logo

TicWatch Pro 3 GPS od Mobvoi – czy warto go kupić?


22-02-2022| 08:30| Źródło: MOBVOI| Fot: MOBVOI

Testujemy dla Was TicWatch Pro 3 GPS. To ciekawa propozycja przede wszystkim dla osób prowadzących aktywny tryb życia i ceniących designerskie i funkcjonalne gadżety. Nie są to jednak jedyne aspekty, dla których warto zwrócić uwagę na oferowany przez firmę MOBVOI produkt…


Do redakcji serwisu Nowosciproduktowe.pl trafił smartwatch TicWatch Pro 3 GPS, będący nowym modelem w linii Mobvoi TicWatch. Eleganckie opakowanie prezentuje produkt wraz z najważniejszymi cechami, jakie zyskujemy, decydując się na jego zakup. Oprócz samego smartwatcha, pudełko zawiera także magnetyczny kabelek do ładowania oraz instrukcję obsługi (niestety brak tłumaczenia na język polski). Całość w wersji kolorystycznej Shadow/Black prezentuje się zgrabnie i stylowo. Klasykę doceni zapewne każdy mężczyzna i przyznać muszę również i ja, że dedykowany płci męskiej smartwatch, na nadgarstku faceta wygląda naprawdę fajnie.

Mamy tutaj okrągłą kopertę o szerokości 48 mm i grubości 12,2 mm wykonaną tworzywa wraz ze zwieńczającym całość pierścieniem ze stali nierdzewnej. Do tego czarny silikonowy pasek z designerskim przeszyciem nicią, sprawiający wrażenie skórzanego – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Materiał w dotyku jest przyjemny, a całość dzięki zastosowanym materiałom lekka – waży bowiem 41,9 gram i na ręce jest niemal nieodczuwalny. Jak dla mnie rozmiar tarczy jest wystarczający, choć mężczyźni o szerszych niż moje nadgarstkach, mogą czuć pewien niedosyt. Oczywiście, to rzecz gustu. Z jednej strony tarczy znajduje się głośnik, a z drugiej mikrofon, natomiast spód smartwatcha eksponuje sensory, które są niezbędne w pomiarze naszych dziennych aktywności. Widoczny na spodniej części jest również wydzielony styk magnetyczny na kabel ładujący, dołączany do zestawu.

Głośnik i mikrofon doskonale spełniają swoją funkcję w kontekście rozmów przychodzących czy też wychodzących. Wszystko słychać po prostu dobrze. Jeśli chodzi o ekran to producent oddał do dyspozycji użytkownika dwa wyświetlacze Retina AMOLED o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 454 x 454 px oraz – w mojej ocenie dość słabo widoczny, nawet po podświetleniu – FSTN LCD, którego jednak ogromną zaletą jest energooszczędność. Wbudowana pamięć 8 GB + 1 GB pamięci RAM zapewniają płynne działanie, a pomiędzy poszczególnymi ekranami można się niezwykle szybko i intuicyjnie przełączać.

Co tak naprawdę zyskujemy, nabywając TicWatch Pro 3 GPS? Z pewnością urządzenie kompatybilne ze smartfonami z system Android i iOS. Pierwszy z nich daje możliwość sprawnego korzystania z aplikacji Google Play, monitorowania aktywności fizycznych czy kontroli stanu zdrowia, o czym za chwilę nieco szerzej… Ponadto mamy tutaj nowoczesny system WEAR OS od Google zapewniający dostęp do podstawowych aplikacji tj. poczta, dysk, mapy czy pogoda. Jest to technologia wspierająca przesyłanie danych w standardach Bluetooth, Wi-Fi, 3G i LTE i podobnie jak w przypadku telefonów, urządzenia z Wear OS mogą korzystać ze sklepu Google Play, by pobierać i instalować z poziomu urządzenia różne dodatkowe apki, co powinno zaspokoić nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Ponadto mamy sprawnie działająca funkcje Asystenta Google. Głosowe wpisywanie komend działa bez zarzutu i co mega istotne obsługuje język polski! Całością urządzenia steruje procesor Qualcomm Snapdragon Wear 4100.

Bardzo fajnie na smartfonie działa wpisywanie wiadomości, korzystając – oprócz wspomnianego asystenta głosowego – także z klawiatury Qwerty. Można także predefiniować określone odpowiedzi czy definiować inne zwroty. To naprawdę wygodne rozwiązanie.

Smartwatch, jak już wspomnieliśmy na początku dedykowany jest głównie osobom, które chcą mierzyć swoje aktywności fizyczne. Dzięki zawartym w urządzeniu czujnikom urządzenie jest w stanie zmierzyć puls, nasycenie krwi tlenem, pokaże wskaźnik stresu i pozwoli na łatwe monitorowanie snu z uwzględnieniem jego jakości. Jak wszyscy wiemy zdrowy sen dający poczucie wypoczęcia wymaga u większości ludzi od 4 do 6 cykli w ciągu nocy. Długość poszczególnych stadiów ulega jednak zmianom w czasie. W pierwszej połowie nocy dłuższe występują z reguły okresy snu głębokiego, podczas gdy w drugiej połowie nocy, zazwyczaj po przejściu 3 pełnych cykli snu, głęboki sen ulega znacznemu skróceniu lub w ogóle nie występuje, za to zwiększa się częstotliwość okresów snu płytszego. TicWatch Pro 3 GPS jest w stanie pokazać podział na fazy płytkie i głębokie.

Idąc tym tropem, warto korzystać z funkcjonalności urządzenia podczas treningów. Już sama informacja na temat ilości spalonych kalorii, przebytego dystansu w trakcie spacerów (dzięki wbudowanemu GPS-owi), tudzież biegania, pływania czy wiosłowania będzie użyteczna. Warto w tym momencie wspomnieć, że urządzenie spełnia normę IP68 i jest wodoodporne, przez co możemy korzystać z niego również pod wodą. Mamy pod kontrolą najważniejsze parametry, więc jesteśmy w stanie wpływać na własne wyniki i co najważniejsze – ulepszać je. Funkcji sportowych, dotyczących określonych aktywności fizycznych jest w smartfonie 13 i mimo iż nie są to wszystkie dostępne dyscypliny, to z pewnością nie zabrakło tych najbardziej popularnych.

Co istotne TicWatch Pro 3 GPS daje możliwość sterowania menu urządzenia za pomocą funkcji wbudowanych gestów. Wystarczy określony ruch nadgarstka, aby móc przewijać kolejno pojawiające się okienka. Osobiście na co dzień nie korzystam z takiego udogodnienia i mam wrażenie, że tradycyjne „przewijanie palcem” jest szybsze i wygodniejsze. Być może to kwestia przyzwyczajenia, ale jak ktoś lubi takie bajery, to opcja jest. Urządzenie ma także wbudowany moduł NFC, co pozwala zainstalować na nim kartę płatniczą i używać zbliżeniowo do płatności w sklepach.

Jak te wszystkie funkcje wpływają na żywotność baterii? Jest całkiem interesująco, bowiem mamy tutaj pojemność 595 mAh, przez co urządzenie bez ładowania powinno nam wytrzymać do 72 godzin i przy standardowym używaniu smartfona faktycznie tak jest. Od kompletnego wyczerpania baterii wystarczy kilka minut ładowania poprzez dołączony do produktu kabelek USB, aby móc korzystać z urządzenia, a do pełnego naładowania smartwatcha niezbędna jest godzinka z hakiem. Taka informacja o procencie naładowania baterii i pozostałym do końca czasie wyświetlana jest z poziomu aplikacji na smartfonie. Co ciekawe, w trybie ESSENTIAL urządzenie wytrzymuje nawet do 45 dni, jednak związane jest to z wyłączeniem wszelkich smart opcji. Nie zmienia to jednak faktu, że osiągnięty wynik jest imponujący. Tryb się aktywuje automatycznie w chwili, gdy pozostaje nam 5% baterii, aby wydłużyć działanie urządzenia. Można go również włączyć manualnie. Na wyświetlaczu wówczas nadal są widoczne najważniejsze informacje jak godzina, data i statystyka dotycząca naszych aktywności, ale nic ponadto.

TicWatch Pro 3 GPS łatwo można parować ze smartfonem dzięki funkcji Bluetooth. Do pobrania jest bezpłatna apka WEAR OS, dzięki której jesteśmy w stanie personalizować ustawienia smartwatcha. Duży plus za intuicyjność obsługi z poziomu aplikacji i mnogość skórek odpowiadających za wygląd tarczy. Logowanie może odbywać się poprzez konto Google, dzięki czemu jesteśmy w stanie synchronizować listę kontaktów, kalendarz czy dzięki wbudowanemu GPS-owi otrzymywać lokalne powiadomienia. Dzięki funkcji Mobvoi ID jesteśmy w stanie nawet kontrolować urządzenia smart w naszym domu.

W języku angielskim jest również autorska aplikacja producenta Mobvoi, dostępna w sklepach Google oraz Apple. Daje ona również możliwość personalizowania tarczy + mnóstwo dodatkowych płatnych skórek. Po wyborze określonego modelu smartwatcha mamy na ekranie głównym podstawowe parametry dotyczące naszych aktywności fizycznych. Oczywiście, zanim zostaną wyświetlone, musimy udostępnić podstawowe informacje na nasz temat oraz zadeklarować cele jak np. dzienna ilość kroków, etc.

Jednym z minusów samego smartwatcha jest wyświetlanie komunikatów w języku angielskim – nie wszystkich, ale chociażby informacje nt. możliwości synchronizacji i korzystania z określonych funkcji są wyświetlane po angielsku. W dzisiejszych czasach nie powinno to dla nikogo stanowić problemu, jednak wybierając w ustawieniach język polski oczekuję, że każda informacja prezentowana na wyświetlaczu będzie właśnie w takim języku. Być może problem ten rozwiąże aktualizacja systemowa Google Wear OS planowana na drugą połowę tego roku. Czas pokaże.

Smartfon na chwilę obecną dostępny jest w sprzedaży internetowej w cenie około 1300 zł. Czy warto zapłacić tyle za to urządzenie? Właściwie, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Jeśli nosicie się z zamiarem zakupu atrakcyjnego wizualnie smartwatcha, z możliwością personalizacji jego wyglądu, bogatego w użyteczne funkcje monitorujące Wasze dzienne aktywności, o atrakcyjnym czasie pracy z mnóstwem aplikacji dostępnych w sklepie Google – pytanie to wydaje się być retorycznym. Pewne jest to, że kupując TicWatch Pro 3 GPS z postanowieniem chociażby dbania o zdrowie, zyskujecie wartego swojej ceny sprzymierzeńca. Polecamy!