logo
Drabina wielofunkcyjna - nowosciproduktowe.pl

Drabina wielofunkcyjna – dlaczego warto w nią zainwestować?


24-11-2020| 10:43| Źródło: KRAUSE| Fot: KRAUSE

Każdy właściciel domu wie, że dobra drabina wielofunkcyjna to obowiązkowy element warsztatu narzędziowego. Dobra, czyli jaka? – Na pewno taka, która została wyprodukowana według obowiązujących norm bezpieczeństwa dla drabin PN-EN 131, a jakość jej wykonania nie wzbudza naszych podejrzeń


Bezpieczeństwo w parze z funkcjonalnością

Prace konserwacyjne i porządkowe wokół domu potrafią zaskoczyć, dlatego kupując drabinę dobrze jest postawić na model, który odnajdzie się w wielu różnych sytuacjach. – Podczas prac wokół domu najlepiej sprawdzi się drabina przegubowa lub trzyelementowa drabina wielofunkcyjna. Pierwszą rekomenduję właścicielom parterowych budynków, którzy nie mają zbyt wiele miejsca na jej przechowywanie – ławo i szybko składa się do naprawdę niewielkich rozmiarów. Taka drabina zapewni nam ponadto możliwość użytkowania w formie przystawnej, wolnostojącej czy jako pomost roboczy, który szczególnie docenimy podczas długotrwałych prac na niedużej wysokości, takich jak malowanie drewnianej elewacji czy cięcie żywopłotów. Do tego z łatwością ustawimy ją na schodach– tłumaczy ekspert.

Z kolei trzyelementowa drabina wielofunkcyjna to idealne rozwiązanie dla domów piętrowych, gwarantuje bowiem naprawdę dużą wysokość roboczą. Bez problemu pozwoli dostać się na dach piętrowego budynku, w celu jego przeglądu czy sprzątania (w przypadku dachu płaskiego), wyczyścić rynny czy umyć wysokie okna. A stabilna konstrukcja nawet mało doświadczonym użytkownikom zagwarantuje wygodne warunki pracy.

W tym miejscu chciałbym zwrócić szczególną uwagę na popularne drabiny wolnostojące z wejściem z jednej strony, zwane „domówkami” – wśród dostępnych na rynku modeli wiele nie spełnia wymagań wspomnianej normy. Dlatego podczas zakupu warto sprawdzać stosowne oznaczenia, a takie mają wszystkie produkowane przez nas drabiny – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin domowych.

Najlepiej przyjrzeć się więc asortymentowi renomowanych producentów, którzy swoje drabiny zaprojektowali z myślą o użytkowniku indywidualnym. Choć ceny oferowanych przez nich drabin mogą być nieco wyższe niż nieznanych marek, warto się na taki zakup zdecydować. W długiej perspektywie inwestycja na pewno się opłaci – zamiast wydawać pieniądze na nowe urządzenie co dwa lub trzy sezony, będziemy cieszyć się jego dobrą kondycją i bezawaryjnością przez wiele lat. Ale wybierając drabinę do prac wokół domu musimy przyjrzeć się także jej funkcjonalności, by w jak największym stopniu odpowiedziała na nasze potrzeby. Na co zwrócić uwagę?

Drabina wielofunkcyjna – akcesoria – dodatkowa ochrona i komfort

Kupując drabinę rzadko zwracamy uwagę na dodatkowe wyposażenie, jakie oferują producenci. Wiele rozwiązań nie tylko znacząco podnosi komfort prac, ale przede wszystkim zwiększa nasze bezpieczeństwo. O jakich elementach mowa? – Wymienię kilka podstawowych. Po pierwsze są to szpice do drabin, które zwiększą stabilność urządzenia ustawionego na grząskim podłożu, z jakim często mamy do czynienia wokół domu. Wystarczy zamocować je do dolnej części podłużnic i wbić w trawiasty grunt. Po drugie jest to przedłużenie podłużnicy z bezstopniową regulacją wysokości, które w razie konieczności ustawienia drabiny na podwyższeniach (schody, chodnik, krawężnik) pozwoli zniwelować różnice w wysokości podłoża. I wreszcie uchwyt dystansowy do drabin przystawnych, przydatny właśnie podczas jesiennych prac w obszarze dachu. Umożliwia odsunięcie drabiny od ściany budynku i stabilne oparcie jej na specjalnych wspornikach. Dzięki temu w komfortowych warunkach wyczyścimy lub naprawimy rynny – wyjaśnia Marek Banach.

Okresowy przegląd techniczny budynku (dachu, elementów elewacji czy systemu rynnowego) to obowiązek, jaki spoczywa na każdym jego właścicielu lub zarządcy. A to tylko jeden z powodów, dla którego warto zainwestować w stabilną drabinę wielofunkcyjną.


Tagi: