logo
Baterie łazienkowe - Leroy Merlin - Nowosciproduktowe.pl

Baterie łazienkowe i inne urządzenia z funkcją oszczędzania wody w ofercie Leroy Merlin


13-01-2021| 10:08| Źródło: Leroy Merlin| Fot: Leroy Merlin

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, iż każdy człowiek, średnio wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higiena osobista, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120 – 130 l wody dziennie. Odpowiednio dobrane baterie łazienkowe, kuchenne czy zbiorniki na deszczówkę pozwalają oszczędzać wodę i wydatki.


Korzystanie z zasobów wodnych, w sposób rozważny i świadomy, to ważny krok do ich racjonalnego wykorzystywania i zmniejszenia zużycia. Dobrym pomysłem jest obliczanie swojego śladu wodnego i próba jego zmniejszenia. Zużycie wody to jednak zagadnienie wielokryterialne. Już teraz jednak możemy we własnych wnętrzach mieszkalnych stosować odpowiednie urządzenia takie jak chociażby baterie łazienkowe z funkcją oszczędzania wody. Tego typu produkty dostępne są w ofercie Leroy Merlin.

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu / domu?

W mieszkaniu lub domu wpływ na zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody mamy w sposób bezpośredni. O tym, że przy myciu zębów należy zakręcać kran, słyszeliśmy już wielokrotnie i możemy w prosty sposób kontrolować ilość zużywanej wody. Zużycie bezpośrednie wiąże się z wykonywanymi czynnościami, m.in. myciem, praniem, zmywaniem, podlewaniem ogrodu.

Wbrew pozorom jest wiele sposobów na zmniejszenie zużycia wody bez wprowadzania wielkich zmian w dotychczasowym życiu. Jednym z najskuteczniejszych z nich jest wybór odpowiedniej armatury – montaż baterii termostatycznych i bezdotykowych. Badania wykazały, że stosowanie baterii bezdotykowej może obniżyć zużycie wody w domu nawet o połowę! Poza tym, że jest ona również praktyczna i higieniczna.

Alternatywą dla baterii bezdotykowych są baterie z wbudowanym eko-przyciskiem, który ogranicza strumień i temperaturę wypływającej wody. Gdy zachodzi potrzeba zwiększenia natężenia przepływu i temperatury wody, wystarczy nacisnąć eko-przycisk i jednocześnie podnieść uchwyt. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla dzieci i osób starszych. Czasem tylko kupno baterii jednouchwytowej, już pozwoli na zaoszczędzenie wody, którą traci się w trakcie ustawiania jej pożądanej temperatury. Tańszym rozwiązaniem może być zakup perlatora, którego zadaniem jest napowietrzenie przepływanej wody przy jednoczesnym zmniejszeniu jej przepustowości. Równie skuteczne jest sprawdzanie klasy baterii podanej przez producenta przy jej zakupie.

W przypadku płuczek ustępowych i pisuarów w toaletach celowe jest zastosowanie przycisków dwudzielnych, co zapewni oszczędność zużycia wody z jednej strony, a z drugiej podniesienie poziomu higieny podczas korzystania z toalety. Innym rozwiązaniem może być zakup kompaktu z funkcją stop, która pozwoli na wykorzystanie takiej ilości wody, jaka jest potrzebna.

Pralka podobnie jak i zmywarka to urządzenia, które powinny być uruchamiane przy pełnym wsadzie. W obecnych modelach wiele z nich ma przycisk eco, który pozwala na zaoszczędzenie około 30% wykorzystywanej wody jak i energii przy jednym cyklu pracy. Warto również zastanowić się, czy za każdym razem konieczne jest wybieranie pełnego programu i prania wstępnego, czy może wystarczy włączyć urządzenie na pranie szybkie. Może zaplanowanie prania na jeden konkretny dzień, też pozwoli na optymalizację ilości wypranych rzeczy w stosunku do ilości zużytej wody.

Konflikt pomiędzy kąpielą w wannie a szybkim prysznicem, trwa. Zdecydowanym zwycięzcą w oszczędzaniu wody jest prysznic. Prysznic z zastosowanym perlatorem oraz przerwami na nakładanie szamponu lub mydła, pozwala zaoszczędzić nawet do 90 l wody.

Zbieranie deszczówki na potrzeby podlewania kwiatów, to jeden ze sposobów aby nie wykorzystywać do tych celów wody pitnej. Wystarczy pojemnik, w którym bez naszego udziału woda z deszczu będzie gromadziła się sama. Stąd można zebrać od 1 l do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu w zależności od możliwości zbiornika.

Wszystkie czynności wykonywane codziennie, mają ogromny wpływ na zużycie wody i jej marnotrawstwo, definiowane jako nieracjonalne zużycie wody. Ma swoje przyczyny przede wszystkim w złych nawykach, które niestety bardzo trudno zmienić. Stąd ważne jest wpajanie wzorów racjonalnego korzystania z wody już u dzieci i młodzieży. Na pytanie ile wody marnujemy, odpowiedź jest bardzo indywidualna. Jeśli zużycie wody na jednego mieszkańca wynosi około 120-130 l, to wszystko co zużyte będzie ponad, można umownie nazwać marnotrawstwem.

Aby przeciwdziałać marnotrawstwu wody, oszczędzanie na wodzie nie musi być trudne ani specjalnie uciążliwe. Już samo ograniczanie odkręcania wody, kiedy z niej czynnie nie korzystamy, pozwoli na podreperowanie domowego budżetu. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku mycia naczyń, ale również owoców i warzyw. Wysokie rachunki za wodę, mogą mieć również swoje wytłumaczenie w przeciekającej baterii, nieszczelnej instalacji lub cieknącej spłuczce.