logo
Ceramika Tubadzin Macchia - Nowosciproduktowe.pl-1

Płytki Ceramiki Tubądzin Macchia – magia włoskiej klasyki


17-05-2021| 09:43| Źródło: Ceramika Tubądzin| Fot: Ceramika Tubądzin

Macchia, propozycja Ceramiki Tubądzin w formacie 33 x 90 cm, odkrywa tradycyjne włoskie terrazzo na nowo. To kolekcja niestandardowa, bardzo współczesna i otwarta na stylistyczne eksperymenty, którą pokocha każdy, kto ceni klasyczne piękno i lubi delektować się życiem.


Macchia kojarzy się z przyjemnością. Przywołuje na myśl ciepłe, słoneczne dni, dalekie podróże i włoskie smaki. To połączenie oparte na kontraście tego, co trwałe i ponadczasowe z tym, co ulotne i błogie. Inspiracja klasycznym designem weneckich posadzek terrazzo, ich elegancją i luksusowym stylem, została zestawiona w kolekcji z delikatnością i wyrazistością lodów stracciatella, w których słodycz wanilii przełamuje intensywność i kruchość czekolady. Macchia jest efektem współpracy zespołu TU_Kolektyw: projektantki Anny Janik-Cieśli i Katarzyny Madalińskiej, architekta marki Tubądzin. Kolekcja ta odnosi się do wrażeń i przeżyć, związanych z byciem TU i teraz, a także doświadczeń i rozwiązań architektonicznych poprzednich pokoleń.

TU_poszukuje. Bogactwo południowych smaków

Macchia oddaje to, który kryje się za słowem „stracciare” – pełnym temperamentu rozrywaniem gładkiej całości na kawałeczki, obecnym nie tylko w południowej kuchni. Efekt ten można odnaleźć także w wyglądzie klasycznych posadzek terrazzo, które od czasów starożytnego Rzymu wykorzystywane były do dekoracji wyjątkowych i prestiżowych przestrzeni, a dziś coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach.

Delektowanie się lodami stracciatella to obowiązkowy punkt programu każdego mojego wypadu do Włoch. Cząsteczki pokruszonej czekolady zatopione w aksamitnej, waniliowej masie budzą zmysły smakiem, konsystencją i nieregularnością faktury. Ślady estetycznego rozdarcia w stylu „stracciare” odnaleźć można także w wyglądzie terrazzo, pokrywającego do dziś podłogi weneckich pałaców. Chłodne, niczym lody stracciatella i podobnie jak one fantazyjne, uznawane są za wyjątkowo eleganckie i wyszukane rozwiązanie. Postanowiłam przyjrzeć im się z bliska – mówi Anna Janik-Cieśla, autorka kolekcji, projektantka TU_Kolektyw.

TU_projektuje. Śródziemnomorska paleta kolorów

Oryginalne posadzki terrazzo, które powstawały z bardzo drobnych okruchów marmuru, były punktem wyjścia do pracy nad kolekcją. Anna Janik-Cieśla, projektantka TU_Kolektyw, zdecydowała się jednak na wykorzystanie większych elementów kamienia, które ożywiły kolekcję i dodały jej ekspresyjnego wyrazu. Łagodna kolorystyka – od beżu, przez szarość, grafit, aż po odcień niebieskiego – wydobywa z kolei w subtelny sposób piękno marmurowych kamieni, podkreśla ich delikatność i śródziemnomorski klimat. Płytkom towarzyszą także polerowane stalowe listwy oraz jasnoszara, matowa płytka podstawowa, które są naturalnym uzupełnieniem wyrazistego motywu terrazzo.

Zależało mi na unowocześnieniu włoskiej klasyki, dlatego w projekcie delikatnie zmieniłam proporcje i sięgnęłam po większe fragmenty kamienia. Ich ułożenie nie jest już tak gęste, dzięki czemu tworzą wyraźną, dynamiczną strukturę. Zrezygnowałam z osiemnastowiecznej estetyki pavimento alla Veneziana. Miejsce weneckich chodników, wykonanych z bardzo drobnych frakcji kruszywa i wykończonych na wysoki połysk, zajęły płytki z matowym wykończeniem. W moim wydaniu terrazzo przypomina bardziej kamień szlachetny, a cała kolekcja zyskała nowoczesną, prostą i surową formę – mówi projektantka TU_Kolektyw.