logo
Laptop gamingowy ASUS TUF Dash F15

Laptop gamingowy ASUS TUF Dash F15 – nowy, smukły i lekki


08-02-2021| 01:29| Źródło: ASUS| Fot: ASUS

Niedawno został zaprezentowany nowy laptop gamingowy ASUS TUF Dash F15, wyjątkowo smukły 15-calowy komputer reprezentujący nowy kierunek serii TUF Gaming charakteryzujący się mobilnością, lekkością i przystępnością.


Laptop gamingowy ASUS TUF Dash F15 został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu większej liczbie graczy możliwości rozgrywki i produktywnej pracy w dowolnym miejscu. Dlatego zastosowano w nim procesory najnowszej generacji: w maksymalnej konfiguracji oparty na architekturze Tiger Lake układ CPU Intel® Core™ i7-11375H 11. generacji oraz GPU GeForce RTX™ 3070.

Świetne pierwsze wrażenie jakie robi TUF Dash F15 uzupełniają rzadko spotykane w niedrogich komputerach high-endowe funkcje, takie jak matryca z częstotliwością odświeżania do 240 Hz, wszechstronne gniazdo Thunderbolt 4, a także dwukierunkowa redukcja szumów wspomagana sztuczną inteligencją. Gracze mogą produktywnie pracować przez dłuższy czas dzięki baterii o dużej pojemności, która zapewnia do 16,6 godzin odtwarzania wideo, jak również funkcji ładowania przez złącze Type-C, przedłużającej czas mobilnego użytkowania poprzez umożliwienie doładowywania przy użyciu różnych zasilaczy i powerbanków. Laptop gamingowy ASUS TUF Dash F15 oferuje wszystkie te funkcje w konstrukcji wyróżniającej się stylowym wyglądem, a jednocześnie wytrzymałością klasy wojskowej, która jest znakiem rozpoznawczym sprzętu z serii TUF Gaming.

Smukły i stylowy

Najnowszy Dash F15 jest lżejszy i smuklejszy niż standardowe laptopy TUF Gaming. Mierzy on zaledwie 19,9 mm grubości i waży jedynie 2 kg, a pomimo tego spełnia kryteria wytrzymałości wojskowego standardu MIL-STD-810H. Przeszedł on surowe testy dla zagwarantowania, że przetrwa wszelkie rygory – od ekstremalnych środowisk i wibracji zewnętrznych, aż po przypadkowe uderzenia i obicia. Dzięki temu jest to komputer oferujący niezawodną pracę w drodze i podróży.

Ponieważ Dash F15 reprezentuje nowy kierunek rozwoju serii TUF Gaming, został on zaprojektowany pod kątem zapewnienia nowego, udoskonalonego wyglądu i lepszych wrażeń użytkownika. Warianty kolorystyczne Moonlight White i Eclipse Gray charakteryzują się profesjonalnym, a przy tym również stonowanym wzornictwem, które jest dodatkowo akcentowane przykuwającym uwagę niebieskim podświetleniem klawiatury. Odświeżone logo TUF emanuje nowoczesnym stylem, nawiązującym do wytrzymałości konstrukcji wszystkich urządzeń z tej serii, natomiast smukły napis wzdłuż pokrywy podkreśla nowe wzornictwo oparte na kompaktowych wymiarach.

Najszybszy laptop gamingowy ASUS z procesorem Tiger Lake

Użytkownicy mogą osiągnąć znacznie więcej dzięki zastosowaniu w maksymalnej konfiguracji procesora Intel Core i7-11375H 11. generacji. Procesor oferuje niesamowitą częstotliwość taktowania dochodzącą do 5 GHz, czyli zbliżoną do zapewnianej przez najszybsze procesory desktopowe, ale przy znacznie mniejszej amplitudzie mocy: do 35 W stałej mocy przy aktywnej karcie graficznej i 64 W w przypadku obciążenia wyłącznie procesora. Laptop gamingowy ASUS Dash F15 to najszybszy laptop napędzany procesorem Tiger Lake, który przyspiesza wszelkie zastosowania: od rozgrywki i strumieniowania, aż po intensywne zadania, takie jak kompilowanie kodu.

Intel podziela wizję ROG tworzenia bardzo wydajnych laptopów o ultrasmukłej konstrukcji, które umożliwiają użytkownikom pracę i rozgrywkę w dowolnych miejscach. Laptop TUF Dash powstał w wyniku bliskiej współpracy tych firm i oferuje doskonale dopracowaną wydajność, która umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału procesora, jak również utrzymanie wysokiej szybkości podczas rozgrywki.

Możliwość zainstalowania maksymalnie 32 GB pamięci DDR4-3200 zapewnia wystarczającą ilość RAM do produktywnej pracy wielozadaniowej i tworzenia treści. Wszystko jest ładowane z ogromną prędkością dzięki zastosowaniu dysku SSD PCI Express®, co przekłada się również na odczuwalnie większą responsywność systemu. Dysponując maksymalnie 1 TB pojemności dyskowej, użytkownik może zainstalować ogromną kolekcję gier, a dodatkowe gniazdo SSD ułatwia dodanie kolejnych terabajtów do zapisywania ogromnych plików multimedialnych i innych danych.

TUF Dash F15 charakteryzuje się konstrukcją ułatwiającą wymianę komponentów, w której gniazdo SO-DIMM i oba gniazda M.2 są umieszczone bezpośrednio za dolnym panelem przykręconym standardowymi śrubami krzyżakowymi. Po odłączeniu specjalnej śruby typu „pop-open” dolna krawędź jest odpychana od obudowy, dzięki czemu można łatwo i szybko uzyskać dostęp do wnętrza laptopa. Otaczające haki przytrzymujące krawędzie są mniejsze i mocniejsze niż konwencjonalne elementy tego typu, co pozwala użytkownikom podnosić panel bez ryzyka otarcia obudowy i bez użycia żadnych specjalistycznych narzędzi.


Napędzany architekturą Ampere

Dużą moc do przetwarzania grafiki gwarantuje w maksymalnej konfiguracji karta graficzna GeForce RTX 3070 taktowana z częstotliwością do 1390 MHz przy 80 W w trybie ROG Boost. Umożliwia to generowanie wysokich wartości FPS w najnowszych hitach gamingowych i popularnych grach esportowych.

Zastosowana karta graficzna opiera się na najnowszej architekturze Ampere od NVIDII i oferuje połączenie tradycyjnych rdzeni CUDA do przetwarzania grafiki z rdzeniami RT 2. generacji oraz rdzeniami Tensor 3. generacji do przyspieszania ray-tracingu i zastosowań sztucznej inteligencji. Taka mieszanka rdzeni pozwala cieszyć się realistycznym oświetleniem i efektami w rozgrywce, a ponadto przyspiesza inne zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, jak np. głębokie nauczanie z zastosowaniem sztucznej inteligencji.

Wydajna karta graficzna umożliwia uzyskanie trzycyfrowych wartości FPS w popularnych grach, ale żeby cieszyć się pełnym efektem, konieczne jest zastosowanie ekranu o szybkim odświeżaniu. Matryca klasy gamingowej charakteryzująca się maksymalną częstotliwością odświeżania 240 Hz oferuje graczom ogromne korzyści, w tym czas reakcji 3 ms zmniejszający efekt „motion blur” (rozmycia obrazu w ruchu). Dzięki temu można z większą precyzją namierzać szybko poruszające się cele. Zastosowany panel IPS najwyższej klasy charakteryzuje się 100% pokryciem spektrum sRGB, czyli najczęściej wykorzystywanej cyfrowej przestrzeni barw. Umożliwia to użytkownikom rozgrywkę, tworzenie treści i wykonywanie innych zadań przy wiernym odwzorowaniu kolorów na ekranie.

Inne konfiguracje laptopa Dash F15 oferują ekran z matrycą 144 Hz, która nadal zapewnia szybkość w poważnej rywalizacji gamingowej dzięki ponad dwukrotnie wyższej częstotliwości odświeżania w porównaniu do ekranów konwencjonalnych laptopów. Panel zainstalowany w tej wersji laptopa zachowuje wierność kolorów i kontrastu pod szerokimi kątami oglądania, dlatego nawet siedząc nieco z boku ekranu możesz grać lub strumieniować wideo z przyjaciółmi.

Wszystkie warianty matryc obsługują technologię Adaptive-Sync, co zapewnia ultrapłynną rozgrywkę dzięki synchronizacji częstotliwości odświeżania z wartością klatek generowanych przez kartę graficzną. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia, zminimalizować efekt „stutteringu” (przycinania płynności) i wyeliminować problem „tearingu” (rozrywania klatki). Ekran jest otoczony wąskimi ramkami o szerokości 6,2 mm, co pozwala graczowi w pełni skoncentrować się na akcji rozgrywki. Dzięki zastosowaniu smukłych ramek możliwe było zmniejszenie obudowy, a laptop stał się bardziej kompaktowy.

Moc do użytkowania mobilnego

Laptop oferuje większą elastyczność do pracy w dowolnym miejscu dzięki baterii o dużej pojemności. Bateria zapewniająca do 16,6 godz. nieprzerwanego odtwarzania wideo umożliwia graczom strumieniowanie lub pracę bez konieczności podłączenia komputera do gniazdka elektrycznego. Kiedy nadejdzie czas na naładowanie baterii, nowa technologia szybkiego ładowania umożliwi doładowanie baterii od 0% do 50% w czasie krótszym niż 30 minut. Dzięki obsłudze ładowania przez złącze Type-C, laptopa można doładować przy użyciu kompatybilnych zasilaczy i powerbanków.

Obsługiwane są zasilacze ze złączem Type-C o mocy do 100 W, co oznacza, że użytkownicy mogą podróżować z lżejszym bagażem i wykorzystywać standardowy zasilacz tylko do rozgrywek lub innych intensywnych zadań wymagających pełnej wydajności. Gniazdo Type-C obsługuje technologie Thunderbolt 4 i USB4, dlatego można do niego podłączać najnowszej generacji urządzenia klasy premium.

Thunderbolt 4 umożliwia użytkownikom podłączenie stacji dokującej i uzyskania systemu desktopowego lub wykorzystywania zewnętrznej karty graficznej, aby zapewnić sobie większą wydajność do rozgrywki i ogólną moc do przetwarzania grafiki – w zależności od potrzeb. Dash F15 jest ponadto wyposażony w szeroki pakiet dodatkowych gniazd, dlatego użytkownicy mogą elastycznie reagować na wszelkie sytuacje.

Wykorzystując trzy zintegrowane gniazda USB 3.2 Type-A można podłączyć najważniejsze urządzenia peryferyjne, takie jak pad, mysz lub zewnętrzny dysk. Gniazdo HDMI 2.0b umożliwia podłączenie szerokiej gamy różnych monitorów o rozdzielczościach do 4K. Gniazdo Type-C oferuje również funkcjonalność wyjścia DisplayPort 1.4, co ułatwia podłączenie drugiego monitora. Łatwe połączenie z Internetem gwarantuje ultraszybka karta Intel Wi-Fi 6 Gig+ (802.11ax). Bezprzewodowa łączność sieciowa to ogromna wygoda, ale mniejszą latencję do poważnej rozgrywki wieloosobowej zapewnia tylko połączenie przewodowe, dlatego w laptopie zintegrowano również gigabitową kartę Ethernet.

Efektywny układ chłodzenia

Dzięki zastosowaniu zaawansowanego układu chłodzenia laptop Dash F15 o bardzo smukłej konstrukcji może obsługiwać procesory o najwyższej wydajności. Masywny rozpraszacz ciepła wraz z pięcioma rurkami cieplnymi odprowadzają energię cieplną od układów CPU, GPU, VRAM i VRM do czterech radiatorów, z których każdy jest wyposażony w smukłe żebra maksymalizujące powierzchnię do rozpraszania ciepła i minimalizujące opór powietrza.

Dwa wentylatory kierują powietrze do czterech otworów wylotowych, z których ciepło jest wydalane szybciej i przy mniejszym hałasie niż w typowych urządzeniach o ultrasmukłej konstrukcji. Wbudowane wentylatory typu n-Blade charakteryzują się wyjątkową konstrukcją zwiększającą cyrkulację powietrza. Są one wykonane ze specjalnego polimeru ciekłokrystalicznego, co pozwoliło zintegrować 83 łopatki w każdym wentylatorze. Każda łopatka jest przy tym na tyle mocna, że wytrzyma pracę z wysoką prędkością obrotową. Tak duża gęstość łopatek pozwala każdemu wentylatorowi zasysać więcej powietrza za każdym obrotem, co z kolei przekłada się na szybsze chłodzenie komponentów. Dzięki technologii 0dB wentylatory całkowicie się wyłączają przy niskich temperaturach procesora i karty graficznej w trybie Silent. Dzięki temu układ chłodzenia jest zupełnie bezgłośny podczas niskiego obciążenia systemu.

Samooczyszczający się moduł chłodzenia pomaga zachować długoterminową stabilność i wydajność systemu poprzez zapobieganie gromadzeniu się zanieczyszczeń na kluczowych komponentach, takich jak łopatki wentylatorów i żebra radiatorów. Udoskonalone tunele przeciwpyłowe są teraz krótsze, dzięki czemu uzyskano więcej miejsca wokół wentylatorów do przepływu powietrza, przy czym cząsteczki nieczystości są nadal skutecznie odprowadzane od najważniejszych podzespołów. Użytkownicy mogą precyzyjnie dostroić ustawienia laptopa Dash F15, wykorzystując funkcję profili scenariuszy, którą można skonfigurować do płynnego przełączania pomiędzy trzema trybami operacyjnymi zapewniającymi różne profile chłodzenia i wydajności.

Tryb Turbo zapewnia maksymalną wydajność przy wysokich prędkościach pracy wentylatorów i sprawdzi się do intensywnych zadań, natomiast tryb Performance oferuje optymalną prędkość i poziom hałasu do zagwarantowania najlepszych możliwych wrażeń gamingowych. W trybie Silent laptop zapewnia mniejszą moc obliczeniową przy niższym poziomie hałasu, co sprawdzi się do wykonywania lżejszych zadań, takich jak surfowanie w Internecie i strumieniowanie wideo. Profile scenariuszy można aktywować automatycznie po uruchomieniu konkretnych aplikacji i gier, a ponadto mogą regulować dodatkowe ustawienia systemowe, takie jak profile ekranu i funkcjonalność klawisza Windows.

Laptop gamingowy ASUS i dźwięk o jakości premium

Specyfikacje laptopa Laptop Dash F15 kompletuje cały pakiet funkcji klasy premium, które ulepszają wrażenia użytkownika podczas rozgrywki, korzystania z treści rozrywkowych i wykonywania innych codziennych zadań. Dźwięk w komunikacji głosowej jest czysty dzięki nowej dwukierunkowej funkcji redukcji szumów wspomaganej sztuczną inteligencją. Ta zaawansowana technologia usuwa szeroką gamę niepożądanych hałasów z tła – zarówno z wejściowego, jak i wyjściowego sygnału audio. Dzięki temu głos użytkownika oraz odbierana komunikacja są pozbawione zakłóceń. Funkcja ta obsługuje dowolne podłączone urządzenia, a ustawienia redukcji szumów można zastosować i skonfigurować do konkretnych aplikacji, dlatego możliwe jest filtrowanie niepożądanych dźwięków z oprogramowania do czatu głosowego bez żadnego wpływu na efekty dźwiękowe z gry lub aplikacji muzycznych. Największą zaletą jest to, że technologia ta wykorzystuje procesor, dlatego cała moc karty graficznej jest wykorzystywana do zmaksymalizowania wydajności gamingowej.

Nowa, ciszej pracująca klawiatura charakteryzuje się niskim hałasem podczas naciskania klawiszy na poziomie poniżej 30 dB. Użytkownik może swobodnie grać w dyskretny sposób, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Konstrukcja zbliżona do klawiatur desktopowych została zoptymalizowana pod kątem rozgrywki, oferując cztery dedykowane klawisze skrótów do szybkiego dostępu do najważniejszych funkcji, takich jak regulacja głośności, wyciszenie mikrofonu oraz funkcje aplikacji Armoury Crate. Klawisze funkcyjne są wydzielone w zwykle stosowanych grupach, dzięki czemu skróty klawiszowe są bardziej intuicyjne, natomiast klawisze strzałek zostały nieco przesunięte do wygodnego nawigowania. Ciche przełączniki klawiatury charakteryzują się skokiem klawiszy na poziomie 1,7 mm, co przekłada się na większy komfort pisania.

Korzystanie z treści rozrywkowych jest bardziej immersyjne dzięki zastosowaniu technologii DTS:X Ultra, która zapewnia 7.1-kanałowy wirtualny dźwięk przestrzenny dla zestawów słuchawkowych lub głośników stereo. Użytkownicy mogą wykorzystywać zintegrowane presety do rozgrywki, oglądania filmów i transmisji sportowych, czy też dostosować swoje ustawienia za pośrednictwem funkcji korektora.