logo

Poznaj nowy obiektyw Sony FE 20–70 mm F4 G


19-01-2023| 10:51| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony wprowadza na rynek lekki, kompaktowy obiektyw FE 20–70 mm F4 G (SEL2070G). Ten pełnoklatkowy model ze stałą maksymalną przysłoną F4 stanowi absolutną nowość w kategorii zmiennoogniskowych obiektywów standardowych Sony, ponieważ pokrywa ogniskowe od superszerokiego kąta 20 mm do średniego teleobiektywu 70 mm.


Nowy produkt jest przeznaczony dla szerokiego kręgu twórców. Łączy charakterystyczną dla serii GTM jakość obrazu z szybkością i dokładnością ustawiania i śledzenia ostrości oraz pomysłową konstrukcją, zapewniającą maksymalną mobilność i funkcjonalność. Doskonale sprawdzi się w rękach zarówno vlogerów i producentów filmów, jak i autorów fotografii krajobrazowych i portretowych.

— Wprowadzenie obiektywu FE 20–70 mm F4 G nadaje nowe znaczenie pojęciu „zmiennoogniskowy obiektyw standardowy” — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — Pokrycie szerokiego zakresu ogniskowych, od 20 do 70 milimetrów, oznacza prawdziwą uniwersalność. A dzięki finezji odwzorowania obrazu i dużej funkcjonalności model ten spełni potrzeby fotografów i autorów filmów.

Obiektyw FE 20–70 mm F4 G wyróżnia się niespotykanym dotąd, szerokim zakresem ogniskowych: od 20 do 70 milimetrów. Ma bardzo dobre parametry optyczne i stałą maksymalną przysłonę F4. Jest zaskakująco mały i lekki, co osiągnięto dzięki nowoczesnej konstrukcji i technologii silników liniowych XD (extreme dynamic).​ Po zainstalowaniu na kompaktowym korpusie bezlustrowym pozwala rejestrować znakomite obrazy w praktycznie każdych warunkach i w całym zakresie zoomu. To doskonały wybór dla osób, które chcą ograniczyć ilość sprzętu. Dodatkową zaletą minimalnej ogniskowej 20 mm jest szeroki kąt widzenia podczas nagrywania filmów w formacie 16:9 lub 2,35:1.

Jak przystało na produkt z serii G, obiektyw FE 20–70 mm F4 G zapewnia świetną jakość obrazu i przyjemny dla oka efekt bokeh. Dzięki najnowszej technologii Sony nowy obiektyw jest zaskakująco nieduży i lekki. Najnowocześniejsza konstrukcja optyczna z dwiema soczewkami AA (advanced aspherical), jedną asferyczną, trzema ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) i jedną asferyczną ze szkła ED kompensuje aberrację chromatyczną i sferyczną, co przekłada się na bardzo dobre właściwości optyczne w całym zakresie ogniskowych. Dzięki zoptymalizowanym powłokom, przeciwdziałającym powstawaniu refleksów i „duszków”, utrwalany obraz jest bardzo kontrastowy i klarowny. Kiedy obiektyw pracuje na korpusie z pełnoklatkową matrycą, pozwala uzyskać piękny efekt bokeh. Do jego powstania przyczynia się 9-listkowa przysłona kołowa i optymalna kompensacja aberracji sferycznej. Wszystko to sprzyja tworzeniu imponujących, zapadających w pamięć obrazów.

Jedną z zalet obiektywu FE 20–70 mm F4 G jest możliwość przybliżania się do małych obiektów w poszukiwaniu idealnego kąta ujęcia. W trybie AF minimalna odległość fotografowania między matrycą a obiektem wynosi od 0,3 metra (przy ogniskowej 20 mm) do 0,25 metra (przy ogniskowej 70 mm). Maksymalne powiększenie 0,39× ułatwia uzyskanie dynamicznych, szczegółowych zbliżeń.

Do przemieszczania grupy soczewek ostrości służą dwa najnowsze silniki liniowe Sony XD. Ich duża siła napędowa zapewnia szybkie, ciche działanie mechanizmu regulacji ostrości i niski poziom wibracji. Ponieważ nowe silniki są znacznie mocniejsze niż w poprzednich modelach, szybkość systemu AF wzrosła nawet o 60%. Z kolei dwukrotnie większa wydajność śledzenia[v] gwarantuje dokładne, niezawodne śledzenie szybko poruszających się obiektów — nawet fotografowanych z szybkością do 30 kl./s korpusem AlphaTM 1. Płynnie i bezproblemowo przebiega również filmowanie z dużą liczbą klatek na sekundę.

Aby zapewnić najwyższą jakość utrwalanego obrazu, obiektyw FE 20–70 mm F4 G jest wyposażony w najnowsze rozwiązania zapobiegające zmianom kąta widzenia podczas ustawiania ostrości oraz zmianom ostrości i osi optycznej podczas regulacji zoomu. W czasie filmowania pierwszorzędne znaczenie ma również cicha praca. Gwarantują ją zaawansowane silniki liniowe XD i nowo opracowany moduł przysłony, znacznie cichszy i mniej wibrujący. Stabilizacja obrazu Active Mode w aparatach z serii AlphaTM bardzo skutecznie kompensuje drgania przy minimalnej ogniskowej 20 mm. Może to znacząco ułatwić uzyskanie płynnego, stabilnego obrazu w przypadku filmowania z ręki podczas chodzenia.

Podczas nagrywania ujęć w wysokiej rozdzielczości, takiej jak 4K lub 8K, bardzo ważna staje się dokładność ustawiania ostrości. Kompaktowy, lekki obiektyw FE 20–70 mm F4 G, ściśle współpracujący z korpusami AlphaTM, z łatwością radzi sobie z regulacją ostrości i płynnie śledzi ruchome obiekty z użyciem dwóch mocnych silników liniowych XD i zaawansowanego systemu sterowania. Niezawodne, automatyczne ustawianie ostrości może być wielką zaletą podczas pracy w pojedynkę. System Linear Response MF zapewnia bezpośrednie, liniowe reakcje na ruchy pierścienia ostrości podczas ręcznej regulacji ostrości. Inny pierścień umożliwia bezpośrednie, intuicyjne ustawianie przysłony.

Obiektyw FE 20–70 mm F4 G jest wyposażony w niezależne pierścienie ostrości, ogniskowej i przysłony. Ich średnicę, szerokość i umiejscowienie zoptymalizowano w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi pełną kontrolę podczas fotografowania, a maksymalną uniwersalność w czasie nagrywania filmów. ​

Obsługę obiektywu ułatwiają umieszczone w dwóch miejscach przyciski blokady ostrości, których działanie można dostosować do własnych potrzeb i upodobań. Przełącznik trybu ostrości z boku obiektywu pozwala szybko przełączać tryby automatycznej i ręcznej regulacji odpowiednio do warunków pracy. Mimo bardzo szerokiego kąta widzenia obiektyw umożliwia użycie standardowych filtrów polaryzacyjnych, stanowiących dodatkowe narzędzie twórczej ekspresji. Przełącznik blokady przysłony pozwala zapobiec niezamierzonej zmianie ustawienia w czasie zdjęć.

Obiektyw FE 20–70 mm F4 G jest dobrze zabezpieczony przed pyłem i wilgocią. Fluorowa powłoka przedniej soczewki przeciwdziała powstawaniu śladów po palcach i osadzaniu się wody, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Powłoka ułatwia również usuwanie różnych zabrudzeń z powierzchni soczewki. Obiektyw będzie można nabyć od lutego 2023 r. u autoryzowanych dealerów Sony.