logo
Testujemy Domowy system Wi-Fi Mesh Mercusys H50G - 1

Testujemy Domowy system Wi-Fi Mesh Mercusys H50G. Czy warto go kupić?


09-05-2022| 08:30| Źródło: Mercusys / Redakcja| Fot: Impatientstudio.pl

Do redakcji serwisu Nowosciproduktowe.pl trafił system Wi-Fi Mesh od firmy Mercusys, a konkretnie model Halo H50G, składający się z trzech odrębnych, ale identycznie wyglądających jednostek. System dostępny jest w cenie rynkowej kształtującej się na poziomie ok. 360 zł. Czy warto zwrócić na niego uwagę i jakie korzyści nabędziemy decydując się na zakup tego produktu – o tym pokrótce w poniższej recenzji.


Nabywając system Mercusys otrzymujemy trzy zapakowane urządzenia Halo H50G wraz z kablami zasilającymi. Pozytywnie zaskakuje design urządzeń – nowoczesny, minimalistyczny, stylowy i w zasadzie pasujący do większości domowych wnętrz. W każdym z trzech urządzeń Halo znajdują się trzy gniazda gigabit Ethernet, a migająca na frontowym panelu dioda LED świeci w czterech różnych kolorach w kombinacjach ze światłem stałym lub przerywanym, informując użytkownika o różnych statusach działania urządzenia, których jest aż osiem! Na tylnym panelu znajduje się także gniazdo do kabla zasilającego oraz przycisk resetujący, który wciśnięty może być za pomocą igły lub wykałaczki. Wszystkie te elementy umieszczone w obrębie sześcianu o rozmiarach 88x88x88 mm cieszą oko.

System Wi-Fi Mesh Halo H50G przewidziany jest – jak podkreśla producent – jako system domowy. Technologia Mesh, która staje się w ostatnim czasie coraz popularniejsza pozwala jednak połączyć ze sobą urządzenia sieciowe, aby móc budować połączenie WiFi o znacznym zasięgu, przez co rozwiązania tego typu doskonale sprawdzają się w dużych budynkach – najczęściej przedsiębiorstwach lub budynkach komercyjnych. Zastosowanie tego systemu w warunkach domowych powoduje znaczne wzmocnienie sygnału, obejmującego swoim zasięgiem powierzchnię aż 550 m.kw. Zasięg ten można oczywiście zwiększać, jeśli zdecydujemy się dołożyć kolejne jednostki do naszego systemu, jednak w większości przypadków.

Testujemy Domowy system Wi-Fi Mesh Mercusys H50G - 1

Jak wspomnieliśmy wcześniej System Wi-Fi Mesh Halo H50G to trzy identyczne jednostki, które tworzą jednolitą sieć Wi-Fi o tej samej nazwie i tym samym haśle. Dostęp jest więc prosty i wygodny, a połączenie stabilne i płynne. Każda jednostka Halo wyposażona jest w 3 porty gigabitowe, dzięki czemu połączenia przewodowe osiągają bardzo duże prędkości. Co warto podkreślić, urządzenia współpracują ze wszystkimi głównymi dostawcami usług internetowych i modemów. Wszystkie jednostki systemu Wi-Fi Halo zapewniają dostęp do dwóch pasm szybkiej sieci bezprzewodowej, których prędkości osiągają łącznie 1,9 Gb/s. W testach prędkości z zastosowaniem jednego urządzenia udało się osiągnąć doskonały wynik prędkości łącza, który jest niemal 10-krotnie lepszy niż standardowe połączanie z routerem przez WiFi. Podłączenie trzech jednostek (lub więcej) zaoferuje więc deklarowane przez producenta prędkości, niezbędne do płynnej transmisji strumieniowej, grania w gry czy pobierania plików.

Producent zapewnia możliwość sterowania urządzeniami poprzez aplikację mobilną. Pobraliśmy więc bezpłatnie aplikację z App Store, a intuicyjny proces konfiguracji prowadzi nas krok po kroku do uruchomienia urządzenia. Na początku nie musimy konfigurować wszystkich trzech urządzeń, wystarczy, że ustawimy jedno z nich. Uruchomienie konfiguratora za pomocą aplikacji wymaga oczywiście rejestracji konta, podania adresu e-mail oraz hasła, a następnie potwierdzenia poprawności danych. Cały proces jest szybki i intuicyjny. Na plus jest także obsługa w naszym rodzimym języku.

Aplikacja MERCUSYS oferuje użykownikowi sporo możliwości kontroli urządzeń i łączności z siecią. Sterowanie odbywa się za pomocą smartfona lub tabletu, więc pod ręką mamy wszystko co niezbędne, aby kontrolować urządzenia które chcą się przyłączyć do sieci, nadać priorytet tym urządzeniom, których wydajność działania ma być najwyższa czy skonfigurować dostęp dla gości.

Interesująca jest również opcja raportowania, dająca możliwość monitorowania czasu spędzonego online, wykrywania nowych urządzeń, które próbują przyłączyć się do sieci, weryfikacji zablokowanych treści czy wykrytych zagrożeń.

Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku wystąpienia na jednej z jednostek Halo błędu, system automatycznie przekieruje dane do innego urządzenia, aby nie dopuścić do utraty sygnału i przerwy w dostępie do sieci. Nie udało nam się przetestować tych opcji w krótkim czasie, bo urządzenie działało bez zarzutu, niemniej mając na uwadze złośliwość rzeczy martwych opcja wydaje się bardzo praktyczna.

Czy warto zaopatrzyć się w system Mesh dla domu oferowany przez Mercusys? Zdecydowanie tak. Każdy z nas przed ekranem spędza w domu stosunkowo dużą ilość czasu. Niezależnie od tego, czy korzystamy ze smartfona, tabletu, laptopa czy smart TV – niemal zawsze jesteśmy podłączeni do internetu. Warto więc zadbać o komfortowe i szybkie surfowanie po sieci. Mercusys H50G zdecydowanie wart jest swojej ceny, szczególnie, że producent przy zakupie oferuje aż 3-letnią gwarancję – dlatego serdecznie go polecamy!