logo

Nowe kamery SRG PTZ od Sony


27-04-2023| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Na przestrzeni ostatnich lat kamery z segmentu PTZ (Pan-Tilt-Zoom) zyskały dużą popularność. Nowością, która już wkrótce będzie dostępna na polskim rynku są dwa urządzenia – SRG-A40 i SRG-A12. Ich wyjątkowość polega na wbudowanym systemie analizy obrazu.


Dzięki temu kamery automatycznie podążają za prelegentem. W najnowszych kamerach można ustawić kadr – użytkownik może wybrać pomiędzy śledzeniem całej postaci, średnim planem – ujęciem od pasa w górę, albo podążaniem za samą twarzą. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna dzięki kreatorowi ustawień. Oznacza to, że firmy organizujące eventy mogą bezpiecznie zrezygnować z obsługi operatora i rozważyć korzystanie z własnego sprzętu. To będzie przełom. Zwłaszcza, że koszty nie są zaporowe, a Sony SRG-A40 czy SRG-A12 – poradzą sobie same.

Kamery z segmentu SRG dzielimy na stałopozycyjne i PTZ. Przykładem tej pierwszej jest Sony SRG-XP1. Umożliwia ona rejestrowanie i transmitowanie obrazu 4K 60p o wysokiej jakości, a dzięki szerokiemu polu widzenia (100°) kamera może objąć całe pomieszczenie. Drugą stałopozycyjną kamerą proponowaną przez Sony jest SRG-XB25. Różnica polega na tym, że to urządzenie ma wbudowany obiektyw z automatyką ostrości i 25-krotnym zoomem optycznym oraz dodatkowy zoom cyfrowy.

Kamery PTZ (Pan-Tilt-Zoom) czyli zdalnie sterowane mogą obracać się wokół osi pionowej (pan), pochylać w górę lub w dół (tilt) oraz zwiększać i zmniejszać zbliżenie (zoom). Możemy podzielić je ze względu na oferowane wyjścia (HDMI,SDI, IP czy USB) – które definiują możliwości i sposoby wykorzystania. Kamery zdalnie sterowane są bardzo elastyczne w montażu – posiadają możliwość odwracania obrazu przy instalacji sufitowej, wcześniejsze zdefiniowanie konkretnych położeń kamery (presety) i korzystanie z zoomu.

„Oferta kamer Sony SRG może zaspokoić potrzeby absolutnie każdego użytkownika, który potrzebuje rejestracji wydarzenia, streamingu czy chce zrealizować zdalne zajęcia. Mamy ofertę dla każdego rynku. Wszystkie urządzenia oparte są o matrycę CMOS Exmor R®, która ma wysoką czułość i nawet w gorszych warunkach oświetleniowych daje dobrej jakości obraz zgodny ze standardem 4K 30p i Full HD 60p. Przetwornik obrazu CMOS Exmor R® wydajnie zwiększa czystość i redukuje szum. Nie chodzi tu tylko o ciemne pomieszczenia, ale także trudne warunki, kiedy prelegent na przykład występuje na tle obrazu z projektora. Dzięki zaimplementowanym technologiom nasze kamery rejestrują wyraźny obraz z dużą ilością szczegółów.” – informuje Piotr Gajewski, Dealer Manager, Sony Professional Solutions Europe.

Wybór kamer SRG PTZ odbywa się w oparciu o dopasowanie do potrzeb klienta w odniesieniu do wartości zoomu oferowanego przez urządzenie. Do małych pomieszczeń wystarczy 12x zoom optyczny (np. SRG-X120), w dużej sali sprawdzi się kamera z 30x zoomem dla rozdzielczości 4K (z Clear Image Zoom – CIZ) (np. SRG-X40UH), która daje gwarancję, że kamera zarejestruje interesujący użytkownika obraz nawet w dużej sali. Kamery Sony SRG z 12x i 20x zoomem (30x dla 4K z CIZ, 40x dla FullHD z CIZ) wyglądają tak samo i są tak samo zarządzane.

Kamery Sony SRG znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju eventy. Kamery trafiają do sal konferencyjnych, auli i sal wykładowych. Są narzędziem do streamingu i rejestracji zajęć pomagając budować bazy wiedzy. Korzysta z nich sektor edukacyjny i biznesowy. Są ważnym narzędziem do dokumentowania przebiegów obrad czy przesłuchań – stąd zainteresowanie administracji publicznej, sądów i prokuratur. Dokumentacja i edukacja to powody dla których kamery SRG są wykorzystywane przez sektor medyczny, Korzystają z nich też małe studia telewizyjne i radiowe, a także są stosowane przy Reality TV. Dużym odbiorcą, zwłaszcza na terenie Stanów Zjednoczonych, ale też i w Europie są miejsca kultu religijnego. Wynika to z dużych odległości do kościołów i trudności komunikacyjnych po stronie wiernych. Kamery nie tylko pomagają utrwalić wydarzenie, ale także pozwalają na uczestniczenie w nim „na żywo”.