logo
Sony α7C

Sony ogłasza dwa nowe aparaty z serii α7C


12-09-2023| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony zapowiedziała powiększenie serii kompaktowych, pełnoklatkowych korpusów α7C o dwa nowe modele: α7C II i α7CR.


Korpus α7C II, wyposażony w pełnoklatkowy przetwornik obrazu o efektywnej rozdzielczości około 33,0 megapikseli, łączy najnowsze funkcje i rozwiązania z dziedziny fotografii i filmu z małymi wymiarami (około 12 × 7 × 6 cm, szer. × wys. × gł.) i wagą (513 g). Jest następcą pierwszego modelu z serii α7C, cenionej za funkcjonalność, parametry i małe wymiary w wielu zastosowaniach, takich jak fotografia podróżnicza i uliczna.

α7CR to kompaktowy, pełnoklatkowy aparat z wymiennymi obiektywami, który wyróżnia się wysoką rozdzielczością i bogatymi przejściami tonalnymi zapewnianymi przez 61,0-megapikselową matrycę — taką samą jak w korpusie α7R V. Matryca ta znalazła teraz zastosowanie w kompaktowym korpusie, o wadze 515 gramówii i wymiarach identycznych z modelem α7C II. Poza fotografowaniem na co dzień nowy korpus umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć portretowych, przyrodniczych i krajobrazowych. Zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość połączoną z mobilnością i lekkością.

Oba korpusy są wyposażone w procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję oraz procesor BIONZ XR®, zastosowane już wcześniej w najnowszych aparatach z wymiennymi obiektywami Sony: α7R V i α6700. System AF z funkcją rozpoznawania w czasie rzeczywistym dokładnie identyfikuje różnorodne obiekty, a 5-osiowa stabilizacja obrazu w korpusie pozwala fotografom wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o siedem stopni. Jeśli chodzi o nagrywanie filmu, oba modele umożliwiają zapis z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:2, w jakości do 4K60piii. Są również zgodne z cenioną technologią przetwarzania koloru Sony S‑Cinetone, zapewniającą bogaty, filmowy obraz. Zestaw funkcji obejmuje też aktywny tryb stabilizacji obrazu w korpusie, automatyczne kadrowanie oparte na sztucznej inteligencji, cyfrowe łącze audio i inne rozwiązania ułatwiające filmowanie w wysokiej jakości.

Firma Sony stale podnosi poprzeczkę twórczych możliwości — mówi Yann Salmon-Legagneur, odpowiedzialny za marketing produktów i rozwiązań w dziale Imaging Products & Solutions w Sony Europe. — Wprowadzając modele α7C II i α7CR, dajemy twórcom zdjęć i filmów nowe narzędzie, które zapewnia wysoką jakość obrazu z aparatu bezlusterkowego z wymiennymi obiektywami. Coraz powszechniejsze udostępnianie nagrań w mediach społecznościowych skłania kolejnych twórców do poszukiwania aparatu bezlusterkowego z wymiennymi obiektywami, które łączyłby małe wymiary z wysokimi parametrami obrazu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Sony wprowadziła nowe korpusy α7C II i α7CR, zapewniające dużą mobilność, wysoką jakość obrazu i małe wymiary.

Główne cechy i funkcje aparatu α7C II

  • Wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości 33,0 megapikseli i najnowszy procesor obrazu BIONZ XR® zapewniają wysokie parametry obrazu, dzięki czemu autorzy fotografii i filmów mogą z łatwością uzyskać doskonałe ujęcia z podróży i codziennego życia.
  • W porównaniu z aparatem α7 IV, którego wymiary wynoszą około 13 × 9,6 × 8,1 cm, a waga około 698 gramów, korpus α7C II jest o 22% lżejszy i ma o 45% mniejszą objętość.
  • Standardowy zakres czułości ISO podczas fotografowania i filmowania wynosi od 100 do 51 200, dzięki czemu rejestrowany obraz odznacza się niskim poziomem szumu. W przypadku fotografowania czułość można rozszerzyć do ISO 50–204 800.

Główne cechy i funkcje aparatu α7C R

  • Wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości 61,0 megapikseli i najnowszy procesor obrazu BIONZ XR® zapewniają wysokie parametry i rozdzielczość obrazu.
  • W porównaniu z aparatem α7R V, którego wymiary wynoszą około 13 × 9,9 × 8 cm, a waga około 725 gramów, korpus α7CR jest o 29% lżejszy i ma o 53% mniejszą objętość.
  • Standardowy zakres czułości ISO podczas fotografowania i filmowania wynosi od 100 do 32 000. W przypadku fotografowania czułość można rozszerzyć do ISO 50–102 400.
  • Wbudowany w korpus 5-osiowy, optyczny system stabilizacji matrycy pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 7,0 stopniiv. Dodatkowo wykrywane i korygowane jest nawet minimalne zamazywanie się obrazu — na poziomie 1 piksela.
  • Funkcja Pixel Shift Multi Shooting pozwala wykonać serię zdjęć i połączyć je na komputerze w jeden obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.
  • Aparat α7C Rv jest dostarczany w zestawie z przedłużeniem uchwytu GP-X2, którego podłączenie pozwala wygodnie i stabilnie trzymać korpus nawet podczas długotrwałej pracy lub korzystania z teleobiektywu.

Wspólne cechy i funkcje aparatów α7C II i α7CR

  1. Małe wymiary i duża mobilność. Oba modele są łatwe w obsłudze i wygodne w noszeniu. Ich wymiary wynoszą około 12,4 × 7 × 6,4 cm (szer. × wys. × gł.). Korpus α7C II ważyii około 513 gramów, a α7CR około 515 gramów. Oba doskonale współpracują z najnowszym obiektywem FE 16–35 mm F2.8 GM II, łączącym stałą jasność F2.8 w całym zakresie zoomu z charakterystycznymi cechami serii G Master™: wspaniałą ekspresją obrazu i dużą szybkością systemu AF. Oferta firmy Sony obejmuje także ponad 70 innych obiektywów z mocowaniem typu E, pozwalających stosować różnorodne środki ekspresji na fotografiach i filmach.
  2. Bardziej efektywne rozpoznawanie obiektów przez system AF dzięki wbudowanemu procesorowi wykorzystującemu sztuczną inteligencję Aby zapewnić dużą dokładność systemu AF rozpoznającego obiekty w czasie rzeczywistym, oba korpusy wyposażono w procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję — taki sam jak w modelu α7R V. Pozwala on oszacować postawę osoby, która siedzi w skomplikowanej pozie, ma niewidoczną twarz itp., by w rezultacie dokładnie śledzić i utrwalać takie obiekty. Nowe modele z serii α7C dokładnie rozpoznają nie tylko osoby i zwierzęta, lecz także nowe kategorie obiektów: ptaki, owady, samochody, pociągi i samoloty.
  3. Zaawansowana technologia wideo. Nowe aparaty umożliwiają nagrywanie szczegółowego materiału wideo 4K o wysokiej jakości, z wykorzystaniem danych będących odpowiednikiem obrazu o rozdzielczości 7K (α7C II) lub 6K (α7C R). Krzywa S-Log3 rozszerza zakres dynamiki tonalnej do ponad 14 stopnivi, dzięki czemu zapewnia bogate przejścia tonalne i pozwala uniknąć znaczącego prześwietlenia lub niedoświetlenia obrazu nawet w scenach o wysokim kontraście. Podczas filmowania z użyciem krzywej Log użytkownik może też przetwarzać obraz na wyświetlaczu za pomocą własnej, zaimportowanej do aparatu tabeli LUT, uzyskując w ten sposób podgląd końcowego nagrania. Z kolei technologia Sony S-Cinetone™ pozwala nadać obrazowi filmowy wygląd już w momencie nagrania, bez późniejszej postprodukcji. Technologia ta, oparta na rozwiązaniach z kamer filmowych Sony Cinema Line, zapewnia naturalne tony ze środka skali, niezbędne do uzyskania zdrowego wyglądu skóry. Do szybkiej zmiany nastroju filmu lub fotografii można natomiast użyć funkcji „Twórczy wygląd”.
  4. Funkcjonalność i łączenie z innymi urządzeniami. Obsługę aparatu ułatwia otwierany na bok, uchylny ekran LCD z funkcjami dotykowymi i najnowszym menu dotykowym. Użytkownik może ponadto wybrać funkcję przedniego pokrętła, szybko przełączać tryb rejestracji obrazu pokrętłem Zdjęcia/Filmy/S&Q, podglądać obraz przy użyciu wizjera o wysokiej rozdzielczości (XGA) i korzystać z wbudowanego w korpus 5-osiowego, optycznego systemu stabilizacji matrycy, który pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 7,0 stopniiv i zwiększyć stabilność nagrywanego filmu. Jeśli chodzi o łączenie z innymi urządzeniami, aparat współpracuje z aplikacją Creators’ Appvii, która pozwala zdalnie sterować aparatem przy użyciu smartfona oraz przesyłać filmy i fotografie z aparatu do smartfona lub chmury.
  5. Zaprojektowane z myślą o środowisku. W ciągu ostatnich 11 lat firma Sony wykorzystała w aparatach cyfrowych i cyfrowych kamerach wideo około 395 tonviii plastiku z recyklingu, zastępując nim tworzywa sztuczne z surowców pierwotnych. Tworzywa z recyklingu, w tym SORPLAS™ix, są stosowane także w obudowie korpusu. Zmniejsza to wpływ na środowisko bez pogorszenia funkcjonalności. Oprócz funkcji czytnika ekranux, która ułatwia obsługę poprzez odczytywanie na głos zawartości menu i ekranów odtwarzania filmów, dostępna jest także funkcja powiększania zawartości wyświetlacza.

Nowe modele α7C II i α7CR będą dostępne w sieciach autoryzowanych dealerów Sony na przełomie września i października 2023 r.