logo

Testujemy zestawy głośnomówiące Jabra Speak2 75 i Jabra Speak2 55


17-09-2023| 04:02| Źródło: Redakcja / Jabra| Fot: Redakcja / Jabra

Do redakcji serwisu Noowściproduktowe.pl trafiły kolejne produkty duńskiej firmy Jabra. Tym razem mamy okazję przetestować dwa zestawy głośnomówiące z serii JabraSpeak2 – modele 55 i 75. Jabra jest rozpoznawalną marką, cenioną za jakość i innowacyjność i zróżnicowany asortyment produktów, które spełniają różnorodne potrzeby użytkowników w zakresie komunikacji audio, dlatego tym bardziej ciekawi jesteśmy jakości produktów inne, niż testowane do tej pory modele słuchawek tej marki.


Zestawy Jabra Speak2 to odpowiedź na postpandemiczną zawodową rzeczywistość i rosnące na zapotrzebowanie konsumentów, dotyczące posiadania inteligentnego głośnika, który jest w stanie poradzić sobie z intensywnym dniem pracy w trybie hybrydowym. Zestawy głośnomówiące Jabra Speak2 są dedykowane zatem dosyć szerokiemu spektrum użytkowników, głównie skoncentrowanych na biznesie i zawodowej komunikacji. Będą nadawały się dla profesjonalistów pracujących w środowisku korporacyjnym, w tym menedżerów, dyrektorów, przedstawicieli handlowych i innych, którzy potrzebują narzędzi komunikacyjnych do konferencji, wideokonferencji i komunikacji zespołowej.

Dzięki swojej przenośności i kompaktowym rozmiarom, zestawy Jabra Speak2 będą z pewnością dobrym wyborem dla osób często podróżujących służbowo lub pracujących zdalnie, które potrzebują mobilnego rozwiązania do prowadzenia rozmów z dowolnego miejsca. Osoby pracujące zdalnie docenią ich funkcjonalność podczas prowadzenia rozmów z klientami, współpracownikami i partnerami biznesowymi, bowiem oba modele zapewniają wysoką jakość dźwięku i komunikacji podczas pracy.

Oba urządzenia są podobnie pakowane w tekturowe pudełko z informacją gwarancyjną producenta oraz skróconą instrukcją obsługi. Opakowanie zawiera także filcowe, przyjemne w dotyku etui, służące do przechowywania urządzenia. Tym, co po rozpakowaniu przede wszystkim rzuca się w oczy jest design. Oba modele wyglądają stylowo i elegancko, więc nie będziecie się wstydzić postawić je na biurku, jeśli przykładacie wagę do wyglądu.

Wierzch urządzenia wypełnia głośnik otoczony podświetlanym pierścieniem rozmaitych funkcji. W modelu Jabra Speak2 75 będą to ikony włączenia (power) słuchawek do odbierania i kończenia połączeń, wskaźnik Bluetooth, regulacje poziomu głośności (+/-), wskaźnik poziomu baterii czy wskaźnik jakości mikrofonu informujący, czy głos jest prawidłowo wychwytywany.

Oba modele są ładowane za pomocą znajdującego się w zestawie kabelka USB-A i USB-C, ładnie owiniętego na spodzie, przez co niemożliwego do zgubienia. Linia Speak2 jako pierwsza jest wyposażona w oba złącza na tym samym przewodzie, przez co eliminuje konieczność szukania adaptera. Jego długość obejmująca ponad 70 cm jest wystarczająca, aby podłączyć go do laptopa.

Każdy z testowanych modeli wyróżnia kilka cech wspólnych, a będą to m.in: cztery wbudowane mikrofony z innowacyjną technologią redukcji hałasów tła, technologia normalizacji poziomu głosu, czy współpraca ze wszystkimi wiodącymi platformami do prowadzenia wirtualnych spotkań, takimi jak Microsoft Teams, Google Meet i Zoom. Oba urządzenia mają zasięg do 30 m, co jest więcej niż wystarczające, szczególnie, że w zdecydowanej większości przypadków i tak będzie znajdował się max. metr czy dwa obok. Odległość może odgrywać rolę w przypadku korzystania z Jabra Speak2 w salkach konferencyjnych lub innych większych pomieszczeniach cooworkingowych, jednak nie miałem możliwości przetestowania tych modeli w podobnych warunkach. Każdy z modeli posiada technologie pełnego dupleksu, umożliwiając obydwu stronom wirtualnego spotkania jednoczesne mówienie i słuchanie. Dzięki odporności na pył i wodę ze stopniem ochrony IP64 zestawy głośnomówiące Speak2 mogą wytrzymać wszystko, co może się wydarzyć podczas ruchliwego dnia pracy hybrydowej.

Pomimo cech wspólnych i tej samej zasady działania, oba modele wykazują pewne różnice. Model Jabra Speak2 75 jest nieco większy i wyższy od modelu 55 – posiada 65 mm głośnik, w porównaniu do 50 mm głośnika modelu 55. Jest także wyraźnie cięższy i waży 466 gram, natomiast model 55 waży jedyne 260 gram. Najistotniejszą różnicą zdaje się być czas pracy na baterii w trakcie rozmów, który w przypadku modelu 75 wynosi do 32 godzin, natomiast w przypadku modelu 55 jedynie do 12h. Z pewnością aspekt ten ma przełożenie na różnicę w cenie obu urządzeń, o czym powiem za chwilę.

Jakość dźwięku każdego zastawu jest fenomenalna. Każdy głośnik omawianej serii jest wyposażony w technologię normalizacji poziomu głosu i mikrofony kształtujące wiązkę, które eliminują szumy tła, zapewniając doskonałe wychwytywanie dźwięku. W zestawach głośnomówiących Jabra Speak2, głos rozmówcy jest bardzo wyraźny, a poziom głośności możemy sobie regulować z poziomu panelu dotykowego, wciskając odpowiednio przyciski „plus” lub „minus”. To wygodne rozwiązanie. Podczas rozmów telefonicznych każdy z zestawów leżał na biurku w odległości „na wyciągnięcie ręki” i głos – zarówno mój, jak i odbiorcy – był niezwykle wyraźny w obu modelach, chociaż wydawało mi się jakby model 75 – być może za sprawą większego 65 mm głośnika – był nieco wyraźniejszy. W tym momencie można zadać pytanie „no dobrze, ale po co mi dedykowany zestaw głośnomówiący” skoro mogę te funkcję włączyć na swoim smartfonie?” Odpowiedzią będzie – nieporównywalna jakość i wygoda. Dźwięk z zestawu na „komórce” brzmi inaczej, jest również zakłócany dźwiękami otoczenia, których technologie smartfonowe nie są w stanie tłumić tak efektywnie. Dlatego też wspomniałem wcześniej, dla kogo przede wszystkim te produkty są dedykowane – to głównie ludzie, którzy nie mogą sobie pozwolić na niejasności, powtórki i utratę czasu spowodowane wadliwą komunikacją. To produkt dla tych, którzy chcą najefektywniej skupić się na pracy i skutecznym przekazywaniu informacji głosowych na odległość. Poza tym, o czym już wspomniałem, Jabra Speak2 współpracują ze wszystkimi wiodącymi platformami do prowadzenia wirtualnych spotkań, takimi jak Microsoft Teams, Google Meet i Zoom. Jeśli sporo pracujecie z użyciem tych systemów lub poszukujecie dobrego urządzenia do prowadzenia wyraźnych rozmów w podróży, zdecydowanie warto zainwestować w ten sprzęt.

A skoro już przy tym jesteśmy, to na końcu warto powiedzieć słów kilka o cenie. Model Jabra Speak2 75 kosztuje w sklepach internetowych aktualnie ok. 2095 zł brutto, natomiast model 55 jest od niego dwukrotnie tańszy i kosztuje ok. 1045 zł. Pomimo niewielkich różnic funkcjonalnych, jakość dźwięku w obu przypadkach była bardziej niż satysfakcjonująca, dlatego tym, którzy mają ograniczony budżet, polecamy przyjrzeć się bliżej wersji 55. Jeśli cenicie sobie profesjonalną jakość dźwięku, łatwość obsługi oraz łączności i kompaktowy, mobilny design, środki zainwestowane w rozwiązania Jabra Speak2 z pewnością warte będą wydanej kwoty, niezależnie od modelu. Polecamy.