logo
Fotel biurowy - nowosciproduktowe.pl

Fotel biurowy do pracy w home office. Jak go dobrać?


11-02-2021| 11:00| Źródło: Angel| Fot: Angel

Prawidłowy sposób siedzenia przy biurku jest niezwykle istotny, szczególnie teraz, kiedy wiele osób pracuje w formie zdalnej. Istotny wpływ na komfort pracy w pozycji siedzącej ma odpowiednio dobrany fotel biurowy.


Znaczenie poprawnej postawy ciała przy pracy

Wydajność pracy w istotnym zakresie zależy od komfortu pracownika. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim pracodawcy, przywiązując wagę do wyboru odpowiednich foteli. Konsekwencją zbagatelizowania tego aspektu mogą być późniejsze problemy z postawą, kontuzje i dolegliwości bólowe. Poza tym pracownik, który musi często zmieniać pozycję ciała z powodu dyskomfortu lub wstawać od stanowiska pracy, jest zdecydowanie mniej wydajny. Wiele problemów z kręgosłupem ma swoje źródło w niepoprawnym siedzeniu. Wiele osób przyznaje, że zmiana środowiska pracy nie sprzyja ich skupieniu, przez co nie są tak efektywni jak podczas wykonywania swoich obowiązków w biurze. W takich warunkach sporo rzeczy potrafi rozpraszać mocniej niż zwykle. Pracownicy na różne sposoby starają się zaadaptować przestrzeń domową do pracy, a istotny wpływ na ich komfort ma wygodne siedzenie. Źle dostosowane do użytkownika krzesło lub fotel biurowy słabej jakości znacznie osłabiają koncentrację i pogarszają efektywność. Jeśli nie zadbamy o odpowiedni fotel do naszej codziennej pracy, będziemy bardzo szybko się przemęczać.

Krzesło powinno dobrze odciążać kręgosłup w pozycji siedzącej i zapewnić właściwe podparcie wszystkich części ciała. Aby uzyskać taki efekt, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:

  • regulowane podparcie dla kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
  • podparcie łokci i odpowiednio ustawiony zagłówek,
  • regulację wysokości siedziska i kątów odchylenia oparcia.

Te elementy w największym stopniu wpływają na komfort i wygodę podczas pracy w pozycji siedzącej. Przykładem fotela posiadającego wszystkie wymienione udogodnienia jest model eurOpa marki Angel. Ten ergonomiczny fotel może mieć zastosowanie zarówno w biurze, jak i w domu. Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy? A więc, po kolei…

Wiek użytkownika

Wiąże się on bezpośrednio z jego stylem życia – inaczej z fotela korzysta pierwszoklasista, a inaczej nastolatek, czy osoba starsza. Przy osobach młodszych ważne jest, aby fotel biurowy miał szerokie możliwości regulacji, ponieważ dzieci szybko rosną, a proporcje ciała ulegają ciągłym zmianom. Nastolatek natomiast będzie mocniej zwracał uwagę na design fotela. Dobrym rozwiązaniem jest mechanizm TILT (in. mechanizm kołyskowy), który pozwala zablokować ustawienia odchylania, co w przypadku osób młodszych może zapobiec dekoncentracji. W mechanizm ten wyposażono wszystkie fotele marki Angel.

Fotel biurowy, a budowa ciała użytkownika

Wiek nie jest jedynym wyznacznikiem w przypadku wyboru fotela. Warto zwrócić uwagę na wysokość i wagę użytkownika oraz zastanowić się, jakie cechy fotela będą odpowiednie dla jego sylwetki i postawy. Najlepszym sposobem weryfikacji będzie w tym przypadku osobiste przetestowanie produktu. Jeżeli jednak nie jest ono możliwe, należy wybierać te fotele, w przypadku których zakres regulacji daje szerokie możliwości.

Wypełnienie fotela

Materiał wypełniający siedzisko i opacie powinien być dobrej jakości. Najtańsze krzesła biurowe wypełnione są zazwyczaj klasyczną gąbką, która szybko się odkształca, co obniża komfort użytkowania. W efekcie może to powodować ból kręgosłupa. Lepiej więc wybrać fotel biurowy wypełniony sprężystą pianką, która dopasowuje się do ciała, ale nie ulega odkształceniom.

Materiał obicia

W przypadku obicia szczególnie istotna jest trwałość użytego materiału oraz dobra wentylacja. Materiał powinien też być łatwy do utrzymania w czystości, przyjemny w dotyku i „oddychający”. Dobrze „oddychającymi” są tkaniny z dodatkiem bawełny lub wełny. Warto mieć na uwadze, że obicia skóropodobne szybko się nagrzewają i mogą przyklejać się do ciała przy wyższych temperaturach. Alternatywą dla miękkich tkanin jest elastyczna, ażurowa membrana, zapewniająca bardzo dobrą wentylację. W tego typu siatkę wyposażone są między innymi fotele jOkasta oraz oberOn.

Siedzisko

Tutaj ważna jest przede wszystkim jego głębokość, wysokość oraz szerokość. Głębokość siedziska nie powinna być ani za duża, ani za mała – powinny zwracać na nią uwagę zarówno osoby wysokie, jak i niższe, ponieważ wpływa ona znacznie na późniejszy komfort użytkowania. Zbyt głębokie siedzisko sprawia np., że użytkownik pochyla się do przodu i obciąża swój kręgosłup. Wzorcowo, na siedzisku powinno opierać się ¾ długości ud. Dodatkowo zbyt duży nacisk ud na krawędź fotela doprowadza do drętwienia nóg. Z tego względu siedzisko powinno mieć lekko opadający profil w celu zapewnienia swobodnego przepływu krwi. Jeśli chodzi o szerokość, powinna ona wynosić minimum 40 cm, aby zaokrąglone krawędzie nie uciskały ud. Takie siedzisko posiada każdy z foteli marki Angel – mają one szerokość nie mniejszą niż 50cm.

Fotel biurowy i jego oparcie

Najważniejszy jest wygodny profil, czyli wygięcie dopasowane do kształtu kręgosłupa – wymusza ono na użytkowniku przyjęcie właściwej postawy, w której kręgosłup jest delikatnie wygięty w kształt litery „S”. Dobrze, aby oparcie miało dodatkowe podparcie na wysokości odcinka lędźwiowego. Istotna jest także regulacja odchylania oparcia – czyli to, jak daleko można je odgiąć i z jakim oporem się ono pochyla. Taka regulacja pozwala odciążyć kręgosłup nawet w trakcie krótkich przerw.

Podłokietniki

Konkretnie ich regulacja i materiał, z którego są wykonane. Podłokietniki ograniczają drętwienie rąk poprzez zmniejszenie obciążenia nadgarstków, dlatego w trakcie pisania na komputerze przedramiona powinny się na nich opierać. Podłokietniki powinny więc być dość szerokie. Warto także, aby były ruchome, czyli miały możliwość regulacji wysokości i szerokości ich rozstawu. Tak zwaną regulację podłokietnika 3D posiada model fotela kalistO, w którym wyregulować możemy zarówno wysokość podłokietników, szerokość ich rozstawu, jak i położenie na płaszczyźnie przód-tył.

Zagłówek

Pozwala odpocząć mięśniom szyi w trakcie pracy, dzięki możliwości oparcia na nim głowy. Ważne jest, aby jego wysokość była dopasowana do wzrostu użytkownika, dlatego dobrze, jeżeli posiada regulację nachylenia. Przy wyborze fotela biurowego, poza ergonomią, zwraca się oczywiście także uwagę na sam jego wygląd. Design jest na pewno istotny, trzeba jednak pamiętać, że funkcjonalność krzesła nie powinna zejść na drugi plan. Jeśli weźmie się pod uwagę powyższe porady, wybór fotela powinien być prostszy, a jego zakup bardziej trafiony i satysfakcjonujący.