logo

Sony ogłasza aktualizację oprogramowania systemowego do kamer FX3 i FX30


17-04-2023| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Nowe oprogramowanie umożliwia nagrywanie w rozdzielczości DCI 4K i rzeczywistym klatkażem 24 kl./s, uwzględnia obsługę obiektywów anamorficznych oraz kompensację „oddychania”, pozwalając na ujednolicenie operatywności i zastosowanie wspólnej organizacji pracy z produktami z serii Cinema Line.


Firma Sony ogłosiła aktualizacje oprogramowania systemowego pełnoklatkowej kamery cyfrowej FX3 i cyfrowej kamery FX30 o formacie Super 35, zwiększając ich funkcjonalność wspierającą pracę i komunikację twórców filmowych. Od czasu wprowadzenia na rynek kamera FX3 zyskała popularność zarówno wśród twórców wysokobudżetowych filmów i seriali telewizyjnych, jak i niezależnych filmowców na całym świecie. Teraz, w odpowiedzi na informacje zwrotne od społeczności, Sony oferuje aktualizacje usprawniające tworzenie wysokiej klasy produkcji. Kamera FX3 w wersji 3.00 i kamera FX30 w wersji 2.00 zawierają wysoce pożądane funkcje, takie jak zdolność do nagrywania w rozdzielczości DCI 4K w trybie True 24.00p (4096 × 2160)ii, w nowym formacie XAVC S-I DCI 4K (17:9).

„FX3 to idealny towarzysz kamery VENICE w przygodzie z kinematografią. Funkcja renderowania kolorów i dokładność w niczym nie ustępują tym oferowanym przez jej większą siostrę, kamerę VENICE. Korzystałem z kamery FX3 w trakcie kręcenia kilku moich najnowszych materiałów: zawsze byłem zachwycony i mile zaskoczony. Ciekawe, co jeszcze może ona zdziałać” — mówi zdobywca nagrody Emmy, operator filmowy Checco Varese ASC.

Oprócz trybu True 24p kamery FX3 w wersji 3.00 i FX30 w wersji 2.00 obsługują teraz obiektywy anamorficzne z opcjami De-Squeeze 1.3x i 2.0x. Kamera FX3 w wersji 3.00 wyposażona jest teraz w cyfrową kompensację efektu „oddychania” obiektywu. W przypadku korzystania z kompatybilnego obiektywuiii kompensacja „oddychania” minimalizuje zmiany kąta widzenia przy zmianie odległości, z dodatkową kompensacją dostępną w trakcie postprodukcji przy użyciu wtyczek Catalyst Prepare/Browse i Catalyst Prepare Plugin. Dodano również inne funkcje w celu ułatwienia obsługi kamery, w tym możliwość przełączania między trybami Standard Movie i S&Q Motion za naciśnięciem przycisku. Nazewnictwo własne plików jest teraz podobne jak w kamerach z serii CineAlta, takich jak FX9, VENICE i VENICE 2, co ma usprawnić organizację pracy, szczególnie w przypadku projektów, w których FX3/FX30 służą jako B- lub C-camiv.

Jako uzupełnienie nowych funkcji bezpośrednio związanych z nagrywaniem filmów, nowe oprogramowanie sprzętowe umożliwia również łatwe podłączenie smartfona i integrację z nową platformą Creators’ Cloudv firmy Sony dla odbiorców indywidualnych. Platforma Creators’ Cloud oferuje usługi i zoptymalizowane zastosowania, od nagrywania po współpracę z twórcami na całym świecie. Nowo wprowadzona aplikacja Creators’ Appvi umożliwia wszystkim posiadającym konto na platformie Creators’ Cloud przesyłanie zdjęć i filmów z kamery na telefon, a następnie do chmury, oferując jednocześnie zdalne sterowanie kamerą.

Zwiększono również stabilność połączenia w trakcie przesyłania zdjęć z kamery do aplikacji Creators’ App na smartfonie, jako że transfer plików jest kontynuowany w tle nawet wtedy, gdy smartfon znajduje się w trybie uśpienia lub gdy uruchomiona jest inna aplikacjavii. Z poziomu smartfona można monitorować stan naładowania baterii kamery i status mediów oraz w razie potrzeby edytować datę i nazwy kamer.