logo
Okna drewniane Sokółka - Nowosciproduktowe.pl

Planujesz wymianę okien? Sokółka podpowiada, jaki typ okien wybrać


08-10-2020| 10:00| Źródło: Sokóka| Fot: Sokóka

W każdym domu i mieszkaniu przychodzi taki moment, w którym właściciele decydują się wymienić stare okna na nowe. Zamykają się one bowiem z coraz większym trudem, są nieszczelne, a ciepło szybko ucieka z pomieszczeń. W takiej chwili stają oni przed dylematem, czy wymienić stare okna na plastikowe, czy na okna drewniane. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ okna plastikowe kuszą niższą ceną, ale od drewnianych podobnej klasy mają profile „zimniejsze” oraz mniej sztywne i trwałe.


Wybrać okna tańsze, ale czy na pewno?

Zanim jednak zdecydujemy się czy wybrać do domu okna drewniane czy plastikowe, powinniśmy pamiętać, że kierując się przy wyborze okien niższą ceną, oszczędzamy tylko pozornie. Chcąc uniknąć, kolejnej wymiany już po kilku latach użytkowania, w wyniku takich problemów jak gnicie, wypaczanie lub „topienie” się ram (widoczne na zdjęciu obok), musimy postawić na dobrych i sprawdzonych producentów stolarki otworowej. Oczywiście wiąże się to z wyższym wydatkiem początkowym, ale jest to koszt jednorazowy, który z czasem i tak zacznie się zwracać. Zaś spokój, który zapewnimy sobie odpowiedzialną decyzją, jest przecież bezcenny.

Okna drewniane – prawda i mity

Większości z nas zależy przede wszystkim na trwałości i jakości produktu. Dla tych, którzy zastanawiają się w tym momencie, czy wybór okien drewnianych będzie dobrą decyzją, podajemy kilka istotnych argumentów na TAK.

Właściciele starych okien drewnianych powinni zdawać sobie sprawę, że ich współczesne wersje – pod względem parametrów technicznych i użytkowych – mają niewiele wspólnego ze swoimi poprzednikami. Przede wszystkim konserwacja dzisiejszych okien drewnianych jest dużo prostsza niż dawniej. Wystarczy je pielęgnować łatwo dostępnymi preparatami, które znacząco wydłużają trwałość powłok malarskich.

Dobrej jakości okna drewniane przy odpowiedniej pielęgnacji zachowują swoje parametry na długie lata. Dodatkowo, w odróżnieniu od tanich okien plastikowych, które już po kilku latach można tylko wymienić, nawet najtańsza stolarka drewniana nadaje się do renowacji, a ta pozwala przywrócić praktycznie 100 % początkowych właściwości.

Dla tych, którzy na samą myśl o oknach drewnianych mają w głowach – krążące po Internecie – obrazki przegnitych ram okien z minionej epoki. Uspokajamy i informujemy, że odpowiedzialni producenci stolarki drewnianej przewidują zabezpieczenie okien przed wilgocią i grzybami już na etapie wyboru dostawcy drewna. Istotne jest bowiem, by było ono pozyskiwane z wiarygodnych źródeł. Ważna jest również jego odpowiednia impregnacja, dlatego na etapie produkcji jeszcze przed szkleniem kilkukrotnie pokrywa się okna specjalną powłoką lakierniczą. Ponadto współczesne konstrukcje okienne mają kilka uszczelek zabezpieczających przed zawilgoceniem profilu, są to tzw. uszczelki wrębowe oraz krawędziowe, a także te zlokalizowane przy okapniku. Wysokiej jakości profil ma od 3 do 4 uszczelek tego typu. Dodatkowo na dolnym elemencie skrzydła okiennego jest montowany tzw. okapnik skrzydłowy, który zabezpiecza najbardziej narażone na wodę powłoki lakiernicze.

Za oknami drewnianymi przemawia także to, że ich profile, w przeciwieństwie do plastikowych, nie wymagają częstego mycia, ponieważ nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Obecnie, dzięki zastosowaniu od zewnętrz specjalnych nakładek aluminiowych, okna drewniane są także znacznie odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych takich jak słońce, deszcz oraz różnice temperatury, zachowując swoje parametry nawet do kilkudziesięciu lat. Od wewnątrz zaś nadal pozwalają domownikom cieszyć się pięknem naturalnego drewna. Przy okazji warto, nadmienić, że okna drewniane z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza i elewacji, gdyż dzięki obecnej technologii mogą one mieć inny kolor na zewnątrz jak i wewnątrz ramy.

Podsumowując, czy warto jest zdecydować się na wymianę starych okien na okna drewniane, nawet jeśli koszt ich zakupu bywa wyższy? Odpowiadamy jednogłośnie, że warto. Okna drewniane są trwalsze, sztywniejsze i cieplejsze od plastikowych. Dzięki niepowtarzalnemu, naturalnemu usłojeniu drewna wyróżniają się też wyjątkowym, eleganckim wyglądem. Ważne jest natomiast, aby zostały wykonane z zachowaniem wszelkich rygorów technologicznych i jakościowych przy użyciu najlepszych surowców, co może zagwarantować jedynie wysokiej klasy producent z wieloletnim doświadczeniem na rynku stolarki okiennej.