logo
ASUS Zephyrus Duo 15 SE - Nowosciproduktowe.pl-1

Poznaj ASUS Zephyrus Duo 15 SE – dwuekranowy laptop gamingowy


18-01-2021| 12:52| Źródło: ASUS| Fot: ASUS

Firma ASUS Republic of Gamers (ROG) zaprezentowała ASUS Zephyrus Duo 15 SE, czyli specjalną wersję uznanego już laptopa gamingowego wyposażonego w dwa ekrany.


ASUS Zephyrus Duo 15 SE oferuje połączenie udoskonalonego 15,6-calowego ekranu z bardzo pozytywnie ocenianym rozwiązaniem ROG ScreenPad Plus, które umożliwia sterowanie dotykowe za pośrednictwem dodatkowego ekranu o przekątnej 14,1″. Dodatkowy ekran zwiększa funkcjonalność do wszelkich zastosowań: od rozgrywki i strumieniowania, aż po tworzenie treści i pracę wielozadaniową.

W maksymalnej konfiguracji nowy ASUS Zephyrus Duo 15 SE jest wyposażony w następnej generacji procesor AMD Ryzen™ 9 5900HX oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX™ 3080. Zastosowany w nim nowatorski układ chłodzenia AAS Plus dysponuje przeprojektowanymi wentylatorami, co pomaga w rozpraszaniu ciepła wydzielanego przez procesory o łącznej mocy do 165 W. Matryca 120 Hz klasy premium o rozdzielczości 4K oferuje bezkompromisowe efekty wizualne zarówno do rozgrywki, jak i pracy kreatywnej. Natomiast alternatywny wariant z panelem 300 Hz zapewnia odświeżanie dające przewagę w tytułach esportowych. Macierz RAID udostępnia prawie dwa razy większą przepustowość dzięki podłączeniu dwóch dysków SSD bezpośrednio do procesora.

https://www.youtube.com/watch?v=ZXcU95gfHPE&feature=emb_logo

ROG ScreenPad Plus

Zintegrowanie dodatkowego ekranu w urządzeniu o niezwykle smukłej konstrukcji postawiło inżynierów przed wyjątkowymi wyzwaniami. Konieczne było przeanalizowanie każdego milimetra przestrzeni i każdego grama masy, a ponadto dodatkowy ekran musiał być wystarczająco duży, aby umożliwić praktyczne wykorzystywanie i wygodną obsługę za pomocą dotyku lub rysika. Firma ASUS jako pierwsza zastosowała tego typu ekran w pierwszym modelu ZenBook Pro Duo, a inżynierowie ROG wynieśli to rozwiązanie na następny poziom.

W laptopie ROG ASUS Zephyrus Duo 15 SE ten sam dodatkowy ekran ScreenPad Plus wyposażono w mechanizm nachylania, co zwiększa komfort i funkcjonalność, a jednocześnie udostępnia duży otwór wlotowy ulepszający cyrkulację powietrza w układzie chłodzenia. Kiedy pokrywa laptopa jest otwarta, układ ROG ScreenPad Plus jest uniesiony pod kątem 13° dla zagwarantowania większej wygody podczas oglądania i obsługi dotykowej. Ruch podnoszenia ekranu przebiega płynnie i precyzyjnie dzięki zastosowaniu dostosowanego zawiasu, który stopniowo unosi wyświetlacz.

ROG ScreenPad Plus jest największym dodatkowym wyświetlaczem dostępnym w masowo produkowanych laptopach gamingowych. Matryca IPS rozciąga się na całej szerokości obudowy i oferuje szerokie kąty oglądania oraz dużą dodatkową powierzchnię ekranową. Gracze grając na głównym ekranie jedocześnie zyskują duży dodatkowy obszar roboczy mogący zostać wykorzystany do obsługi czatu czy strumieniowania. Twórcy treści mogą pracować na głównym ekranie bez przepełniania go, umieszczając swoje paski narzędziowe, osie czasu i materiały referencyjne na drugim ekranie. Inne rodzaje pracy wielozadaniowej również skorzystają na tym rozszerzeniu pulpitu. Ekran dotykowy obsługuje także aktywny rysik ASUS Pen, co umożliwia użytkownikom pisanie ręczne oraz szkicowanie.

Firma ROG współpracuje z deweloperami gier i artystami, zapewniając nowe wrażenia za pośrednictwem rozwiązania ROG ScreenPad Plus. W wyczekiwanej przez wielu grze Dying Light 2 firmy Techland okna czatu w rozgrywce wieloosobowej w trybie co-op zostały przeniesione na drugi ekran dla łatwiejszego dostępu, a ponadto dodano opcje sterowania dotykowego do szybkiego przełączania pomiędzy elementami inwentarza i misjami. Zastosowanie tej samej platformy z dodatkowym ekranem, co w laptopach ASUS ZenBook Pro Duo, zapewnia kompatybilność z bardzo wydajnym panelem sterowania ProArt, który zostanie wdrożony w tych urządzeniach.

Rozwiązanie ROG ScreenPad Plus obsługuje również wiele narzędzi i aplikacji, które dodają intuicyjne udoskonalenia do codziennej pracy i rozgrywki. Funkcja grupowania zadań umożliwia zapamiętywanie preferowanych przez użytkownika układów okien aplikacji na obu ekranach, a także ładowanie konfiguracji zoptymalizowanych pod kątem różnych scenariuszy. Pakiet narzędzi systemowych ROG Armoury Crate jest odpowiednio skalowany do użytkowania na drugim ekranie i wyświetla przydatny zbiór zasobów, który pozwala śledzić najważniejsze statystyki systemowe, jak częstotliwość taktowania CPU i GPU. XSplit Gamecaster została zoptymalizowana pod kątem drugiego ekranu, ułatwiając jednoczesną rozgrywkę i strumieniowanie. Overwolf pozwala w pełni wykorzystać zalety posiadania kilku ekranów, a użytkownik cieszy się takimi udoskonaleniami, jak statystyki w czasie rzeczywistym, zalecenia dotyczące konfiguracji umiejętności postaci w grze i wiele innych ulepszeń w popularnych grach. Cyfrowa stacja robocza FL Studio do konfiguracji dźwięku udostępnia użytkownikowi mikser w bezpośrednim zasięgu na ekranie ScreenPad Plus, co uwalnia twórcom muzyki więcej miejsca na głównym ekranie na inne narzędzia tej aplikacji.

Udoskonalony ekran główny

ASUS Zephyrus Duo 15 SE dysponuje matrycą 4K o częstotliwości odświeżania 120 Hz i czasem reakcji oo szarego do szarego na poziomie 3 ms. Dzięki pełnemu pokryciu szerokiej przestrzeni barw Adobe RGB ten ekran klasy premium oferuje doskonale wyważone specyfikacje – zarówno do tworzenia treści na poziomie profesjonalnym, jak i do płynnej rozgrywki z ostrym obrazem. Do szybkiej rozgrywki ASUS Zephyrus Duo jest również dostępny w wariancie z ekranem Full HD, który oferuje częstotliwość odświeżania 300 Hz i czas reakcji 3 ms.

Oba warianty ekranów głównych wykorzystują technologię Adaptive-Sync do dopasowywania częstotliwości odświeżania matrycy do liczby klatek animacji na sekundę generowanych przez GPU. Ścisła koordynacja tych komponentów pozwala zwiększyć immersję w rozgrywce, eliminując efekt „tearingu” (rozrywania klatki), minimalizując efekt „stutteringu” (przycinania płynności) i redukując opóźnienia pomiędzy źródłem sygnału a wyświetlaniem obrazu. Ekrany z matrycą klasy IPS są ponadto fabrycznie kalibrowane dla zagwarantowania zgodności z wysokimi wymaganiami walidacji Pantone. Proces ten gwarantuje wysoką precyzję odwzorowywania kolorów, zapewniając twórcom treści wierność barw, jakiej potrzebują, a graczom dokładnie takie wrażenia z grafiki, jakie zamierzali uzyskać deweloperzy i twórcy.

Ekran ROG ScreenPad Plus jest oferowany w dwóch wariantach rozdzielczości, pasujących do głównych ekranów. Wersja 4K wyświetla wyjątkowo wyraźny tekst i ostre linie z rozdzielczością 3840 x 1100, natomiast wariant 1920 x 550 doskonale pasuje do modelu z ekranem głównym Full HD. Oba warianty wykorzystują technologię matrycy klasy IPS oraz oferują częstotliwość odświeżania 60 Hz.

ASUS Zephyrus Duo 15 SE – układy GPU i CPU następnej generacji

ASUS Zephyrus Duo 15 SE jest oferowany z ekranami o wysokiej częstotliwości odświeżania oraz w maksymalnej konfiguracji z mobilną kartą graficzną GeForce RTX™ 3080. Dzięki zaawansowanemu układowi chłodzenia i technologii ROG Boost procesor graficzny może pracować z częstotliwością do 1645 MHz przy 115 W w trybie ROG Boost, przy czym dodatkowe 15 W mocy jest dostępne za pośrednictwem funkcji Dynamic Boost – zapewniając wyższą amplitudę mocy niż w innych laptopach o smukłej konstrukcji.

Większa moc pomaga GPU zapewniać szybszą i bardziej płynną rozgrywkę w każdej grze – od intensywnych strzelanek, aż po gry RPG z kinowymi efektami wizualnymi. Tak jak inne karty z serii GeForce 30, ta również opiera się na nowej architekturze NVIDIA Ampere z udoskonalonymi rdzeniami CUDA do programowalnego cieniowania, ulepszonymi rdzeniami RT do ray-tracingu w czasie rzeczywistym, a także zaktualizowanymi rdzeniami Tensor do przyspieszania zastosowań SI. Ta wszechstronna mieszanka zwiększa wydajność do rozgrywki i przetwarzania grafiki, a ponadto przyspiesza wykonywanie różnych innych zadań, takich jak np. obróbka zdjęć, tworzenie modeli 3D oraz deep learning. Procesor graficzny jest wspomagany pamięcią VRAM typu GDDR6 o ogromnej pojemności 16 GB, która jest zarezerwowana specjalnie dla GPU.

Procesor AMD Ryzen™ 9 5900HX z 8 rdzeniami i 16 wątkami gwarantuje znaczne przyspieszenie każdego typu zadania. Nowa generacja procesorów mobilnych z serii Ryzen 5000 została stworzona z wykorzystaniem najnowocześniejszej 7-nanometrowej technologii produkcji i oferuje połączenie najnowszej architektury Zen 3 z większą pamięcią cache zintegrowaną w chipie o pojemności do 20 MB. Procesory zostały zaprojektowane pod kątem zapewnienia użytkownikowi bardziej immersyjnych wrażeń z rozgrywki na laptopie, a ponadto szybkiego wykonywania obciążających zadań, jak renderowanie 3D, tworzenie treści i intensywna praca wielozadaniowa.

Procesor Ryzen 9 5900HX skaluje wydajność do 50 W stałej mocy, kiedy układ graficzny jest aktywny, i 90 W podczas obciążenia wyłącznie CPU– co jest prawie dwa razy wyższą wartością w porównaniu do typowych procesorów tej klasy. Włączenie trybu pracy Turbo automatycznie zwiększa taktowanie procesora o 200 MHz, jeszcze bardziej zwiększając wydajność.

Dwa dyski SSD NVM Express® PCIe® x4 skonfigurowane w matrycy RAID 0 udostępniają maksymalną pojemność 2 TB na ogromną bibliotekę gier i portfolio zawodowe. Procesor Ryzen umożliwia podłączenie obu dysków bezpośrednio do CPU, bez wspólnego korzystania z przepustowości. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wyjątkowo szybkie transfery danych z prędkością do 7000 MB/s.

Dzięki łącznie maks. 32 GB pamięci RAM typu DDR4-3200 – w układzie zintegrowanym oraz modułach SO-DIMM – możliwa jest efektywna praca wielozadaniowa na kilku ekranach. Użytkownicy mogą bez trudu strumieniować treści przy wysokiej jakości obrazu, korzystać z oprogramowania do czatu, pracować nad dużymi projektami i pakietami danych, jak również otwierać tak dużo zakładek w przeglądarce, jak tylko potrzebują – bez żadnych opóźnień w pracy systemu.

Innowacyjny układ chłodzenia

Procesory najwyższej klasy mogą maksymalnie wykorzystać swój potencjał wyłącznie pod warunkiem zachowania niskiej temperatury pracy, dlatego instalowanie ich w komputerach o smukłym profilu obudowy niesie ze sobą szczególne wyzwania. W pierwszym modelu ASUS Zephyrus firma ROG zastosowała całkiem nowe podejście do układu chłodzenia w laptopie o ultrasmukłej konstrukcji. Jego aktywny system aerodynamiczny (Active Aerodynamic System – AAS) oferował lepszy przepływ powietrza, udostępniając otwór wlotowy o szerokości 7~10 mm wzdłuż spodu laptopa po podniesieniu przez użytkownika pokrywy. W pierwszym modelu laptopa Zephyrus Duo 15 ekran dotykowy jest nachylany pod kątem, co powoduje otwarcie znacznie większego, 28,5-milimetrowego wlotu powietrza. Umożliwia to wentylatorom zasysanie chłodniejszego powietrza od góry laptopa, zamiast cieplejszego powietrza od spodu. Ten bardzo duży otwór wentylacyjny zwiększa przepływ powietrza nawet o 30% w porównaniu do układów AAS poprzednich generacji, dlatego zasłużył na nazwę AAS Plus.

W laptopie ASUS Zephyrus Duo 15 SE jeszcze bardziej zwiększono wydajność chłodzenia konstrukcji AAS Plus, co pozwala na dostarczanie większej mocy do procesorów bez zwiększania poziomu emitowanego hałasu. Jednym z kluczowych czynników wpływających na ten wzrost wydajności jest zastosowanie nowej konstrukcji wentylatorów Arc Flow o radykalnie zmodyfikowanym kształcie łopatek, które przemieszczają więcej powietrza i są cichsze. Każdy wentylator jest wyposażony w 84 łopatki charakteryzujące się zróżnicowaną grubością od podstawy do końcówki, co pozwala zmaksymalizować przepływ powietrza. Ponadto łopatki posiadają specjalną aerodynamiczną warstwę wierzchnią o falowanym wzorze, która minimalizuje turbulencje i hałas. Są to pierwsze wentylatory wykonane z nowego wariantu polimeru ciekłokrystalicznego opracowanego przez ROG, dzięki czemu możliwe było zastosowanie łopatek o wyjątkowo smukłym profilu 0,1 mm, które są jednak przy tym na tyle mocne, aby wytrzymać pracę z wysokimi prędkościami obrotowymi. Takie połączenie nowego kształtu i smuklejszych łopatek przekłada się na zwiększenie przepływu powietrza o 13% w porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji. Wykorzystując technologię 0dB, wentylatory całkowicie się wyłączają, kiedy temperatury CPU i GPU są odpowiednio niskie w trybie Silent. Dzięki temu układ chłodzenia jest całkowicie bezgłośny podczas niskiego obciążenia systemu.

Aby zapewnić jeszcze większe możliwości chłodzenia, procesor został pokryty środkiem z ciekłego metalu od firmy Thermal Grizzly zamiast standardowej pasty termoprzewodzącej. Nakładanie tego niekonwencjonalnego materiału to bardzo delikatna czynność, z reguły wykonywana ręcznie. Taka metoda nie nadaje się do masowej produkcji, dlatego firma ROG wdrożyła do użytkowania dostosowane maszyny do zautomatyzowania procesu z mechaniczną precyzją. Ponadto zaprojektowano specjalną uszczelkę wewnętrzną zapobiegającą wyciekom tego środka. Na 2021 rok firma ROG zaktualizowała ten opatentowany proces do zastosowania w układach AMD poprzez dodanie specjalnego kroku dla ochrony montowanych powierzchniowo komponentów na module procesora. Zastosowanie płynnego metalu do przyspieszenia procesu odprowadzania ciepła od nowych procesorów zapewnia dodatkową wydajność chłodzenia, która jest wykorzystywana w różnych trybach pracy do obniżenia poziomu hałasu, zmniejszenia temperatury lub zwiększenia wydajności.

Pięć rurek cieplnych zintegrowanych w module chłodzenia odprowadza energię cieplną od układów CPU, GPU, VRAM i VRM. Rozdzielają one ciepło na cztery radiatory wypełnione ultrasmukłymi żebrami, które oferują maksymalną powierzchnię do rozpraszania ciepła, a jednocześnie mniejszy opór powietrza i łatwiejszą cyrkulację. Wbudowano 222 żebra radiatorów zapewniające łącznie powierzchnię 112 357 mm², czyli jeszcze większą niż w oryginalnym modelu ASUS Zephyrus Duo 15.

Wymagania w zakresie chłodzenia mogą być różne w zależności od wykonywanego zadania, dlatego ROG oferuje kilka trybów dopasowanych do różnych sytuacji. W trybie Silent prędkość jest nieco zmniejszana na rzecz utrzymania niskiego poziomu hałasu, co świetnie sprawdzi się do wykonywania codziennych zadań. Tryb Performance zapewnia większą moc obliczeniową wymaganą do wysokich wartości FPS w grach, ale bez nadmiernego hałasu. W trybie Turbo podkręcany zostaje procesor o dodatkowe 200 MHz dla osiągnięcia wyższych prędkości pracy przy wyższym profilu głośności wentylatorów.

Użytkownicy mogą szybko ręcznie przełączać pomiędzy trybami operacyjnymi za pomocą skrótu klawiaturowego, czy też automatycznie za pośrednictwem funkcji profili scenariuszy. Dostępne za pośrednictwem aplikacji narzędziowej ROG Armoury Crate profile scenariuszy umożliwiają graczom powiązanie poszczególnych gier i aplikacji z konkretnymi trybami operacyjnymi, efektami świetlnymi i innymi ustawieniami systemowymi. Profile są aktywowane za pośrednictwem aplikacji działającej na pierwszym planie, która umożliwia płynne przełączanie pomiędzy ustawieniami do różnych zadań.

Kluczowe czynniki dla zapewnienia komfortu i precyzji

Komponenty o wysokiej wydajności czasem mogą znacznie nagrzać klawiaturę i zmniejszyć komfort korzystania z laptopa, szczególnie podczas długich sesji gamingowych i przy wysokim obciążeniu systemu przez dłuższy czas. W laptopie Zephyrus Duo 15 SE klawiatura została umieszczona bliżej użytkownika, dzięki czemu ręce znajdują się dalej od najcieplejszych stref komputera, a ponadto uzyskano miejsce na drugi ekran. Przy zastosowaniu takiej konstrukcji nadgarstki opierają się na stole, tak jak w przypadku klawiatury desktopowej, a odłączane oparcie na dłonie amortyzuje nacisk i zwiększa komfort użytkowania.

Kilka udoskonaleń ulepsza główną strefę wydawania poleceń pod ekranem dotykowym. Specjalne klawisze skrótów udostępniają funkcje sterowania głośnością i wyciszaniem mikrofonu w bezpośrednim zasięgu użytkownika. Wydzielone grupy klawiszy funkcyjnych można łatwiej i szybciej rozpoznawać. Technologia ROG Overstroke podwyższa punkt aktywacji przełączników znajdujących się pod klawiszami, zapewniając większą responsywność podczas korzystania. Można również szybko naciskać klika klawiszy jednocześnie dzięki technologii N-Key rollover, która gwarantuje precyzyjne rozpoznawanie każdego naciśnięcia. Touchpad jest ulokowany po prawej stronie klawiatury, a za jednym naciśnięciem klawisza wyświetlana jest na nim cyfrowa klawiatura numeryczna.

Wirtualny blok numeryczny świeci się na czerwono, natomiast klawiatura dysponuje podświetleniem RGB każdego klawisza z osobna, co przyda się do wyróżnienia kluczowych poleceń i oszczędzających czas skrótów klawiaturowych. Użytkownicy mogą akcentować ważne polecenia do różnych gier, ulepszyć swoje cykle pracy, jak również zsynchronizować kolorowe efekty świetlne z urządzeniami peryferyjnymi z całego ekosystemu sprzętu kompatybilnego z Aura Sync.

Mobilna moc ASUS Zephyrus Duo 15 SE

Zephyrus Duo 15 SE to naprawdę wyjątkowy laptop. Wyróżnia się on smukłą konstrukcją mierzącą zaledwie 20,9 mm w profilu i ważącą tylko 2,4 kg. Obudowa jest wykonana w całości z metalu, a konkretnie ze stopu magnezu i aluminium, dzięki czemu jest mocna i wytrzymała. Wzornictwo „Dot Insight” charakteryzuje się wyrazistymi liniami i powierzchnią anodowaną na czarno, nadając laptopowi profesjonalnego wyglądu pasującego do każdego otoczenia. Akcenty polerowane techniką laserową i płynnie zintegrowane elementy o brylantowym połysku wyróżniają się na tle dyskretnego wykończenia.

Bateria o dużej pojemności 90 Wh zapewnia dłuższy czas użytkowania mobilnego, natomiast technologia szybkiego ładowania pozwala doładować baterię do 50% w ciągu zaledwie 30 minut. Laptop obsługuje również ładowanie z mocą do 100 W za pomocą urządzeń ze złączem Type-C. Możliwość ładowania przy użyciu powerbanków USB w znacznym zakresie zwiększa mobilność użytkownika, jednocześnie ograniczając konieczność korzystania z gniazda sieciowego. Zawarty w zestawie zasilacz sieciowy jest wprawdzie konieczny do osiągnięcia pełnej wydajności, ale zasilacz ze złączem USB-C jest o wiele mniejszy i lżejszy w transporcie, a przy tym zapewnia wystarczającą moc do codziennego użytkowania. Pojedynczy zasilacz Type-C można również wykorzystywać do zasilania laptopa, telefonu i innych urządzeń.

Zwiększ głośność i filtruj szumy

Technologia Dolby Atmos umieszcza użytkownika w samym centrum akcji, oferując 5.2.1-kanałowy dźwięk przestrzenny. Zastosowano dwa razy więcej głośników w porównaniu do pierwszego modelu Zephyrus Duo: dwa głośniki wysokotonowe emitujące dźwięk bezpośrednio w kierunku użytkownika, a także dwa głośniki niskotonowe odbijające basy od powierzchni pod laptopem. Technologia inteligentnego wzmacniacza (Smart Amp) utrzymuje woofery w ramach limitów temperatury i wartości progowych, dlatego można bez problemu podkręcić głośność. Dostępne jest również standardowe gniazdo 3,5 mm do podłączania słuchawek i zestawów słuchawkowych.

Zaawansowana technologia redukcji szumów z SI poprawia jakość czatu głosowego, usuwając niepożądane dźwięki zarówno z sygnału wejściowego, jak i wyjściowego. Można ją zastosować do dowolnego urządzenia, a nawet spersonalizować pod kątem poszczególnych aplikacji, aby redukcja szumów była ograniczona tylko do aplikacji czatu i nie wpływała na ważne dźwięki rozgrywki. Dzięki tej technologii gracze korzystają z lepszej komunikacji ze swoją drużyną, twórcy treści mogą nagrywać bardziej czysty dźwięk w dowolnym otoczeniu, a wszyscy użytkownicy cieszą się czystym dźwiękiem podczas rozmów. Dwukierunkowa redukcja szumów wspomagana SI wykorzystuje wyłącznie zasoby procesora, dlatego karta graficzna może w pełni skoncentrować się na maksymalizacji generowania klatek animacji dla zapewnienia tak płynnej rozgrywki, jak tylko to możliwe.

Wszystkie porty potrzebne do mobilnej rozgrywki

Bogaty zestaw połączeń sprawia, że Zephyrus Duo 15 SE może stać się kompletną stacją roboczą. Gniazdo USB 3.2 Gen 2 obsługuje technologię DisplayPort™ 1.4 do podłączania monitorów desktopowych, natomiast wyjście HDMI 2.0b można wykorzystać do podłączenia monitora lub telewizora o rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Trzy gniazda USB Type-A pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, gamepad oraz sprzęt do VR. Firma ROG zintegrowała również ultraszybki czytnik microSD 4.0 zapewniający prędkości transmisji do 312 MB/s, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko załadować nagrania z drona, kamery sportowej i innych urządzeń mobilnych.

Firma ROG zapewnia użytkownikom superszybką łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 (Gig+), znanym również jako 802.11ax. Przy użytkowaniu w połączeniu z kompatybilnym routerem technologia Wi-Fi 6 (Gig+) zapewnia większą szczytową przepustowość interfejsu do 2,4 Gb/s, poprawiając również wydajność w mocno obciążonych sieciach, jak np. w zatłoczonych biurach lub kawiarniach. Ponadto redukowana jest latencja, co dla użytkownika oznacza zmniejszenie opóźnień podczas zadań czułych na stabilność połączenia, jak np. rozgrywka online. Udoskonalone przesyłanie danych zapewnia także większą ogólną przepustowość do strumieniowania na żywo. Dla użytkowników preferujących przewodowe połączenie z siecią z tyłu systemu dostępne jest gigabitowe gniazdo sieciowe, które zapewnia najniższą możliwą latencję do poważnej rozgrywki wieloosobowej.