logo

Najnowsza aktualizacja oprogramowania sprzętowego systemu EOS R zachwyca rozdzielczością


05-04-2023| 12:00| Źródło: Canon| Fot: Canon

Canon przedstawia aktualizację oprogramowania sprzętowego dla aparatów EOS R3 i EOS R5, która wyznacza nowe standardy dla aparatów bezlusterkowych.


Canon Europe wprowadza aktualizację oprogramowania sprzętowego dla modeli EOS R3 i EOS R5 w odpowiedzi na opinie i prośby użytkowników. W przypadku aparatu EOS R3 aktualizacja w wersji 1.40 znacząco ułatwia fotografowanie szybko poruszających się obiektów dzięki funkcji asystenta panoramowania (Panning Assist), natomiast aktualizacja w wersji 1.81 dla aparatu EOS R5 oferuje zwiększoną rozdzielczość. Firma Canon zapowiada także nowe funkcje, które pojawią się w aplikacji Mobile File Transfer. Użytkownik zyska zwiększony komfort obsługi oraz możliwość lepszego dostosowania do sposobu pracy.

Dzięki oprogramowaniu sprzętowemu w wersji 1.40 aparat EOS R3 stale podnosi poprzeczkę w dziedzinie fotografii w ruchu. Dzięki nowej, unikatowej dla firmy Canon funkcji Panning Assist, podczas ekspozycji można zastosować stabilizację obrazu i korektę rozmycia obiektu. Zwiększa to liczbę udanych ujęć, które fotograf może wykonać, stosując w technice panoramowania nawet o dwa stopnie dłuższe czasy otwarcia migawki, z zachowaniem ostrości detali.

Aktualizacja sprzyja nie tylko błyskawicznej rejestracji sportów motorowych. Użytkownicy EOS R3 mogą teraz wstępnie zarejestrować do 10 osób, których twarze będą wykrywane i śledzone w oparciu o priorytet nadany im w aparacie. Jest to szczególnie przydatne podczas fotografowania grup ludzi uczestniczących w wyjątkowych wydarzeniach, na przykład weselach.

Zarówno aktualizacja oprogramowania sprzętowego w wersji 1.40 dla aparatu EOS R3, jak i aktualizacja w wersji 1.81 dla aparatu EOS R5, umożliwiają automatyczną ochronę obrazów przesyłanych za pośrednictwem protokołu FTP. Jest to szczególnie ważne dla fotografów-freelancerów, którzy mogą teraz usprawnić pracę i łatwo sprawdzić, które zdjęcia zostały już przesłane, po podłączeniu aparatu do laptopa.

Oprogramowanie sprzętowe w wersji 1.81 do aparatu EOS R5 wykorzystuje mechanizm stabilizacji obrazu matrycy, stopniowo przesuwając matrycę w celu odwzorowania efektu większej liczby pikseli, co pozwala uzyskać zdjęcia o wyższej rozdzielczości – do 400 MP. Taka dokładność jest idealna dla fotografów, którzy pragną uchwycić „w biegu” zachwycającą architekturę i krajobrazy.

Firma Canon zapowiedziała ponadto wprowadzenie nowych funkcji do aplikacji Mobile File Transfer, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom użytkowników. Aplikacja umożliwia użytkownikom wysyłanie dużej liczby obrazów na serwery FTP/FTPS/SFTP za pośrednictwem urządzeń mobilnych 5G. Aktualizacje obejmują blokadę ekranu, aby zapobiec przypadkowym manipulacjom podczas transferu, oraz możliwość zmiany i edycji ustawień serwera FTP przed transferem – w celu uzyskania maksymalnej wydajności. W odpowiedzi na informacje zwrotne od specjalistów udoskonalono też interfejs użytkownika.