logo
Płyty i sklejki - JAF Polska - Nowosciproduktowe.pl

Wielkoformatowe płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF


16-09-2020| 10:25| Źródło: JAF Polska| Fot: JAF Polska

Wielkoformatowe płyty oraz sklejki to profesjonalny sposób na szalunki wielokrotnego użytku. W tej dziedzinie prym wiedzie niemiecki producent Westag & Getalit, którego asortyment od lat niesie wsparcie dla placów budowy na całym świecie. Jego oficjalnym dystrybutorem na terenie kraju jest JAF Polska.


Im większa, tym lepsza

Westag & Getalit to wielkoformatowe płyty ściśle dopasowane do szalunkowej budowy systemowej. Przeznaczone zarówno do tradycyjnych szalunków, jak i np. betonu architektonicznego. Do wyboru mamy płyty pokryte obustronnie filmem (fenolowym lub melaminowym), z indywidualnie przygotowanymi nadrukami np. reklamowymi, powierzchnią antypoślizgową, metryczną siatką, różnorodnymi strukturami, wykrojami, otworami oraz frezowaniami. Rdzeń może być wykonany z zagęszczonej płyty wiórowej, 3-warstwowej płyty stolarskiej, sklejki liściastej oraz specjalnych płyt drzewnych. Odporne na wilgoć, a nawet alkalie. Zależnie od typu – nadają się aż do ok. 60 przełożeń.

Największy atut płyt do szalowania tkwi w rozmiarze. Standardowe formaty wynoszą zazwyczaj 1250×2500 mm lub 1500×3000 mm. Dla porównania wielkoformatowe płyty produkcji Westag & Getalilt AG dostępne są w rozmiarze 5500×2000 mm, a nawet 6000×2500 mm. Docenimy je zwłaszcza przy dużych elementach. Dzięki rozwiązaniom wielkiego formatu jesteśmy w stanie efektywnie budować na dużą skalę. Większa płyta to oczywiście mniejsza ilość pracy, a zarazem lepszy efekt końcowy m.in. dzięki ograniczonej liczbie łączeń. Niezastąpione na ściany, filary, czy też prefabrykaty np. do balkonów. Płyty wielkoformatowe to duże ułatwienie dla profesjonalnych odbiorców – podpowiada Iza Jarosik z JAF Polska.

Nie bez znaczenia dla trwałości jest gramatura filmu na powierzchni płyt. W standardowych sklejkach spotykamy zwykle 120 g/m². W produktach Westag & Getalit mamy już do czynienia z grubościami rzędu 200g; 300g; 550g. Dzięki temu są znacznie trwalsze oraz przekładają się na lepszą powierzchnię betonu.

Wielkoformatowe płyty – którą wybrać?

Wielkoformatowe płyty szalunkowe nadają się do wszelkich prac budowlanych – naziemnych, jak i podziemnych. Wybierać możemy spośród aż 12 rodzajów. Największym powodzeniem cieszą są warianty Westespan i Phenox. To korzystne cenowo płyty szalunkowe do gładkich bezfugowych powierzchni betonowych. Westaspan wg. normy DIN18020/3 wers 4/5, a Phenox wg. wersów 5/6. Do matowych i gładkich prefabrykatów z betonu o podwyższonych wymaganiach sprawdza się płyta Magnoplan (DIN18020/3 wers 7). Natomiast na ramy stołów szalunkowych przeznaczona jest płyta Bonaboard.

Bardzo ceniony jest Betoplan, czyli topowej jakości płyta do powierzchni betonowych wysokiej klasy (SB 3/4), m.in. betonu architektonicznego. Duża liczba przełożeń́ owocuje matową i równą̨ taflą betonu. Płyta obciążalna w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Doskonałe rozwiązanie na estetyczne elementy widoczne.

Ciekawą propozycją jest też Struktorospan, który pozwala odcisnąć na betonie charakterystyczną strukturę drewna. W ten sposób otrzymujemy powierzchnię wizualnie przypominającą szerokie na 10 cm deski. Jednolitą i wolną od zapiaszczeń. W asortymencie są też płyty Betosieb. Przydatne wszędzie tam, gdzie wymagana jest powierzchnia o zwiększonej przyczepności np. w obiektach sportowych na schody trybun.

mówi Grzegorz Skarżyński, ekspert JAF Polska.


Niezależnie od potrzeb, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii — kolorze. Po pierwsze: jasna powierzchnia płyt minimalizuje nagrzewanie się płyt od słońca, co w niektórych przypadkach może skończyć się miejscowym zabarwieniem powierzchni betonu. Po drugie: na jasnych matowych płytach lepiej widać wszelkie oznaczenia naniesione ołówkiem.

Kto dba, ten ma

Żywotność płyt zależy od ich starannego użytkowania, prawidłowego składowania i bieżącej konserwacji. Przede wszystkim należy przechowywać je w suchym oraz zacienionym miejscu, ułożone na równych kantówkach. Na zewnątrz przydatna będzie izolacyjna folia ochronna, aby uniknąć kumulowania się wilgoci i pary. Powierzchnię płyt trzeba zawsze oczyścić przed betonowaniem. Natomiast krawędzie i miejsca po obróbce należy ponownie zabezpieczyć. Łączenia płyt uszczelnimy taśmą̨ Westafill, a powierzchowne uszkodzenia możemy naprawić dedykowaną masą szpachlową tej samej marki. Dbałość o stan powłoki foliowej jest kluczowym warunkiem uzyskania idealnie gładkiej tafli betonu, a zarazem długiego i wielokrotnego użytkowania.