logo

Xperia 1 V z warstwowym przetwornikiem obrazu „stacked CMOS” z pikselami z dwuwarstwowym tranzystorem


09-06-2023| 08:00| Źródło: Sony| Fot: Sony

Firma Sony wprowadza flagowy smartfon Xperia 1 V jest wyposażony w nowy, warstwowy przetwornik obrazu „stacked CMOS” z pikselami z dwuwarstwowym tranzystorem. Jest on oparty na najnowocześniejszej technologii firmy Sony i spełnia wysokie wymagania dzisiejszych twórców, ale satysfakcję z tworzonych dzięki niemu materiałów będą mogli czerpać także przyszli twórcy.


— Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy potrzeby naszych klientów, a nowa Xperia 1 V, z wydajniejszą baterią i lepszymi rozwiązaniami audio, jeszcze lepiej sprawdzi się w roli smartfona dla twórcy, widza i gracza — mówi Yang Cheng, Vice President, Imaging Solutions, Sony Electronics Inc. — Możliwości smartfonów stale rosną, podobnie jak stawiane im wymagania. Xperia 1 V daje praktycznie nieograniczone możliwości fotografowania i filmowania.

Smartfon Xperia 1 V i jego nowo opracowana matryca obrazująca z niespotykaną dotąd jakością oddają bogatą kolorystykę i faktury na obrazach przedstawiających ludzi, krajobrazy i inne sceny, nawet w ciemnych miejscach. Dwukrotnie lepsze niż w poprzednim modelu parametry w słabym świetle oraz technologia szybkiej rejestracji i nakładania wielu klatek zapobiegają powstawaniu zakłóceń na zdjęciach i rozszerzają zakres dynamiczny do poziomu, jakim charakteryzują się aparaty pełnoklatkowe. Tylny obiektyw 24 mm jest wyposażony w warstwowy przetwornik obrazu „stacked CMOS” Exmor T do urządzeń mobilnych, z pikselami z dwuwarstwowym tranzystorem, około 70% większy od matrycy poprzedniego modelu. Z kolei obiektyw 85–125 mm (F2.3–F2.8) z zoomem optycznym pozwala uzyskać jasne portrety z niewielkimi zniekształceniami.

W nowym smartfonie wykorzystano również technologię S-Cinetone ze sprzętu do produkcji filmowej, którą zaadaptowano do urządzeń mobilnych. Piękne odwzorowanie faktury ludzkiej skóry już na etapie nagrywania obrazu pozwala uzyskać imponujący materiał filmowy, który nie wymaga dalszych korekt kolorystyki. W porównaniu ze standardowymi przetwornikami obrazu nowa matryca wyróżnia się trzykrotnie wyższym poziomem nasycenia sygnału, a specjalne techniki przetwarzania osłabiają zakłócenia typowe dla ciemnych scen. Połączenie tych cech przekłada się na piękny wygląd i łagodną kolorystykę obrazu.

Bogaty zestaw funkcji smartfona Xperia 1 V obejmuje bardzo wydajny, działający w czasie rzeczywistym system AF i wstępnie zaprogramowane ustawienia koloru „Twórczy wygląd”, dostępne również w aparatach i kamerach α. Ustawienia te dostosowane są do różnych scen i wymagań, na przykład różnokolorowych kwiatów, błękitu bezchmurnego nieba czy tworzenia obrazów z miękkim, „transparentnym” wykończeniem. Wydajny system Real-time Eye AF i śledzenia w czasie rzeczywistymiv umożliwia ustawianie ostrości na oczy osoby lub wskazany obiekt. Analiza informacji o odległości pozwala dokładnie ustawiać ostrość nawet na odległe obiekty. Nowością jest tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 30 klatek na sekundę i śledzeniem AF/AE, który eliminuje ryzyko przeoczenia ważnej chwili.