymium piątej generacji zapewnia niezwykle silne ssanie, które umożliwia wychwytywanie wirusów.
  • Najmocniejszy robot sprzątający: Robot sprzątający Dyson 360 Vis Nav™ wyznacza nową generację inteligentnych odkurzaczy automatycznych firmy Dyson. To najpotężniejsze urządzenie tego typu, które sześciokrotnie przewyższa mocą ssania inne roboty sprzątające.
  • Najcichszy oczyszczacz powietrza Dyson o największej mocy: Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde rozprowadza oczyszczone powietrze na odległość 10 metrów, w cichy sposób. Urządzenie zostało stworzone jako skuteczne rozwiązanie do użytku w dużych otwartych pomieszczeniach (do 100m2) i domach jednorodzinnych.
  • Wszechstronny i całoroczny oczyszczacz powietrza 3w1: Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 – oczyszcza, higienicznie nawilża i chłodzi Cię latem. Usuwa aż 99,95% zanieczyszczeń tak drobnych jak PM0.1 w tym smog, kurz, wirusy i alergeny. Zimą w sezonie grzewczym gdy powietrze jest suche higienicznie nawilża. Co więcej posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Robotyka, czujniki, inteligentne rozwiązania – choć wszystkie te obszary uważa się zwykle za tzw. technologie przyszłości, w firmie Dyson już od dawna uwzględniamy je w procesie rozwoju produktów. Nasi inżynierowie stosowali i nadal stosują te technologie, aby ułatwić życie posiadaczom naszych urządzeń poprzez zmniejszenie ilości czasu, wysiłku i energii, które trzeba włożyć w utrzymanie zdrowego i czystego domu. Staramy się tworzyć urządzenia, które same wykonają to, co do nich należy. Chcemy, aby w przyszłości nasze domy dbały o siebie same. Zaprezentowane dziś nowe technologie stanowią krok ku realizacji tej wizji. Znajdziemy wśród nich najwydajniejszy odkurzacz automatyczny oraz inteligentny oczyszczacz powietrza do dużych pomieszczeń, a także nowe, wielofunkcyjne odkurzacze bezprzewodowe i głowice czyszczące, dzięki którym wygodnie posprzątamy dom wszędzie tam, gdzie chcemy, i wtedy, kiedy chcemy. – John Churchill, dyrektor ds. technologii w firmie Dyson.

W ostatnim roku odnotowano znaczący spadek (aż 15%) liczby osób, które regularnie sprzątają w domu lub mieszkaniu, jednak wciąż poświęcamy na odkurzanie średnio 25 minut tygodniowo, co odpowiada 65 godzinom rocznie. A gdyby tak, udało się skrócić ten czas lub zacząć sprzątać bez konieczności angażowania domowników w ten proces? Jest to możliwe, bo zarówno roboty sprzątające jak i oczyszczacze powietrza Dyson analizują swoje otoczenie i automatycznie reagują na zachodzące zmiany, tak by jak najlepiej spełnić nasze oczekiwania. Do prawidłowej realizacji zadań, korzystają z inteligentnych i dokładnych czujników, a także wbudowanego oprogramowania, elektroniki, rozwiązań automatycznych oraz kluczowych technologii mechanicznych, m.in. z zakresu napędu, filtracji i zbierania brudu.

Kluczowe technologie

Udoskonalone czujniki i oprogramowanie umożliwiają nowy, bardziej wydajny sposób sprzątania.

Urządzenia Dyson mają zainstalowane specjalne oprogramowanie, dzięki któremu łatwo się z nich korzysta. Zamontowane w odkurzaczu Dyson Gen5detect™ czujniki mierzą prędkość, moc i temperaturę silnika. Informacje są przekazywane przez udoskonalony interfejs użytkownika, co pomaga identyfikować i rozwiązywać potencjalne problemy oraz dbać o urządzenie. Aktualizacje oprogramowania, zawierające najnowsze funkcje i poprawki, są przesyłane bezprzewodowo i instalowane automatycznie. Od 2004 roku firma Dyson rozwija swoją własną technologię silników, inwestując ponad 350 mln GBP w badania, laboratoria, zespoły specjalistów i zwiększanie możliwości produkcyjnych.

Szybszy od Formuły 1

Silnik Hyperdymium™ piątej generacji jest mniejszy, szybszy i mocniejszy od swoich poprzedników – pracuje z prędkością do 135 000 obr./min, czyli nawet dziewięć razy szybciej od silnika Formuły 1. Odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect™ jest zasilany przez silnik Hyperdymium™ piątej generacji, który wytwarza potężne ssanie o mocy 280 AW, zapewniając wysoką jakość sprzątania.

Robot sprzątający Dyson 360 Vis Nav™ wyposażony jest w czujniki, które wykrywają krawędzie i automatycznie przekierowują odpowiednią moc ssania na wysuwaną szczotkę boczną, aby dokładnie czyścić wzdłuż ścian, co stanowi jedno z największych wyzwań dla wszystkich odkurzaczy automatycznych. Jego zaawansowany procesor analizuje i dostosowuje się do warunków – potrafi określić swoją pozycję z dokładnością do 71 mm.

Robot sprzątający Dyson wykorzystuje czujnik piezoelektryczny do zliczania i mierzenia cząstek kurzu, a informacje na ekranie LCD pokazują, gdzie jest już posprzątane, a gdzie jeszcze trzeba odkurzyć. Dzięki tym danym urządzenie potrafi także określić potrzebną moc ssania i automatycznie ją dostosować.

Oczyszczacz powietrza Dyson Big+Quiet Formaldehyde również ma wbudowane czujniki. Unikalny algorytm Dyson co sekundę analizuje dane dotyczące składu powietrza, dzięki czemu oczyszczacz uruchamia się automatycznie, gdy poziom zanieczyszczeń wzrasta, a po dokładnym oczyszczeniu pomieszczenia przechodzi w tryb czuwania. Precyzyjny czujnik półprzewodnikowy skutecznie wykrywa formaldehyd, nie myląc go z innymi lotnymi związkami organicznymi.

Pięciostopniowy system filtracji

Filtracja, czyli wyłapywanie cząstek zanieczyszczeń ze strumienia powietrza, już od 30 lat odgrywa kluczową rolę w urządzeniach Dyson. Firma Dyson od dekad inwestuje w laboratoria i stanowiska badawcze, aby mierzyć nie tylko parametry samego filtra, jak nakazują normy branżowe, ale także skuteczność filtracji na poziomie całego urządzenia. Inżynierowie z firmy Dyson opracowują nowe metody testów zarówno w zakresie odkurzania, jak i oczyszczania powietrza. Odkurzacze Dyson posiadają w pełni szczelny, pięciostopniowy system filtracji: od separacji cyklonowej w pojemniku próżniowym przez zestaw cyklonów i siatkę filtracyjną aż po filtry umieszczone przed i za silnikiem. Umożliwia to skuteczne oddzielanie zanieczyszczeń o różnych rozmiarach. W oczyszczaczach Dyson zamontowane są aż trzy filtry, które razem niezwykle skutecznie oczyszczają powietrze w pomieszczeniach: zatrzymują cząstki o średnicy nawet do 0,1 mikrona w warstwach HEPA z włókna szklanego, wychwytują zanieczyszczenia gazowe, pochłaniają NO2 oraz nieustannie niszczą formaldehyd na poziomie molekularnym.

HEPA H13 to klasa filtra HEPA. Z filtracją HEPA H13 na poziomie całego urządzenia mamy do czynienia wtedy, gdy wszystko to, co zostaje wciągnięte do odkurzacza lub oczyszczacza, nie wydostaje się z powrotem do pomieszczenia, a zatem całe urządzenie jest skuteczne – nie ma w nim żadnych szczelin, którymi zanieczyszczone powietrze mogłoby się wydostać. Wydobywa się z niego tylko czyste powietrze. Robot sprzątający Dyson 360 Vis Nav oraz oczyszczacz powietrza Dyson Big+Quiet przeszły testy filtracji HEPA H13 na poziomie całego urządzenia. Wykazano także, że odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect i najnowsze oczyszczacze powietrza potrafią wyłapywać nawet wirusy. Dzięki temu oddychamy nie tylko czystym powietrzem, ale także zdrowym – pozbawionym wirusów i innych najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Zestawienie urządzeń

Dyson 360 Vis Nav™ stanowi kolejny krok firmy Dyson w obszarze inteligentnych robotów sprzątających – to najskuteczniejszy robot sprzątający, który sześciokrotnie przewyższa inne urządzenia tego typu pod względem mocy ssania. Dyson 360 Vis Nav™ jest wyposażony w 360° system wizyjny z kamerą typu Fisheye, wykorzystujący wyjątkową technologię jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM), dzięki czemu pamięta, gdzie już odkurzał, rozpoznaje miejsca wymagające sprzątania i tworzy mapy poziomu zabrudzenia podłogi. Zaawansowany procesor wykorzystuje dane zbierane przez 26 czujników do rozmaitych celów, m.in. do wykrywania kurzu, unikania przeszkód i dokładnego sprzątania wzdłuż ścian.

Roboty sprzątające powinny być bardzo skuteczne i sprzątać tak inteligentnie, żebyśmy sami nie musieli tego robić. Działanie naszych autonomicznych robotów sprzątających opiera się na niezwykle złożonych algorytmach, interpretacji danych wizualnych, zdolności wykrywania kurzu i potężnym silniku. Nasi inżynierowie wykorzystali całą wiedzę zgromadzoną podczas tworzenia odkurzaczy Dyson oraz inteligentne oprogramowanie, aby stworzyć Dyson 360 Vis Nav™ – najskuteczniejszy robot sprzątający.

– Jake Dyson, naczelny inżynier.

Robot jest wyposażony w nową szeroką szczotkę o potrójnym działaniu, która skutecznie czyści podłogi twarde i posiada miękkie nylonowe włosie do zbierania dużych zanieczyszczeń, antystatyczne włókna węglowe do usuwania drobnego kurzu oraz sztywne nylonowe włosie do dokładnego czyszczenia dywanów. Dzięki zaawansowanemu dwuwahaczowemu zawieszeniu urządzenie pokonuje wysokości do 21 mm, a jego niski profil umożliwia mu sprzątanie pod meblami znajdującymi się do 99 mm nad podłogą. Po 65 minutach pracy robot automatycznie powraca do stacji dokującej, aby się naładować. Po każdym odkurzaniu w aplikacji MyDyson udostępniane są raporty na temat jego dokładności.

Oczyszczacz powietrza Dyson Big+Quiet Formaldehyde został zaprojektowany specjalnie z myślą o dużych, otwartych pomieszczeniach. Dzięki udoskonalonej aerodynamice stożków oczyszczacze mają zasięg do 10 metrów, a nowy czujnik CO2 informuje o potrzebie przewietrzenia pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza Dyson Big+Quiet wyróżnia się nie tylko potężnym zasięgiem, ale i cichą pracą – generuje zaledwie 56 decybeli hałasu, co czyni go najcichszym, a zarazem najwydajniejszym oczyszczaczem powietrza Dyson.

Czujniki stale monitorują jakość powietrza i na bieżąco przesyłają dane do aplikacji MyDyson™.

Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 to urządzenie wielofunkcyjne – oczyszczacz powietrza i wentylator (z funkcją nawilżania). Oczyszcza, higienicznie nawilża i wentyluje powietrze, dodatkowo wychwytuje pyłki, kurz i alergeny. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach. Filtr z węglem aktywnym usuwa gazy, filtr HEPA H13 wychwytuje 99,95% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra, natomiast filtr katalityczny Dyson w sposób ciągły zatrzymuje i rozkłada cząsteczki formaldehydu. Technologia Air Multiplier™ rozprowadza oczyszczone, nawilżone powietrze w całym pomieszczeniu. Oczyszczacz Dyson posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz jest rekomendowany dla alergików przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect jest wyposażony w silnik Hyperdymium piątej generacji, który wytwarza niezrównaną moc ssania, umożliwiającą wychwytywanie wirusów. Odkurzacz posiada całkowicie szczelny system filtracji HEPA na poziomie całego urządzenia, wyłapujący 99,99% cząstek o średnicy do 0,1 mikrona. 14 cyklonów oddziela drobinki kurzu od strumienia powietrza, nie powodując spadku mocy ssania11, co zapewnia wysoką wydajność przy każdym sprzątaniu. Dzięki zwiększonej jasności i dużemu zasięgowi nowa elektroszczotka Fluffy Optic™ pozwala zobaczyć dwa razy więcej12 mikroskopijnego kurzu, więc użytkownik dobrze wie, gdzie jeszcze należy odkurzyć. Wydajny i pojemny akumulator wydłuża czas pracy urządzenia nawet do 70 minut.