logo
Beton dekoracyjny i beton kreatywny Ultrament - Nowosciproduktowe.pl-1

Beton dekoracyjny – jak samodzielnie wykonać dekoracje do wnętrza?


18-11-2020| 08:15| Źródło: Ultrament| Fot: Ultrament

Beton to nie tylko jeden z najpopularniejszych artykułów budowlanych, ale także świetny materiał do tworzenia oryginalnych ozdób. Co można zrobić stosując beton dekoracyjny? Zobacz jak przy pomocy betonu kreatywnego i dekoracyjnego własnoręcznie stworzyć zarówno niewielkie ozdoby, jak i praktyczne dekoracje.


Przedmioty wykonane z betonu podkreślą nowatorski charakter wnętrza – szczególnie gdy zamiast kupnych dekoracji zdecydujemy się na wykonanie własnych ozdób. Beton dekoracyjny i kreatywny dają praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Praca z tymi materiałami jest bardzo satysfakcjonująca, a powstałe przedmioty mają oryginalny, niepowtarzalny i często jedyny w swoim rodzaju design. Poza tym, co niemniej istotne, taki beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, przez co z pracami poradzą sobie nawet osoby wcześniej niedoświadczone w rękodziele – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Dekoracje z betonu – jak się do tego zabrać?

Do zrobienia dekoracji z betonu wystarczy specjalna masa betonowa (do zakupienia w popularnych marketach budowlanych), woda i kilka podstawowych narzędzi, jak m.in. naczynie służące do mieszania masy, drewniana łyżka, miarka, waga kuchenna czy przedmioty służące za formę. W marketach budowlanych znajdziesz dwa rodzaje masy betonowej – to beton dekoracyjny i kreatywny. Pierwszy z nich, po zmieszaniu z wodą, ma płynną konsystencję, przez co jest idealny do odlewania najróżniejszych form. Z kolei beton kreatywny, również po dodaniu wody, tworzy formę podobną do plasteliny, dlatego pozwala na modelowanie różnych kształtów. Ich wspólną cechą jest to, że po wyschnięciu twardnieją i nadają się do dalszej obróbki – np. wyszlifowania, pomalowania czy ozdobienia.

Co można zrobić przy pomocy betonu kreatywnego?

Beton kreatywny można w dowolny sposób formować, ugniatać, odcinać, wycinać i modelować. Pozwala na tworzenie ciekawych figurek, waz, misek i innych pięknych przedmiotów. Przy jego pomocy wykreujemy oryginalne dekoracje, w tym także świąteczne. Aby je wykonać, wystarczą foremki do pierników.

  1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. Po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności, rozwałkuj masę na odpowiednią grubość.
  3. Odciśnij wcześniej przygotowane foremki, usuwając nożem nadmiar materiału.
  4. Pozostaw na 24 godziny (do całkowitego wyschnięcia), a następnie udekoruj według własnego pomysłu.

Co można zrobić przy pomocy betonu dekoracyjnego?

Wazon na świeże kwiaty, doniczka na zioła, półmisek na owoce, świecznik, waza, a nawet mały stolik – beton dekoracyjny świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcemy zrobić odlew innego przedmiotu. Jednym z oryginalniejszych pomysłów może być betonowy świecznik, który pięknie zaprezentuje się w salonie czy sypialni. Aby go wykonać, wystarczy odpowiednia forma.

  1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. Formę wysmaruj olejem kuchennym, następnie wlej do niej masę na odpowiednią wysokość.
  3. Po 2-3 godzinach usuń formę.
  4. Po 24 godzinach możesz przystąpić do dekorowania swojego świecznika.

Pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego jest całe mnóstwo. Teraz, gdy spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, taka zabawa może okazać się świetną rozrywką dla całej rodziny.

Beton dekoracyjny i Beton kreatywny od Ultrament

Beton dekoracyjny Ultrament to szara masa betonowa o płynnej konsystencji, która pozwala na wykonanie odlewu dowolnego przedmiotu. Produkt po zmieszaniu z wodą dokładnie wypełnia formę, precyzyjnie odwzorowując dany kształt. Uzyskana powierzchnia jest matowa – gładka lub z drobnymi, charakterystycznymi dla tego materiału otworami. Przy użyciu betonu dekoracyjnego można stworzyć np. donicę, wazon, misę, półmisek, płaskorzeźbę. Czas wstępnego twardnienia wynosi 2 godziny. Po upływie 24 godzin powstały element jest już odporny na słońce, wilgoć i mróz.

Beton kreatywny Ultrament to szara masa betonowa, która po zmieszaniu z wodą zyskuje wysoce plastyczne właściwości, pozwalając na formowanie ozdób o dowolnym kształcie. Masę można modelować ręcznie lub przy użyciu foremek. Można z niej wycinać kształty oraz zdobić jej powierzchnię. Pozwala na tworzenie najróżniejszych dekoracji, np. kwiatów, figurek czy filigranowych rzeźb. Po wyschnięciu przedmioty wykazują się dużą trwałością – beton nie kurczy się, nie pęka, za to jest odporny na słońce, wilgoć i mróz. Czas wstępnego twardnienia wynosi ok. 1 godziny, a całkowitego – 24 godziny.

Beton kreatywny Ultrament kosztuje ok. 29 zł, a Beton dekoracyjny Ultrament ok. 43 zł. Produkty dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).